Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Lokman Özkul
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Ramazan Ayı Nedir Ne Değildir?

Ramazan Ayı on bir ayın sultanı, Kadir Gecesi‘nin içinde bulunduğu mübarek bir ay, yardımlaşma ve dayanışmanın zirve yaptığı , nefis terbiyesinin yapıldığı, ibadete ağırlık verilen, orucun sadece bedene değil bütün duyu organlarımıza ve vücuda tutturulduğu eşsiz bir aydır. Yüce Allah’ın oruçlunun sevabını ancak ben veririm diyerek, rızası için oruç tutanları müjdelediği bir aydır.

Peki, Ramazan Ayı ne değildir?

-Ramazan, evde 10 tabaktan oluşan iftar yemeğine “Peygamberimizin sünneti” diye hurmayla başlamak değildir.

-Ramazan, bir köyü doyuracak kadar yemek yedikten sonra, namazda zorlanmamak için içilen maden suyu da değildir. Zira Ramazan, gündüz aç kalmanın akşam intikamını almak değildir.

-Ramazan, israf ayı değildir.

-Ramazan, akşama kadar her kalbi kırıp her hakka girdikten sonra iftardan az önce nihavend makamında ilahiler dinlediğiniz için tüm günahlarınızın bakiyeden otomatik silindiği bir ay da değildir.

-Ramazan, Şaban ayında 4-5 milyon TL ye jip alıp ‘Kuzum bu sene zekat veremeyeceğiz biraz borca girdik de…‘ diye durumu kurtarabileceğiniz bir ay değildir.

-Ramazan ayı akşama kadar insanların hatta 1 günlük kedi yavrularının dahi hakkını yedikten sonra iftarda ”güllaç torbasındaki kırıntıları da balkona dökelim inşallah sevaptır’‘ dediğiniz için ahirette sorgu sualde size torpil sağlayacak bir ay değildir. Çünkü Ramazan farklılığını güllaç torbasından alan bir ay değildir…

-Ramazan; ramazan şerbeti değil, Hacivat-Karagöz, orta oyunları değil, Hz. Yusuf dizisi değil, Oruç Baba türbesi önünden son 2 dakika yayına giren uhrevi bir alem değildir. Bunlar Ramazan’ın güzelliğidir ama Ramazan Ayı’nı sadece bunlardan ibaret görmek doğru değildir.

-Ramazan, 11 ay boyunca ‘Aç mısın bir ihtiyacın var mı?’ diye sormadığın bir adama ‘Oruç musun?’ diye sorgulamak değildir. Ramazan, mahallede 1 ay boyunca oruç tutmayanları değil 12 ay boyunca aç kalanları araştırıp bulmanızı öğreten bir aydır.

-Ramazan, İnstagram’da iftar storileri değil; fakir fukara ile ekmeğini paylaşmaktır. İhtiyaçlarını alamadığı çocuğunun gözüne bakan gariban babanın yüzünü güldürmektir. Kapısının önüne zarf koyup kaybolmaktır…

-Ramazan, Karun gibi zengin olmuşlarla değil; uzun yıllardır kıt kanaat yaşamaktan sefaleti kanıksamış bir gariban bulup ezanı beklemektir.

-Ramazan ‘insan eti yiyince’ (gıybet etme) orucunuzun bozulduğu konusunda endişe etmeniz gereken bir aydır!

-Ramazan sadakadır, zekattır, Kur’an’dır, oruçtur, namazdır, tefekkürdür, güzel ahlaktır..

-Ramazan ‘Aranızda Muhammed kim?’ denilecek kadar sade yaşamış bir Nebi’nin (s.a.v.)  “Aişe etleri dağıttın mı?” diye sormadan sofraya oturmadığı bir aydır.

Ramazanın bizi ihya etmesi dileğiyle..

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER