DOLAR 18,5500 0.14%
EURO 17,9736 -0.32%
ALTIN 979,29-0,82
BITCOIN 3587573,31%
Afyonkarahisar
21°

HAFİF YAĞMUR

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AKÜ’de rektörlük seçimleri -1 – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
4 Şubat 2015 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kocatepe Gazetesi 4 Şubat 2015 Çarşamba 02:00:00
  Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde rektörlük seçime bir aydan kısa bir süre kaldı. Mevcut Rektör Mustafa Solak’ın yanı sıra Eğitim Fakültesi’nden Hakkı Yazıcı, Teknoloji Fakültesi’nden Hasan Çimen, Fen Edebiyat Fakültesi’nden Kasım Turhan, Veteriner Fakültesi’nden İbrahim Demirkan ve Mühendislik Fakültesi’nden Ramazan Şevik aday ve aktif olarak çalışıyorlar.
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, üniversite seçimi bir ön belirleme, bir nevi temayül seçimi olarak görülüyor. Yüksek Öğretim Kurulu isterse son sırada, 1 oy alan adaya bile ilk 3’te yer verebilir. Ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu adayı atayabilir. Ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde olduğu gibi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan’ın döneminde de “makul oy” kavramı geçerliliğini sürdürüyor. Ak Partililerden gelen bilgilere göre makul oy kavramı dahilinde mevcut bir rektörün yeniden aday olması için oyların en az 3’te 1’ini alması gerekiyor.
Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde 580’in üzerinde öğretim üyesi olduğu düşünülürse; bu durumda Rektör Solak’ın yeniden atanabilmesi için “makul oy kavramı” kapsamında en az 200 oy alması gerekiyor. Makul oy kavramıyla ilgili; mevcut rektörlere rakip adayların ise rektöre yakın bir oy alması gerekiyor. AK Parti içindeki etkili isimlere göre ise; bu rakam örneğin mevcut rektör 200 alırsa 150 oy, rektör 150 oy alırsa rakibi 100 oy almalı ki, makul oyu almış olsun.
Kısa süre önce yaşanmış gerçek örnekler üzerinden gitmek gerekirse; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Kasım 2014’te yaptığı ilk rektörler ataması olan; 14 üniversite rektörünün atanmasına bakmakta fayda var. Örneğin Adnan Menderes Üniversitesi’nde mevcut rektör Prof. Dr Mustafa Birincioğlu 162 oy aldı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan 100 oy alan ve YÖK’ün ilk sıraya yerleştirdiği Prof. Dr. Cavit Bircan’ı atadı. Makul oy kavramında bazen oy farkı yüzde 50’yi aştı. Yine örnek üzerinden gitmek gerekirse; Celal Bayar Üniversitesi’nde mevcut rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli 204 oy almıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Pakdemirli’nin yaklaşık yarısı kadar, yani 108 oy alan Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi’yi rektör olarak atadı.
Kısacası her ne kadar formalite gibi görünse de, YÖK ve Cumhurbaşkanı Erdoğan; bir nebze de olsa öğretim üyelerinin verdiği oyları dikkate alıyor. Gelelim Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki farklara… Cumhurbaşkanı Gül’ün, rektör atamalarında hem parti ve teşkilatı hem de sivil toplum örgütü temsilcilerinin görüşlerini dikkate aldığı biliniyor. Hatta zaman zaman bu atamalarda parti ile karşı karşıya bile geldi. Örneğin Akdeniz Üniversitesi seçimlerinde milliyetçi kökenli mevcut Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’ye karşı, Ak Parti Antalya teşkilatı Tıpçı Prof. Dr. İbrahim Demir’i destekledi. Seçimde İsrafil Kurtcephe ilk, İbrahim Demir ikinci sırayı aldı. Ancak YÖK sıralamayı değiştirerek birinci sırada Demir’in, ikinci sırada Kurtcephe’nin adını Köşk’e gönderdi. Abdullah Gül ise; teşkilata, partililere rağmen Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’yi ikinci dönem için rektör olarak atadı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise bu konuda çok daha kesin çizgileri olduğu biliniyor. Teşkilata, parti mensuplarına, milletvekillerine hatta bakanlara; “rektör seçimlerine karışmayacaksınız” dediği rivayetler arasında. Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YÖK ile irtibat kurarak atayacağı adayı YÖK sıralamasında ilk sıraya yerleştirdiği; böylelikle YÖK’ün listesine onay verdiği izlenimini oluşturmaya çalıştığı da söyleniyor. Paralel yapı olarak tanımlanan Fethullah Gülen Cemaati’ne karşı kesin çizgilerle set koyan, mücadele edilmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki duruşunun; “mücadele edecek rektör adayı” olacağı şeklinde.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşkilata ne kadar kulak verdiği yorumlarına ise, yine bir örnekle bakalım. Balıkesir Üniversitesi’nde birkaç ay önce yapılan seçimde; mevcut Rektör Prof. Dr. Mahir Alkan 137 oy, daha önce Ak Parti’den belediye başkan adayı olmuş Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper 123 ve Prof. Dr. Kerim Özdemir 97 oy almıştı. YÖK ilk üçteki en az oyu olan aday Özdemir’i ilk sıraya, mevcut Rektör Alkan’ı ikinci sıraya, partiyle irtibatlı kadın aday Tunçsiper’i üçüncü sırada köşke yolladı. Tunçsiper’in yoğun atakları, neredeyse tüm milletvekilleri ve teşkilatın Ankara çıkarmasına hatta devreye bakanların girmesine rağmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk üç sıra içinde en az oyu alan Prof. Dr. Kerim Özdemir’i rektör olarak atadı. Bu süreçte hem rektör atanan Prof. Dr. Kerim Özdemir hem de eski Rektör Prof. Dr. Mahir Alkan ile ilgili yoğun iddialar çıktı. Yerel basın özellikle rektör atanan Özdemir’i “paralel” olmakla suçladı. Teşkilat bu yönde bilgiler verdi. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi araştırmasını yaptırtıyor ve herkesin ne olduğunu çok iyi biliyor.
(Devamı Yarın)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.