Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Muharrem Günay

DEVLET MEMURU HEDİYE BİLE ALAMAZ

Muharrem Günay 19 Haziran 2019 Çarşamba 13:33:50
 

Süleymoğulları kabilesine zekât tahsildarı (âmil) olarak gönderilen İbn Lutbiyye, vazifesini bitirip Medine’ye döndüğünde hesabını Resûlullah’a verirken şöyle der:
 “Ey Allah’ın Resûlü! Şu sizin zekât mallarınız, bunlarda bana verilen hediyelerdir.” Hz. Peygamber (s.a.v.) hayretle sorar:
 “Tuhaf şey! Sen doğru adamsan söyle bakalım, ananın babanın evinde otursaydın bu mallar sana hediye edilir miydi? Bunu bir dene bakalım!” Sonra zekât toplama memurlarının (âmillerin) hediye almalarını kesinlikle yasakladı. (Buhâri, el-Hiyel, 15;  İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları:7/395-396.)
Olayda görüldüğü gibi İbn Lutbiyye’ye zekât toplama memuru olduğu için hediye/bağış verilmiştir. İbn Lutbiyye Peygamber Efendimizin buyurdukları gibi evinde otursaydı yani kamu görevinde bulunmasaydı kendisine bu hediye verilmeyecekti. Bu bakımdan bu durum rüşvetten farklı görülemez ve gösterilemez. Bu para, bağış ve hediyeler kimin kasasından, cebinden çıkarsa çıksın ve kimin kasasına girerse girsin haksız kazançtır, rüşvettir ve İslâm’a göre haramdır.
Devlet ve devlete bağlı kurumlardan ihale yoluyla işi alanların bir kısım dernek ve vakıflara, spor kulüplerine yardım ve bağışa zorlanması ve ihalenin yardım ve bağış şartına bağlanması da haram olup, yapılan iş rüşvetin adını değiştirmektir. Faiz olayında olduğu gibi rüşvetin adını değiştirmekte dince yasaktır ve bu işi yapanlar Allah ve resûlüne karşı savaş açmışlardır.
Faizin Adını Değiştirmeyin
Yüce kitabımızda şöyle buyrulur:
 “Fâiz yiyenler: “Fâiz ticaret gibidir.” dedikleri için kıyamet günü kabirlerinden şeytan çarpmış gibi (ihtiyaçlar içinde) kalkacaklardır…” (Bakara 275)
Faiz Yiyen Allah’a ve Peygambere
Karşı Savaş Açmıştır
 “Yok, eğer fâizi terk etmezseniz, bunun Allah’a ve peygamberine açılmış bir savaş olduğunu bilin…”  (Bakara: 279)
 “Bu hükümler Allah’ın hudutlarıdır, kim Allah’ın hudutlarını aşarsa, kendine yazık etmiş olur.” (Talâk: 1)
Bütün hadis kaynaklarında ve ilmihal kitaplarında faiz yemek ve rüşvet almak büyük günahlar arasında yer almaktadır. “Ben müslümanım, inandım, iman ettim” diyen bir insan fâizin ve rüşvetin zerresinden bile kaçar. Fâiz ve rüşvet almak ve vermek Hazret-i Allah’a ve peygamberine açılmış savaş sayılır.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER