Çimsa gelecek için pozitif değer üretiyor

Çimsa gelecek için pozitif değer üretiyor

Çimsa gelecek için pozitif değer üretiyor

Çimsa, sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarında 2014 yılında kat ettiği aşamayı gösteren Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyunun bilgisine sundu. Sürdürülebilirlik yaklaşımını bireylerin, ekiplerin ve paydaşların karar alma, uygulama ve iş yapış süreçlerine ürün ve hizmetler ile entegre etmeyi amaçlayan Çimsa’nın raporunda, enerji verimliliğine yönelik çalışmaların yanı sıra diğer etik, uyum ve insan kaynaklarına yönelik yönetim yaklaşımı da detaylarıyla yer alıyor.
DÜNYANIN GELECEĞİ İÇİN
Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, yaptığı açıklamada, artan nüfus, azalan doğal kaynaklar, hızla yükselen enerji tüketimi, iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarının dünyamızı kritik bir viraja doğru taşıdığını vurguladı. Özhatay, “Bu gidişe ‘dur’ demek için çok daha ciddi adımlar atmanın gerekliliğini idrak eden hükümetler, geçtiğimiz Eylül ayında 17 maddelik Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni açıkladılar. Ardından toplanan Paris Zirvesi’nde de küresel ısınmanın sonunu getirecek bir hareket başlatması umulan tarihi çevre anlaşması onaylandı. Her iki gelişme, eğer hep beraber çalışırsak, insanların barış, refah, iyi yaşam koşulları ile ilgili isteklerini karşılama ve aynı zamanda gezegenimizi koruma şansına sahip olabileceğimize dair hepimize umut verdi” diye konuştu.
ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI
2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyarın üzerine çıkacağına ve bu nüfusun üçte ikisinin şehirlerde yaşayacağına dair öngörülere işaret eden Özhatay, “Ülke ekonomisi ve insanlık için önemli bir sektör olan çimento sektörü, gelecekte de değerini koruyacaktır. Çimento sektörü özellikle enerji verimliliği, alternatif yakıt ve hammadde kullanımı ile üretim süreçlerinde çevresel faktörleri pozitife çevirmektedir. Alt yapı ve bina inşaatlarının ana girdisi olan çimento gelecekte de bu alanda öncü olmaya devam edecektir. Çimsa tüm paydaşlarının süreçlerinde sürdürülebilirlik yaklaşımını öne çıkarmaya devam etmektedir. Üretim ve uygulama süreçlerindeki araştırma ve yenilikçi yaklaşımları ile liderlik yapmakta ve öncü olmaktadır” dedi. (Kocatepe Haber Merkezi)

 

 

Çimsa Sürdürülebilirlik Raporu 2014’ten satırbaşlar

 

Çimsa’da 2014 yılında gerçekleştirilen toplam 14,4 milyon dolar seviyesinde yatırım harcamasının 6,7 milyon doları, İş Sağlığı ve Güvenliği ile Çevre konularında yapılan yatırımlara aktarıldı.
Karbon emisyonları, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) Çimento Sürdürülebilirlik İnisiyatifi’nin (CSI) geliştirdiği metodolojiye uygun olarak hesaplanmaya ve takip edilmeye başlandı.
2014 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi sonrası sürdürülebilirlik çalışmalarına tedarikçilerin uyumlanması hedefi de gündeme alındı.
Çimsa, sürdürülebilirlik performansını daha rahat izlemek ve diğer kurumlarla uyumu kolaylaştırmak için Karbon Saydamlık Projesi’ne (Carbon Disclosure Project – CDP) katıldı.
2014 yılında çevre konusunda hayata geçirilen yatırımlar arasında Mersin 1 ve 3 nolu döner fırınlar ve Eskişehir 1 numaralı döner fırın elektrofiltrelerinin torbalı filtrelere dönüştürülmesi öne çıktı. Dönüştürülen torbalı filtreler sayesinde, 2013 yılına göre, toz emisyonları 31 gr/ton klinker’den 26 gr/ton klinker’e azaltıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi