DOLAR 18,5824 -0.25%
EURO 18,4415 0.36%
ALTIN 1.025,09-0,01
BITCOIN 3748710,53%
Afyonkarahisar
12°

PARÇALI BULUTLU

16:10

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ALLAH’I ÇOKÇA ZİKREDELİM-2 – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
28 Nisan 2015 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 28 Nisan 2015 Salı 03:00:00
  (Dünden Devamı)
Cenâb-ı Hak, Mü’minun suresi 60. ayette şöyle buyuruyor:
“Bana ibadet edin de sizi sevaplandırayım, (Bana dua edin de size icabet edeyim)… “buyurmaktadır.
Euzübillahimineşşeytanirracim.Bismillahirrahmanirrahim. El hamdülillah, Elhamdülillah, Elhamdülillahi Rabbil alemin, vessalatü vesselamü ala Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain… diyerek duaya başlamalıyız.
Gizli Dua
Meryem suresi 3. ayette şöyle buyruluyor: “Hani, Zekeriya Rabbi celle şâneye gizlice yalvarmış, niyaz etmişti”Yine A’raf suresi 55. ayette “Rabbinize, yalvarıp yakararak gizlice dua edin…”buyrulmaktadır.
Gizli dua, aşikar yani açık yapılan duaya nazaran daha hayırlıdır. Duanın gizli olmasından maksat, riyadan ve gösterişten uzak olmasıdır. nitekim “gizli dua ile aleni -açıktan yapılan– dua arasında 70 kat fark olduğu”na dair rivayetler vardır. (Feyzü’l Kadir 3/ 527)
Cenâb-ı Hak, farklı mekanlar yani mukaddes yerler (Mekke, Medine, Arafat, müjdelife gibi ) yarattıysa mukaddes ve farklı zamanlar da yaratmıştır. Bu mukaddes yerlerden ve mukaddes zamanlardan yararlanmak ve farklı insanlar olmak lazımdır.
İşte bu farklı zamanlar mübarek üç aylardır. Yine bu farklı zamanlardan birisi de Regaib gecesidir. Yine Beraat kandili, Kadir gecesi, Mevlid Kandili, Miraç kandili, Cuma günleri, Arafe günleri gibi mübarek günler bu farklı günlerdendir. Yine Hatip Cuma hutbesinde iken iki hutbe arası, ezan ve kamet okunurken bilhassa “hayyaalessalah “denen zaman yine kıymetli zamanlardandır.
Toplu Dualar
Yine cemaat halinde toplu yapılan dualar da kabule şayan dualardandır. Ola ki o cemiyet içinde Allah’ın sevdiği salih bir kulu vardır ve onun yüzü suyu hürmetine bütün cemaatin duası kabul edilir.
Allah’ı Bol Bol Zikir Etmeliyiz
Üç aylarda Allah’ı çokça zikretmeliyiz. Ahzap Suresi 41 ve 42. ayette Ulu Allah şöyle buyuruyor: “Yâ Eyyühellezîne âmenû zkirullâhe zikran kesîrâ * Ve sebbihûhu bükraten ve asîlâ *”“Ey iman edenler Allah’ı çok çok zikredin (41) O’nu sabah akşam noksan sıfatlardan tenzih edin (42)“
Estağfirullah, Ya Allah,Lailahe illallah, Sübhanellah, Allahü ekber, La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim, Hasbunallahi ve ni’mel vekil, Sübhanellahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber…. Yine Kur’an okumak zikirdir.
Furkan Suresi 77. ayette şöyle buyuruluyor:
“Habibim deki: Eğer duanız ve ibadetiniz olmasa, Rabbiniz size ne diye değer versin.”
İyilikte Ve İhsanda Bulunalım
Yine bu mübarek aylarda yoksullara, darda kalmışlara, borçlulara, kimsesizlere bol bol iyilikte, ihsanda ve yardımda bulunalım. Mallarımızın zekâtını verelim. Sevgili Peygamberimiz:”Kim ki bir Müslümanın sıkıntısını giderirse Allah’(CC)ta onun sıkıntısını giderir”; “Sadaka ömrü uzatır, kaza ve belaları def eder”buyuruyor. Zekât ise zenginin malındaki fakirin hakkıdır. Kur’an’da 32 yerde Namazla zekât ikisi bir arada “Egimissalata ve etüzzekati “Namazı kılınız, zekâtı veriniz”şeklin de geçer.
“Zekat sözlük olarak :”toplumsal temizlenme ve arınma, artma, çoğaltma ve bereket “manalarına gelir.
Kur’an’da müşriklerin özellikleri anlatılırken : “Yazıklar olsun o müşriklere ki, onlar zekât vermezler ve ahireti de inkâr ederler “( Fussilet suresi 6-7 ) denilmektedir. (Son)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.