DOLAR 18,6374 0.01%
EURO 19,6394 0.1%
ALTIN 1.078,09-0,20
BITCOIN 317670-0,61%
Afyonkarahisar
13°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

NAMAZ İLE ZEKÂTIN ARASINI AYIRANLARLA SAVAŞIRIM

ABONE OL
13 Nisan 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kocatepe Gazetesi 13 Nisan 2014 Pazar 03:00:00
  Ebu Hüreyre (r.a.) den yapılan rivayete göre, adı geçen şöyle anlatıyor:
“Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz vefat edince, Ebu Bekir (r.a.) halife oldu. Araplardan ise inkâra sapanlar sapmaya başladı. Ebu Bekir (r.a.) Onları tenkil etmeyi, gerekirse kılıç kullanmayı kararlaştırdı. Bunun üzerine Hz. Ömer (r.a.) Ona:
“Sen nasıl olur da şu insanlar¬la savaşırsın? Oysa Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur:
“İnsanlarla, la ilahe illallah demelerine kadar savaşmakla emrolundum. Artık kim bu sözü söylerse, canını ve malını benden korumuş olur; ancak (İslam huku¬kuna göre, öldürülmesi gereken) haklı bir sebep müstesna. Hesabı ise Allah’a aittir.” Bunun üzerine Ebu Bekir (r.a.) şöyle cevap verdi:
“Allah’a yemin ederim ki, namaz ile zekât arasını ayıran kimselerle savaşacağım. Çünkü zekât, maldan verilen bir haktır. Yine Allah’a yemin ederim ki, eğer onlar Rasûlullah’a (s.a.v.) verdikleri bir oğlağı benden men edip vermezlerse onlarla savaşırım.”
Hz. Ömer (r.a.) diyor ki:
“Allah’a and olsun ki, bu an¬cak Allah’ın Ebu Bekir’in göğsünü (kalbini haklı bir) savaşa açması idi ve ben anladım ki Ebu Bekir haklıdır, hak üzeredir…”Buhari, Zekât: 1, Murteddîn: 3, İstisna’: 2, Müslim, İman: 32, Ebu Davut, Zekât: 1, Tirmizî, İman: 1, Nesai, Zekât: 3, Cihad: 1, Ahmed: 1/11, 19, 36, 48, 2/423.)
Müflis Kimdir?
Ebü Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:
“Müflis kimdir, biliyor musunuz?” Diye sordu. Ashap:
“Bizim aramızda müflis, parası ve malı olmayan kimsedir, dediler.” Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem:
“Şüphesiz ki ümmetimin müflisi, kıyamet günü namaz, oruç ve zekât sevabıyla gelip, fakat şuna sövüp, buna zina isnat ve iftirası yapıp, şunun malını yiyip, bunun kanını döküp, şunu dövüp, bu sebeple iyiliklerinin sevabı şuna buna verilen ve üzerindeki kul hakları bitmeden sevapları biterse, hak sahiplerinin günahları kendisine yükletilip sonra da cehenneme atılan kimsedir” buyurdular. (Müslim, Birr 59; Tirmizî, Kıyamet 2)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.