Suyu tasarruflu ve dikkatli kullanalım

Suyu tasarruflu ve dikkatli kullanalım

Suyu tasarruflu ve dikkatli kullanalım

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Mehmet Kuşcu, Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yılmaz, DSİ 183.Şube Müdürü Yaşar Sarıkaya, DSİ Sondaj Şube Müdürü İsmet Kızıltepe, Orman İşletme Müdürü Esat Şimşek, İl Fidanlık Müdürü Mutlu Tepe ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi Müdürü Emel Yıldız, 21-26 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası, Dünya Su Günü ve Dünya Meteoroloji Günü nedeniyle ilimizde düzenlenen etkinlikler kapsamında Vali Hakan Yusuf Güner’i ziyaret etti.Ziyaret sırasında sırayla 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ve kurumları hakkında Orman İşletme Müdürü Esat Şimşek, 22 Mart Dünya Su Günü ve kurumları hakkında DSİ 183.Şube Müdürü Yaşar Sarıkaya ve 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü ve kurumları hakkında Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yılmaz, Vali Hakan Yusuf Güner’e bilgiler verdiler.
ORMANLARIN
ÖNEMİ ARTIYOR
Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren ve 21-26 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftasının hayırlı olması dileklerinde bulunan Vali Hakan Yusuf Güner; “Dünya çapında önem arz eden çevre sağlığı konusunun başında ormanların önemi günden güne artmaktadır. Ormanlar hayat unsurunda olmazsa olmazlar içerisinde yer almaktadır. Ülkemizde de bu yöndeki çalışmalar ve faaliyetler hız kazanmış olup, Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun gayretleriyle Afyonkarahisar’da olduğu gibi ülkemizde orman alanları hızla artmaktadır. Yine Sayın Bakanımızın doğaya verdiği önem sayesinde yurt dışında yapılan orman çalışmalarına desteklerini esirgememektedir. Bu anlamda bizler kendisine saygı ve şükranlarımızı iletiyoruz” dedi.
130 KÖYDE
ORMAN YAPIMI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016 yılını Çınar Yılı ilan ettiğini belirten Vali Hakan Yusuf Güner; “Daha yaşanılabilir bir ülke olmak için devletimiz ve hükümetimiz ormanları koruma ve yeni ormanlar oluşturma yolunda seferberlik ilan etmiştir. Çınar Yılı itibariyle ülkemizde 200 bin çınar ağacı dikimi gerçekleştirilecek olup ilimizde de 10 çınar fidanı dikilecektir. Bu büyük çalışmanın yanında yine Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu 5000 Köye, 5000 orman projesi kapsamında ilimiz genelinde 130 köye orman yapımı çalışması gerçekleştirilecektir. Valilik olarak bizlerde bu ve bu tür çalışmalara sonsuz destek vereceğimizi belirtmek isterim. Bu projeler ve çalışmalar sayesinde ilimiz artık Afyonkarahisar yerine Afyonyeşilhisar olarak anılmaya başlanacak” ifadelerini kullandı.
SU ARITMADA
YÜKSEK TEKNOLOJİ
Ziyaret sırasında 22 Mart Dünya Su Günü hakkındaki görüşleri belirten Vali Hakan Yusuf Güner, suyun önemli kaynaklarımızdan birisi olduğunu, bu anlamda suyun varken tasarruf edilmesi gerektiğini ve su kullanımında dikkatli olunmasına değindi. Devlet ve hükümetin içme suyu ve tarımsal sulama gibi alanlarda önemli ilerlemeler kaydettiğini belirten Vali Güner, baraj ve gölet sayılarının günden güne arttığına dikkat çekerken, tarımsal sulama alanında daha modern bir çalışma biçiminin benimsendiğini, bunun yanında taşkın koruma ve yüksek teknolojili su arıtma tesislerinin inşa edildiğini söyledi. Bu önemli ve olumlu çalışmaları başarılı bir şekilde yürüten DSİ yetkililerini ve çalışanlarını tebrik eden Vali Güner, 22 Mart Dünya Su Günlerini kutladı.
Ziyaret sonrasında ise Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlan proje kapsamında gerçekleştirilen fidan dağıtım programını başlatan Vali Hakan Yusuf Güner,  Anıtpark içerisinde oluşturulan stantta vatandaşlara fidan dağıttı. (Kocatepe Haber Merkezi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi