DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 615836-1,22%
Afyonkarahisar
18°

AÇIK

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

NAMAZIN BİZE KAZANDIRDIKLARI – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
29 Nisan 2019 13:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 29 Nisan 2019 Pazartesi 13:27:24
 

Allah’a ve O’nun Resûlüne itaat etmek, Allah’ın emirlerine uymak, yasaklarından kaçınmak Allah’a ibadet sayılır. Ahzâb suresi 70 ve 71. âyette bildirildiğine göre Allah’a ibadet etmek dünyadaki işlerimizin düzelmesine vesiledir. Ayet ve hadisi şeriflerden de öğreniyoruz ki:
Namazını kılan, ibadetini yapan kullar Allah’ın ahdi ve emanetindedirler. Yüce Allah ahdinde ve emanetinde olan kullarını her türlü kaza ve belalardan korur, her türlü işlerinde kolaylıklar sağlar:
 “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve hep doğru söz söyleyin ki Allah da işlerinizi ve hallerinizi düzeltsin, günahlarınızı affetsin. Kim Allah’a ve Rasûlüne itaat ederse, pek büyük bir mutluluk ve başarıya nail olur.” (Ahzab: 70,71)
Başta namaz olmak üzere ibadetlerini yapan mü’minler hem dünya hayatında hem de ahret hayatında birçok iyiliklerle ve hayırlarla mükâfatlandırılırlar ki onlardan bazıları şunlardır:
Namaz kılan Allah’ın rızasını kazanmış, Allah ve Peygambere itaat etmiş olur.
Namaz; ilk defa farz kılınan, ahirette ilk sırada hesabı sorulacak olan, dinin direği ve imanın alâmeti olan bir ibadet olup, amellerin en faziletlisi ve Allah katında en sevimli olanıdır.
“Amellerin en sevimli olanı hangisidir?” Sorusuna Peygamber Efendimiz (sas),
“Vaktinde kılınan namazdır” (Buhari, Mevâkît, 5, I, 134)
“Hangisi daha faziletlidir?” Sorusuna yine:
“Vaktinde kılınan namazdır” cevabını vermiştir. (Buhari, Mevâkît, 5, I, 134.)
“İşin başı İslâm, direkleri namaz, en yüksek noktası ise cihattır” diyen Peygamberimiz, beş vakit namaz kılan kimseye Allah’ın cenneti va’d ettiğini kılmayanlara ise bir va’dinin bulunmadığını bildirmiştir.
Allah’ı Anmış Oluruz
İbadetlerden maksat Allah’ı anmaktır.  Anmanın en güzel yolu ise namaz kılmaktır. Yüce Allah, Tâ-hâ suresi 14. Âyette: (Egımissalâti lizikrî)
“Beni anmak için namaz kıl” buyurmuştur. Her türlü zikir namazda toplanmıştır. Çünkü namaz kılan kimse hem Kur’an okumuş, hem tesbih, hem tekbir, hem de dua etmiş olur.
Maddi ve manevi kirlerden temizlenmiş olur.
Sevgili peygamberimiz, beş vakit namaz kılan kimseyi kapısının önünden nehir geçip de günde beş defa o nehirde yıkanan kimseye benzetmiştir:
Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir ırmak olsa ve burada günde beş defa yıkansa bu kimsede hiç kir kalır mı? (ashabın);
“Hayır, hiçbir kir kalmaz” diye cevap vermeleri üzerine,
“İşte beş vakit namaz da böyledir. Allah, bu sebeple günahları temizler, yok eder” buyurmuştur. (Buhari)
—Resûlullah (s.a.v.) buyuruyor ki  
-”Namazını kılmak gayesiyle abdest alırken,  ellerini yıkayacak kimsenin,  suyun ilk damlasıyla ellerinden, yüzünü yıkadığı vakit, kulak ve gözlerinin,  ellerini dirseklerine,  ayaklarını topuklarına kadar yıkadığı zaman,  el ve ayaklarından günahlar birer birer dökülerek ki şi anasından doğduğu gibi temizlenir. Kılacağı namaz için de Hz. Allah derecesini yükseltir. (Kul namazını bitirdikten sonra) otururken (kul hakları hariç) günahlarından arınmış bir şekilde oturur.” (Ahmet. İmâm Suyuti, Camiu’s-Sağir, Aydın Yayınevi: 1/704)
Resûlullah (s.a.v.) buyuruyor ki:  
“Ateşi Namaz Kılarak Söndürünüz”
“Şüphesiz Hz. Allah her namaz vaktinde şöyle seslenir: Ey Âdemoğlu, (yaptığınız kötülüklerin sebebiyle ) kendiniz için yakmış olduğunuz ateşlerinizi, namaz kılmakla söndürünüz.” (Taberani. İmâm Suyuti, Camiu’s-Sağir, Aydın Yayınevi: 1/678)
Günde beş vakit namaz kılan kimse manevi kirlerden, günahlardan temizlenmekle kalmaz, vücut, elbise ve çevre temizliğine de sahip olmuş olur.
Günah ve kötülüklerden korunur.
Ankebut suresi 45. âyette de anlatıldığı gibi: “Çünkü namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar;” Dosdoğru bir insan yapar.
Namaz insanda fikir, niyet, kalp ve ruh temizliğine vesile olur, insanın her türlü kötülükten, haramdan, hayâsızlıktan, çirkin söz ve davranışlardan uzak kalmasını sağlar.
Namaz insanı günahlardan arındıran, kötülüklerden alıkoyan, ruhu temizleyip kalbi aydınlatan bir ibadettir. Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır.” (Ey Muhammed!) kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı dosdoğru kıl, çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir.” (Ankebut: 45)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.