Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Muharrem Günay

BİR ÂLİMİN ÖLÜMÜ ÂLEMİN ÖLÜMÜ GİBİDİR

Muharrem Günay 28 Eylül 2017 Perşembe 13:41:13
 

İslam, ilmi nur ve izzet; cehaleti ise zulmet ve karanlık olarak nitelendirmiştir. Kur’an-ı Kerîm’de ilmin her çeşidi övülmüş, bilenlerle bilmeyenlerin bir olamayacağı açıkça belirtilmiştir: “De ki, Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? ” (Zümer, 39/9)
İslâm ilmin, âlimin ve ilim yolcusunun değerini yükseltmiştir  Kur’an-ı Kerîm’de “Allah, içinizden iman edenlerle kendilerine ilim verilenlerin değerini yükseltir” (el-Mücadele, 58/11) buyurulur  Başka ayetlerde  ise ilim ve ilim sahipleri övülmüştür:
 “Allah’tan en çok ilim ehli korkar.” (Fâtır, 35/38), “De ki: Rabbim ilmimi arttır!” (Tâhâ : 114) “Hikmeti (ilmi) dilediğine verir. Hikmet verilen kimseye çok hayır verilmiştir. Bunu ancak sağduyu sahipleri düşünüp anlarlar.”(Bakara: 269 “Kulları içinden ancak âlimler, Allah’tan gereğince korkar.” (Fâtır: 28) “Göklerde ve yerde nice ayetler vardır ki, onların yanından (hiç düşünmeden) yüz çevirerek geçerler.” (Yusuf : 105) “Allah, sana Kitab’ı ve hikmeti indirdi ve sana bilmediğin şeyleri öğretti.” (Nisa: 113) “Allah demişti ki: “ Ey Meryem oğlu İsa, sana ve annene olan nimetimi hatırla, hani seni Ruhu’l Kudüs ile desteklemiştim; beşikte ve yetişkin iken insanlarla konuşuyordun; sana Kitab’ı, hikmeti, Tevrat’ı, İncil’i öğrettim.” (Maide: 110)  “Evlerinizde okunan Allah ayetlerini ve hikmeti hatırlayın.” (Ahzâb: 34) “Geceyi, gündüzü, güneşi ve ay’ı sizin hizmetinize verdi. Yıldızlar da O’nun emriyle (size) boyun eğdirilmiştir. Şüphesiz bunda aklını kullanan aklını kullanan bir toplum için ibretler vardır.” (Nahl: 12) “Allah bilendir, hikmet sahibidir.” (Nur: 58) “Aklınızı kullanmıyor musunuz?” (Bakara: 44) “Size ayetlerini gösterir ki düşünesiniz.” (Bakara: 73) “Düşünürseniz size ayetleri açıkladık.” (Âl-i İmrân: 118) “Bilmiyorsanız ilim erbâbına sorunuz. ” (Nahl: 43) “Bu misalleri ancak âlim olanlar anlar.” (Ankebut: 43) “
Sevgili peygamberimiz her fırsatta ilmi ve ilim adamlarını övmüşlerdir. Sevgili peygamberimize göre: ”Bir âlimin ölümü âlemin ölümü gibidir.”, “Âlimler peygamberlerin varisleridir.” , “Allah’ın cehennem azabından azad ettiği kimseleri görmek isteyenler, ilim öğrenenlere baksınlar. Muhammed’in (salât ve selam O’na olsun) canını kudret elinde tutan Allah’a yeminle söylerim ki ilim öğrenmek maksadı ile âlimlerin kapısına giden bir insan öğrendiği her bir harf ve attığı her bir adım karşılığında Allah, kendisine bir senelik sevabı verir.”
Sevgili Peygamber Efendimiz,“Cennet ağaçlarından bir ağaca rastladığınız zaman, onun gölgesinde oturun, yemişinden yiyin” buyurmuş. Sahabeden biri:
“Ya Rasulullah cennet ağacına hayatta ve dünyada iken nasıl rastlayabiliriz?” diye sormuş. Peygamber Efendimiz cevaben: “Bir âlime rastladığınız zaman Cennet ağaçlarından bir ağaca rastlamış olursunuz” buyurmuştur.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER