DOLAR 18,6380 0%
EURO 19,6355 0%
ALTIN 1.076,39-0,36
BITCOIN 316244-1,15%
Afyonkarahisar

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MÜBAREK GÜN VE GECELERDE NAMAZ

ABONE OL
22 Şubat 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 22 Şubat 2014 Cumartesi 02:00:00
  Hz. Peygamber, mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini talep etmiştir (Tirmizi, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsedilmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çeki düzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla Müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler. Kandil gecelerinin gündüzlerinde de oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.); “Şabanın ortasında yani berat gecesinde ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle! ‘ der.” buyurmuştur (İbn Mace, İkame, 191). Diyanetin aksini söyleyen alimler de vardır.İlmihal kitaplarında bu tür namaz tarifleri mevcuttur.
Kadir Gecesi
Kadir Gecesi Kur’an’da belirtildiğine göre, içersinde kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kur’an Ramazan ayında (Bakara 2/185) ve bu gecede indirilmiştir (Kadir 97/1). Kadir gecesinin Ramazan ayında olduğu kesindir. Ancak hangi güne tekabül ettiği konusunda faklı rivayetler vardır. Zirr b. Hubeyş anlatıyor: “Ubey b. Ka’b (r.a.)’a; İbn Mes’ud (r.a.)’un, “Bütün sene geceleri kalkan kimse kadir gecesine tesadüf edebilir.” sözünü hatırlattığımda, bana şu cevabı verdi: “Kendisinden başka ilah olmayan Yüce Allah’a yemin olsun ki, kadir gecesi Ramazan ayındadır. Rasulüllah bize, o geceyi değerlendirmemizi emretmiştir. Bunun emaresi, o gecenin sabahında güneşin beyaz ve ışınları gözü almayacak şekilde doğmasıdır” (Müslim, Salatü’l-Müsafirin, 25, H. No: 762). Abdullah b. Ömer’den gelen bir rivayette Hz. Peygamber, “Kadir Gecesi’ni aramak isteyen yirmi yedinci gecede arasın” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 27) buyurmuş, böylece yirmi yedinci geceyi ibadet ve zikirle uyanık olarak geçirmemizi tavsiye etmiştir. Kadir Gecesi’nin Ramazan ayının 27. gecesinde olduğu (Müslim, Sıyam, 40 H. No: 2834) genel kabul görmüş olmakla birlikte, Ramazanın son on gününün tek gecelerinde (Müslim, Sıyam, 40, H. No: 2829) veya son yedi gecesinde aranması ile ilgili farklı rivayetler de vardır (Müslim, Sıyam, 219 H. No: 2821). Dolayısıyla Ramazanın son gecelerini Kadir Gecesi’ymiş gibi değerlendirmek gerekir. Bununla birlikte asırlardır bütün İslam ülkelerinde Kadir Gecesi Ramazanın 27. gecesinde kutlanmaktadır.
Bu geceye mahsus bir namaz yoksa da, en az iki rek’at, en çok bin rek’at, normali olarak da 100 rek’at namaz kılınacağı söylenir. İki rek’at kılındığı takdirde, her rek’atta 200 âyet okumak, 100 rek’at kılındığında da, her rek’atinde Fâtiha’dan sonra Kadr sûresiyle 3 İhlâs sûresi okunup iki rek’atta bir selâm vermelidir. Selamdan sonra:
“Allahümme inneke afüvvün tühıbbü’l-afve fa’fü annî” yani, “Ya Rabbî! Sen afvedicisin; afvı, bağışlamayı seversin, beni afvet” duası da çok çok söylenmelidir
Regâib Gecesi Namazı:
Receb-i şerîfin ilk cuma gecesine Regâib gecesi denir. Bu gece pek mübârek bir gecedir. Bu geceyi ibâdetle geçirmenin sevabı pek çoktur. Rivâyetlere göre Resûlüllah Efendimiz, bu mübarek gecede 12 rek’at nafile namaz kılmışlardır. Her rekâtta Fatiha’dan sonra üç kere Kadir suresi ile on iki defa ihlâs suresi okunur. Her iki rekâtta bir selam verilerek namaz tamamlanır.
Regâib namazını cemaatle kılmak bid’attir. Zaten terâvihten başka hiçbir nâfile namaz cemaatle kılınmaz.
Mi’rac Gecesi Namazı:
Receb-i şerîfin 27. gecesi Mi’rac gecesidir. Bu gece Resûlüllah Efendimizin Mi’râca yükseldiği ve 5 vakit namazın da farz kılındığı çok mübarek bir gecedir. Bu gecede de 12 rek’at namaz kılınması müstehab görülmüştür.
Her rek’atta Fâtiha ve bir sûre okunup iki rek’atta bir selâm verilmeli, sonra 100 kere Sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illâllahü vallâhü ekber denilmelidir. Daha sonra da 100 kere istiğfâr ve 100 kere de salâvat getirilmelidir.
Gündüz oruç tutulması da müstehabdır.
Berat Gecesi Namazı:
Şa’ban’ın 15’nci gecesi, Berat gecesidir. Bu gece ibâdet etmek de pek sevablıdır.
Berat gecesinde kılınacak namaza Salâtü’l-hayr denilmiştir. Bir rivâyete göre, bu namaz 100 rek’attır ve her rek’atında Fâtiha’dan sonra 10 kere İhlâs okunur.
Mevlüt Kandili Namazı
Bu mubarek gecede kılınması gereken özel bir namaz olmamakla birlikte 12 rekat nafile namaz kılınması eftal görülmüştür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.