Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Muharrem Günay

PEYGAMBER EFENDİMİZ DEVLET MALINI YİYENLERİN VE BORÇLU OLANLARIN CENAZE NAMAZINI KILMADI

Muharrem Günay 3 Temmuz 2019 Çarşamba 13:20:48
 

Hz. Peygamberimizin “Beytül maldan yani devlet malından yiyenlerin, aşıranların cenaze namazını kılmadığı bilinmektedir. Dinimizde bu suça “Gulul Suçu “ denmektedir.
Gulul (kamu malı talanı) suçunun cehenneme götüreceğini gösteren Kur’an ve sünnet dayanaklı bilgiler, Buhari başta olmak üzere (Bk.Buhari, Meğazi, Hayber bahsi) hemen tüm hadis ve siyer (Peygamberimizin hayatını anlatan eser türü) kaynaklarda yer alır. Fıkıh kaynaklarının çoğunda da bu bilgiler vardır. Bu bilgiler, büyük günahlar (el- Kebâir) konusunu işleyen eserlerde de yer almaktadır. (örneğin, ibn Hacer el- Heytemi’nin ‘Ez Zevacir’inde).
Ünlü muhaddis-fakih ibn Hemmam (ölm. 211/ 826) o dev eseri el-Musannef’te bize bildiriyor ki, Hz. Peygamber, kamu malından iki dirhemlik bir miktarı çalan Eşça’lı sahabisinin cenaze namazını kılmamıştır. (İbn. Hemmam; El-Musannef,5/224; Ebu Dâvûd, Cihâd 133;  Îbn Mâce, Cîhad 34; Muvatta, Cihad 25: Müsned, Iv, 114, V, 192. Ayrıca Bak. El –Camiu Li Ahkâmi’l Kur’an, İmâm Kurtubi Tefsiri, Ali İmran 161. Ayetin Tefsiri,)
Hz.Peygamber, kamu malı çalmış, kamu hakkında tasallutta bulunmuş olanların cenaze namazını kılmamıştır. (Zâdü’l- Mead, Beyrut 1981 Baskısı, 1/515, 3/107–108)
Aynı olayı İbnü’l Kayyım’ın sözcükleriyle verelim:
“Bir harp sonrasında Hz. Peygamber’e: ’filanca, falanca şehit oldu‘ diye tekmil verdiler. O, bunların birisi için şöyle dedi: ‘Hayır! İşte o dediğiniz kişi şehit olmamıştır. Ben onu cehennem içinde görüyorum. Sebebi de, kamu malından (beytü’l mal’dan devlet malından) çaldığı bir giysidir. Hz. Peygamber bunun ardından Hattab oğlu Ömer’i çağırarak şu talimatı verdi:
‘Git, Ey Hattab oğlu, git de insanlara şunu duyur: Cennete yalnız ve yalnız müminler girecektir.” (Müslim, İman; İbn. Hanbel, Müsned, 1/30, 47)
İbnü’l- Kayyım devam ediyor:
Hayber seferi sırasında ölen birinden söz ettiklerinde Hz. Peygamber şöyle buyurdu:
‘Arkadaşınızın cenaze namazını siz kılın’  bu sözü duyan sahabelerin yüzü renkten renge girdi. Bunu gören Hz. Peygamber dedi ki:
‘O arkadaşınız, kamu mallarından bir miktar aşırmıştı. Sebep işte budur.’ Bunun üzerine, sahabeler, ölen adamın eşyasını karıştırıp baktılar, bir de ne görsünler, Yahudilerden ganimet olarak ele geçmiş bir deri pabucu aşırmış” (İbn. Hanbel, Müsned, 2/213, Ebu Davud, Hadis No: 2712; Hâkim,2/127)
Başka bir rivayete göre bir adam Hayber’de ok atıyordu. Bu adam öldüğü zaman ashap, “Ne mutlu, şehit oldu!” dediler. Hz. Peygamber (s.a.s) ise: “Hayır. Muhammed’in canı elinde olan (Allah’a) yemin ederim ki, onun taksim edilmeden önce ganimetlerden (gizlice) almış olduğu o kadife, özerinde bir ateş gibi yanacaktır” (Buhâri, Megazî. 38; Müslim, İman, 183 (1/108); Ebu Davud, 3/68.) buyurmuştur.
 Aslında mümin olarak ölen herkesin cenaze namazı kılınır. Burada peygamber efendimiz kamu malını talan edenlere karşı bir tavır koymuş. Cenaze namazlarını kendisi kılmamış ve kıldırmamış fakat kılınmasına da mani olmamış ‘Arkadaşınızın cenaze namazını siz kılın’ demiştir.
Borcu Olanların da Namazını Kıldırmadı
Sevgili Peygamberimiz borçlu olarak ölenlerin de cenaze namazını hem kılmaz hem de kıldırmazdı. Bir gün bir cenaze getirildi. Resûlullah (s.a.v.): “Onun borcu var mı?” Diye sordu. “Evet, borcu var dediler.” “Arkadaşınızın namazını siz kılın” buyurdu. Bunun üzerine Ebu Katade; “O borcu ben ödeyeceğim Ya Rasûlallah” deyince, Hz. Peygamber de onun namazını kıldırmıştı.” (Nesai, Cenaiz, 67)

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER