DOLAR 18,6355 -0.05%
EURO 19,3043 -0.61%
ALTIN 1.048,78-0,27
BITCOIN 302034-2,09%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

NAMAZ İKİ NAMAZ ARASINDA İŞLENEN GÜNAHLARI SİLER GÖTÜRÜR

ABONE OL
7 Ocak 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 7 Ocak 2014 Salı 02:00:00
  Allah’ın Resûlü namaz kıl, çünkü kötülüklerini giderir buyuruyor. Demek ki namaz artının eksileri götürdüğü gibi kişinin günahlarını götüren, silip süpüren bir ibadettir. Çünkü namaz başlı başına bir tövbe, bir yöneliş ve Allah’tan yardım isteme makamıdır.
Buhârî ve Müslim’de verilen nehir misâli bu türdendir. Allah’ın Resûlü sizden birinizin evinin önünden bir nehir aksa ve her gün beş defa bu nehirde yıkansa o kimse de kir kalır mı? Buyurur. Sahâbe-i kirâm efendilerimiz de elbette kalmaz deyince, Allah’ın Resûlü buyurur ki:
“İşte beş vakit namaz da bu nehir gibi hataları siler, yıkar gider.” Buyurur.
“Beş vakit namaz aradaki işlenenlere kefarettir, Ramazan da iki Ramazan arasında işlenenlere kefarettir, büyük günahlardan sakınıldığı müddetçe” (Buhârî, Müslim)
Ebu Dâvûd, Tirmizî, İbni Mâce hz. Ebu Bekir efendimizden şu hadis-i şerifi rivâyet ederler:
“Bir adam Resûlullah’a gelip:
Ya Resûlallah ben bir suç işledim, Allah’ın kitabında cezam nedir? Onu ikâme et dedi. Resûlullah bir süre sükût buyurdu. Nihâyet namaz vakti geldi. Sahâbeyle birlikte namazı kıldılar. O adam Resûlullah’a dönüp bir daha tekrarlayınca Resûlullah şöyle buyurdu:
“Söylesene! Sen bizimle birlikte namaz kılmadın mı? Allah senin haddini affetmiştir.”
Evet, büyük günahlardan, sakınıldığı müddetçe iki namaz arasında işlenen ufak tefek günahlara bu namazlar kefarettir. Ramazan da böyledir. İki ramazan arasında işlenmiş günahlara da ramazan kefarettir.
Ebu Davud’un rivâyetine göre:
“Allah’ın Resûlü ne zaman bir şeye üzülürse hemen namaza dururdu.” Bir başka rivâyette de bazı olaylar onu üzüp, bitkin hale getirdiğinde:
“Bizi serinlet Ey Bilal!”
Yani; “Bir ezan oku Ey Bilal! Bir namaza duralım da rahatlayalım” buyururdu. İbni Cerir rivâyet eder:
“Allah’ın Resûlü karnı ağrıyan bir adam gördü de ona şöyle buyurdu:
“Kalk namaz kıl! Çünkü onun şifası namazdır” buyurdu.” Yine rivâ¬yet edilir ki; “İbni Abbas’a kardeşinin vefat haberi verilince önce istirca etti( İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciun/muhakkak ki biz sana geri dönücüleriz ayetini okudu), sonra da he¬men bir kenara çekilip iki rekât namaz kıldı. Böyle bir durumda Allah’tan yardım dilemeyi ihmâl etmedi.” (Ali Küçük Bes’airül Kur’an tefsiri/Fatiha suresi)
Namaz karın ağrısı ve diğer ağrılara karşı bir şifadır. İbn Mace’nin rivayetine göre Ebu Hureyre şöyle demiş:
Peygamber (s.a) erkenden namaz kıldı. Ben de erkenden namaz kıldım ve oturdum. Peygamber (s.a) bana dönüp şöyle dedi:
“- Onun (açlığın) derdinden mi karnın ağırıyor? Ben:
“-Evet, Ey Allah’ın Peygamberi” dedim. O da bana:
“-Kalk namaz kıl, çünkü namazda şifa vardır” diye buyurdu. Bir rivayette de “açlık der¬dinden mi karnın ağırıyor?” (İbn Mâce, Tıb 10; Müsned, ıı, 390, 403.) İfadesini Farsça olarak söylediği kaydedilmektedir.
Ayrıca Peygamber (s.a) herhangi bir işten dolayı sıkılır ise, hemen namaza koşardı. (Müsned, V, 388; Ebû Dâvûd, Tetavvıf 22. İmam Kurtubi, El-Camiu Li-Ahkami’l-Kur’an, Buruç Yayınları: 1/417.)
Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi:
“Namaz nurdur” Namaz, namaz kılanı nurlandırır, Namaz dünyada kalbi, ahirette sırat köprüsünü aydınlatır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.