Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Misafir Kalem
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Eğitim Ve Öğretimde Başarının Ana Fikri;

“Öğretmenin itibarı, geleceğe yapılacak en büyük yatırımdır.” Merkeze bu ana fikri aldığınızda, eğitimde yol alacağımıza inanıyorum.
Öğretmenler için yüzlerce sıfat sayabiliriz. İçlerinde en çarpıcı olanlardan birisi de “Geleceğin Mimarları”dır.
Onlar ne kadar donanımlı, ne kadar vizyoner, ne kadar mutlu ve ne kadar sevgi doluysa yaratacakları eserler de o denli başarılı ve huzurlu olacaktır.
Eğitim bir beka sorunu ise onlar da olmazsa olmazıdır…
Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken Bilgi ve Bilim Çağı’nı geride bıraktık, Bilişim Çağı’nı yaşıyoruz.
Bu yeni çağda en değerli hazine, bilgiyi ve bilimi olabildiğince hayata geçirmektir.
Dolayısıyla eğitim ve öğretmenin yeni yüzyıldaki misyonu, birinci yüzyıldan çok farklı olacak ve anahtar rolü üstlenecektir.
Ama gelin görün ki, eğitim ve öğretmen, bir türlü Türkiye’nin gündemine oturmuyor ya da konuşulması gerekenlerin çok ötesinde detaylarla uğraşıyoruz.
Aslında onları göz ardı etmekle, kendi geleceğimizi riske atıyoruz ama pek çoğumuz maalesef bunun farkında bile değil…
Eğitime ayrılan kaynaklar genel bütçenin yanı sıra aile bütçesinde de göreceli olarak en üst seviyede. MEB bütçesinde de en büyük pay öğretmen maaşlarına ayrılıyor ama ona rağmen bırakın yurtdışındakilerle kıyaslamayı, enflasyon karşısında kendi içinde eriyip duruyor.
Öğretmenlerimizin büyük bir bölümü ikinci bir işte çalışmak zorunda kalıyor. Yani kafası okulda, öğrencide ve vereceği derste değil, geçim derdinde.
Bu ekonomik koşullarda ne kadar iyi yetişirse yetişsinler, kendilerini yeterince eğiteme veremeyecekler.
Onun için ne yapıp edip öncelikle ekonomik sorunlarını çözmemiz gerekiyor.
Bu noktada işin en kolayı hükümeti eleştirmek ama iş o kadarla bitmiyor. Eğitime ayırılan kaynaklar 2 katına 3 katına da çıksa inanın değişen bir şey olmaz. En önemlisi de ayrılan kaynakları en doğru şekilde kullanıyor muyuz? Bu nu incelemek gerek.
Lüks tüketim malzemelerine yaptığımız harcamalar, eğitime ayrılan kaynaklardan katbekat daha fazla. Herkesin yediği, içtiği afiyet olsun, giydiğini de güle güle kullansın. Ama ne olur çocuklarının geleceğini de unutmasınlar!..
Öğretmenin itibarı, geleceğe yapılacak en büyük yatırımdır.
Onlar bilgi ve tecrübelerini aktarırken, öğrencilerinin becerilerini geliştirirken attıkları her adımda ülkemize farkındalık kazandıracak, çağdaş dünyaya daha da yakınlaştıracaktır.
Onlar sadece öğreten değil, çocuklarımızın rol modeli, şekillendireni ve yönlendirenidir.
Çocuklarımız için en büyük şans, karşılarına kendilerini keşfedecek ve doğru yönlendirecek bir öğretmenin çıkmasıdır. Ne olur onları bundan mahrum bırakmayalım, her öğrenciye şans tanıyalım.
Öğretmenlerimize hem devlet hem de millet nezdinde hak ettikleri itibarı yeniden kazandıralım, değersizleştirilmelerine asla izin vermeyelim, mülakat dayatmasından vazgeçelim.
Bu onlar için en güzel Öğretmenler Günü armağanı olacaktır.
İyi ki varsınız Öğretmenim…

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER