Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Muharrem Günay

GERDEK/İLK GECE ÂDABI – Kocatepe Gazetesi

Muharrem Günay 25 Eylül 2018 Salı 13:40:28
 

İslam dini, insan hayatının tamamıyla ilgili olarak emir ve tavsiyelerde bulunduğu gibi, evlilik ve aile hayatı ile ilgili meselelerde de çeşitli hükümler koymuştur.  Ancak evlilik, karı-koca münasebetleri ve gerdek adabı anlatılırken kelime bulmakta insan adeta zorlanmaktadır. Din olduğu gibi hayâdır.  Fakat dini meseleleri öğrenmede hayâ-utanma olmaz. Onun içindir ki “La hayâe fi’d-din- dini meseleleri öğrenmek ve öğretmekte hayâ-utanma olmaz.” buyrulmuştur. Onun için kullandığımız bazı kelimelerden dolayı bizi ayıplamamanızı umarız.
Nikâhtan sonra, gelin ve damadın ilk gecesi olan zifaf gerdek gecesi, evlilik hayatının en önemli bir dönemidir. Bu gecede eşler mümkün olduğu kadar temizliğe dikkat etmelidir. Temiz bir vücut ve güzel bir kıyafet, ilk gecede etkili olur. Zifaf odası tenha, emniyetli bir yerde olmalıdır. Damadın, evlilik tecrübesi olan, güvenilir bir sağdıçın tavsiyelerinden yararlanmasında fayda vardır. Fakat sağdıç olmasa da olur.
İlk gecede eşlerin dikkat etmeleri
gereken bazı hususlar şunlardır
 İlişki konusunda çok kimse bilgisizlikten bunalımlara düşmektedir. Bunun için önce cimanın/cinsel ilişkinin ne olduğunu iyi bilmek gerekir. İyi bilinmez ve yanlış yapılırsa huzursuzluk zamanla artarak ailenin yıkılmasına sebep olabilir. Bunun için bu mahrem bilgileri lüzumu kadar öğrenmek gerekir.
Her şeyden önce, eşler birbirine çok samimi, nazik ve yumuşak davranmalı, sevgi ve şefkatle yakınlaşmalıdır. Erkek, eşini gerdeğe psikolojik yönden iyice hazırlamalıdır. Ona cesaret vermeli; endişelerinin yersiz olduğunu, onu da rahat bir atmosferde konuşturarak izah etmeli. Eşini incitecek küçük davranış, hatta îmadan sakınmalı, eşinin, özellikle bu gecede sevgi ve şefkat görmeye, iltifat işitmeye çok ihtiyacı olduğunu bilmelidir.
Erkek aceleci ve kaba olmamalı. “Artık evlendik, ona istediğim gibi sahip olurum.” gibi bir düşünce son derece yanlıştır. Cinsel ilişki, sevgi oyunları sırasında meydana gelen bir olaydır. Temasa her iki tarafın da aktif şekilde katılması gerekir. Nitekim Resulullah efendimiz de bu hususa dikkat çekerek, erkeğin, eşinin haklarına da riayet etmesini istemiştir. Cinsi tatmin, kadının da hakkıdır.
Genç kız da eşinin heyecan ve sevgisini paylaşmalı, kendisini ona tabii ve fıtri bir şekilde, isteyerek teslim etmeli. Cinsel ilişkinin bir yaratılış vazifesi aynı zamanda bir ibadet ve sevap kazanma vesilesi olduğunu düşünmeli, mana ve hikmetlerini hatırlamalı, sevgisine ve yaratılış özelliklerine güvenip, yersiz korku ve endişelerden sıyrılmalıdır.
Düğün yapılıp gelin, güveyinin evine getirilir. O gece, gelin ile damadın başbaşa kalacakları ve birbirlerini en yakından tanıyacakları gecedir. Bu mahrem gecede artık Allah’ın emriyle karı-koca olacaklardır. Bu birleşme nikâh üzere ve İslami şekilde olacağı için, bu arada İslam Dininin icap ettiği ne varsa, onlara da dikkat etmek gerekir.
Damadın, önemli vazifelerinden biri ilk gecede, geline adet halinde olup olmadığını sormaktır. Bu vazife, esasında kız tarafınındır. Çoğu zaman bu hususa gereken dikkat gösterilmemekte ve kızların adetli olduğu zamanlarda düğünleri yapılmaktadır. Hâlbuki adetli zamanda kocanın, karısıyla cinsi münasebette bulunması haramdır. Böyle bir durum olursa, damada düşen şey, sabredip âdetin bitmesini beklemektir.
Kocasıyla ilk defa başbaşa kalan her gelin bu ilk mahremiyette az çok korkar, utanır, sıkılır. Güveyi gayet hassas ve nazik bir şekilde davranarak gelini sıkmamalı, içli bir yakınlık göstererek okşamalı, ürkekliğini gidermeli, kaba hareketlerden sakınmalıdır.
Hiçbir erkeğe ömründe hiçbir zaman bu dakikalarda olduğundan daha hassas daha kırılması muhtemel bir şey teslim edilmemiştir. Gelin bu anının her dakikasını içine sindirir ve hiçbir anını ömrü boyunca unutamaz. Nasıl ki bir insan bir kitabı yavaş yavaş okur ve bir çırpı da bitirmezse, evlilik ve bilhassa gerdek gecesi de öyledir; gerdek gecesinde yavaş-yavaş alıştıra alıştıra hareket edilmelidir. Akıllı bir insan vahşi bir hayvan hissi ile hareket etmez. Önce okşama ve güzel sözlerle karısını kendine ısındırır; zorlayıcı ve sert olmayacağını söyler ve söylediği gibi hareket eder. Kadının erkek ve erkeklik karşısındaki korkusunu gidermeye çalışır. Güzel ve yumuşak hareket karşısında kalan kadın, emniyet duyunca yumuşar.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER