Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Muharrem Günay

Kendi Amelimizle Cennete Girebilirmiyiz

Allah (c.)’ın vermiş olduğu nimetlere karşı ne kadar şükredersek edelim, ne kadar ibadet edersek edelim O’na olan şükür ve kulluk borcumuzu ödeyebilmemiz mümkün değildir. Sevgili Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor:
“Hiç kimse kendi ameliyle felâha eremez. Cennet sahibi olamaz.”
-Sen de mi Ya Rasûlullah?
-Evet, ben de… Ama Rabbim beni rahmetine gark etmiştir.” (Buhari, Rikak, 18; Müslim, Münâfıkin, 71-73)
El-Münziri’nin Terğib vetterhib isimli kitabında Hâkim’den sahih isnadı ile yer alan bir hadiste bir kimsenin kendi ameliyle cennete giremeyeceği Peygamber Efendimizin diliyle şöyle anlatılmaktadır:
İki cihan güneşi Sevgili Peygamberimiz (s.) anlatıyor:
– Arkadaşlar az önce yanımdan ayrılan Cebrail (a.) “Ey Muhammed! Seni insanlığa aydınlık yolu göstermek üzere hak peygamber olarak gönderen Allah’a and olsun ki diye söze başlayarak bana şu ibret dolu hikâyeyi nakletti:
-Vakti zamanında bir Mümin dünyadan el-etek çekerek deniz ortasında ıssız bir adaya yerleşir. Burada insanlardan ve dünyalık işlerden uzak, ibadet etmeye koyulur. Bir süre ibadet ettikten sonra acıkmaya ve susamaya başlar. Ama nerede? Adada yalçın kayalarla, kıyıyı döven azgın acı deniz suyundan ve bir de kendinden başka bir nesne yoktur. Günler haftaları haftalarda ayları kovalarken abid kişi gittikçe güç ve takatten düşmeye başlar. Bu arada benzi solan, yüzü sararan abid ibadetlerinin ardından durmadan, Ey Rabbim bana yiyecek ve içecek bir şeyler ihsan et ki, ibadet etme gücümü kaybetmeyeyim diye Allah’a yalvarıp yakarır.
Günlerden bir gün kudretine nihayet olmayan Allah (c.) yalçın kayalar arasından buz gibi soğuk, şerbet gibi tatlı bir kaynak fışkırtarak, etrafında kor gibi narlarıyla boy salmış koca bir nar ağacını dalgalandırarak O’nun bu dileğini yerine getirir. Artık bütün gün ibadet ettikten sonra kaynağın başına iner, nar ağacından tek narını koparıp yer ve abdestini alarak tekrar namaz kılmaya koyulur. Namazlarının ardından da, Ey Rabbim! Canımı secde ederken al, beni öldürüp de cesedimi toprak içinde çürütme, beni kıyamete kadar secde etmekten mahrum bırakma diye dua eder. Bu böyle tam beş yüz yıl sürüp gider. Nihayet bir gün Yüce Allah (c.) dileğine uygun şekilde ruhunu teslim alır. Bundan sonrasını Cebrail (a.s) şöyle anlatıyor:
“Gerçekten biz o ıssız adaya iniş ve çıkışlarımızda gerçek Allah bağlısı Mümini hep secdeye kapanmış Allah’ı zikrederken gördük. Kıyamet kopup bütün insanlar dirilerek mahşer toplantısına getirildiklerinde onu yine ilahi sırlara dalmış ibadet eder bulacağız. Herkesin bir bir Allah’ın huzuruna çıkarak hesaba çekilirken o da gelecek. Yüce Allah(c.) ona şöyle seslenecek:
Ey abid kulum, seni yaygın rahmetim sayesinde Cennete sokuyorum, buyur gir.
Abid ise şöyle cevap verecek:
-Hayır, Ey Rabbim! Amelim sayesinde Cennete girmeye hak kazandım.
Allah: – Ey melekler, kulumun işlediği ibadet ve amellerle kendisine ihsan ettiğim nimetleri bir bir karşılaştırın.
Abidin amelleriyle Allah’ın kendisine verdiği nimetler karşılaştırılarak ölçü ve tartıya vurulacak. Bir tek gözü beş yüz yıl ibadetlerden ağır basacak. Geri kalan diğer nimetlere karşılık ibadet düşmeyecek.
Ardından Allah: -Bu kulumu Cehenneme atın, diye emredecek.
Abid: – Ey Rabbim, yanılmışım, bağışla. Yaygın rahmetin sayesinde Cennete girebilirim elbette, diye haykıracak.
Allah: – Onu buraya getiriniz.
Abid, Allah huzuruna varacak duracak.
Allah: – Ey kulum, söyle bakalım. Seni yoktan kim var etti?
Abid: – Sen Ey Rabbim!
Allah: – Bu var etme olayı senin amelinle mi, yoksa benim geniş ve yaygın
rahmetimle mi meydana geldi?
Abid: – Şüphesiz ki senin rahmetinle.
Allah: – Beş yüz yıl gibi uzun bir süre sana ibadet etme gücünü veren kim? Issız adada seni tatlı suyla, her gün narla besleyen kim? Ve yine secde ederken ruhunu teslim alan kim?
Abid: – Sensin Ey Rabbim!
Allah: – İşte bütün bunlar benim geniş ve yaygın rahmetim sayesinde meydana gelmiştir. Bunları kabul ettikten sonra mesele kalmadı. Şimdi gir Cennetime. (Muharrem Günay, Namaz ve Namazı İkâme Etmek, s. 80-81)
Bu hikâyede de anlatıldığı gibi, bize nimet olarak verilen bir göz için yapılan beş yüz senelik ibadet bile azdır. Ne kadar ibadet edersek edelim, Allah’a şükrümüzü tan manasıyla yerine getirmemiz mümkün değildir. Önemli olan fazla ibadet etmek değil, sağlam itikat- Ehl-i sünnet üzere olmak ve salih amel işleyip Allah’ın rızasını kazanmaktır. Çünkü cennete çok ibadet etmekle değil Allah’ın rızasını kazanmakla girilebilir.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER

Afyon Haber Son Dakika Afyon Namaz Vakti