DOLAR 16,6690 0.79%
EURO 17,6163 0.45%
ALTIN 975,970,75
BITCOIN 349818-0,64%
Afyonkarahisar
21°

HAFİF YAĞMUR

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Afyonkarahisar ve Gelibolu – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
19 Ocak 2012 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kocatepe Gazetesi 19 Ocak 2012 Perşembe 02:00:00
  Afyonkarahisar’ın stratejik öneminin yanında tarihi ve doğal dokusu nedeniyle taşıdığı önem her zaman dile getirilir. Bu değerlerin yeterince kullanılamadığı, tanıtımımızın tam olarak yapılamadığı, Büyük Zafer’e ev sahipliği yapmış olan bu toprakların bir Çanakkale kadar, Gelibolu kadar insanların ilgisini çekmediği hep şikayet konusu olmuştur.
Yetkililerimizi de aynı görüşleri tekrarlar, sıradan vatandaşlarımız da… Bu yönde projeler üretilmesi, çalışmalar yapılması gerektiği dile getirilir durur.
Bu eksiği gidermeye yönelik başlatılan çalışmaların tam manasıyla sonuca ulaştırılamamış olması ise hep göz ardı edilir.
Bu durumu örneklendirmek gerekirse eğer, yıllar önce başlatılan ve Afyonkarahisar çevresini Gelibolu Milli Parkı’nın benzeri özelliklere kavuşturmayı hedefleyen çalışmaların unutulmuş olmasını gösterebiliriz.
Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin ortaklığındaki Anasol-M Hükümeti yıllarıydı. Cumhurbaşkanı ise hemşehrimiz Ahmet Necdet Sezer idi. O zamanki Afyonkarahisar Milletvekili Gaffar Yakın’ın takibi ile Milli Parklar Daire Başkanlığı’na bir proje sunulmuştu. Aynı dönemde Devlet Planlata Teşkilatı Genel Müdürü olan hemşehrimiz Akın İzmirlioğlu’nun talimatı ile Devlet’in yatırım programına da alınan bu proje, Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a kadar uzanan ve tarihi muharebelerin geçtiği bölgeleri aynen Gelibolu’da olduğu gibi insanların ilgi alanına dönüştürmeyi hedefleyen bir çalışma idi. Yıllar önce gündeme gelen bu çalışmaya ne yazık ki aradan geçen süre zarfında tam manasıyla işlerlik kazandırılamadı.
Bir sohbet esnasında kendisine konuyu sorduğumuz eski Milletvekili Dr. Gaffar Yakın, “O dosyanın Milli Parklar Daire Başkanı Haluk Özder’de olduğunu, kendisinden gerekli bilginin alınabileceğini” aktardı.
Hal böyle olunca biz de bu eski çalışmayı buradan hatırlatmak istedik. Büroktaki işlemler bakımından büyük bölümü hazır olan bu çalışmanın başta Orman ve Su İşleri Bakanı hemşehrimiz Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve AK Parti’li siyasilerimiz tarafından yeniden gündeme alınması halinde ilimiz açısından bir kazanım olabileceğini düşündük. Elbette ki uzmanlık isteyen böylesine bir çalışmada “Neden yapılmı-yor, ihmal ediliyor” gibi çıkışlar yapmak haddimiz değil. Ancak her şeyi hazır olarak beklediği belirtilen bir çalışmanın gündeme alınmasının sağlayacağı yararları da dikkatlerden kaçırmamak gerekir.
Afyonkarahisar’da Gelibolu benzeri bir çalışmanın yapılmasını sağlaması planlanan bu çalışmanın yeniden gündeme alınması, projeye esas olan çalışmaların yeniden elden geçirilmesi zor olmasa gerekir. Biz hatırlatarak görevimizi yerine getirmek istedik, gerisi siyasilerimize kalmış…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.