DOLAR 18,5904 0.04%
EURO 18,4585 -0.52%
ALTIN 1.022,48-0,76
BITCOIN 3729250,58%
Afyonkarahisar
15°

PARÇALI BULUTLU

16:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

SAHTE – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
8 Aralık 2016 13:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Elif Demir 8 Aralık 2016 Perşembe 13:47:23
 

Sevgili tanrı
Şu plastik çiçeklere kafan bozulmuyor mu?
Eğer gerçeklerini yapan ben olsaydım
Çıldırırdım…
– Lucy
Lucy’nin sitemi, içten samimi… Hangimiz etrafımızdaki yapmacık yalan dolu dünyanın yalanlarından bıkmıyoruz, ilişkilerin elinden yıpranmıyoruz ki? Haykırmak isterken, kaçımız suskunluğumuza mahkûm kalıyoruz. Dostluk adı verilen sahte ilişkiler, yalan sevdalar, yalan mutluluklar, samimiyetsiz sırıtışlarla muhatap olup içimizdeki karmaşayı yaşarken “yeter” demiyoruz, diyemiyoruz. Bazen öylesine kaptırıp koyveriyoruz da sonrasında içimizin buz kestiğini hissetmek acı veriyor.
Yalandan dünyaya, yalandan surlar kaleler yaptık; içinde dolaşırken mutlu olduğumuzu sandığımız. Hazları, doyumsuz bir açlıkla tekrar tekrar yaşarken ve her defasında bir adım ilerideki basamağa atlarken “iyiyiz” şarkıları mırıldandık. Kalelerimizi süsledik, fabrikadan el değmeden üretilen yapmacık süslerle. Sentetik adını verdikleri yapay maddelerle doldurduk her yeri. Evimizin duvarları annelerimizin bir bakraç içerisinde erittiği, adına türküler yakılan kireçle kokmuyor artık. Yerlerde halılarımızın bin bir çeşit desenlerine inat, bin bir çeşit isimleri var. Bin bir çeşit, çünkü hepsi seri üretildi bizler için el değmeden. Kaldırdık el dokuması tezgâhlarda, sevdalısına mâniler sıralarken ilmek ilmek dokunan kilimleri. Ve unuttuk
“Sevdiğine sözü olan bir kilim dokur;
Kilimin dilinden ancak anlayan okur” türküsünü.
Ve de unuttuk kilimlerin, nakış nakış kelimelerini…
Sokaklarda oynarken elde salçalı ekmekler vardı. Annelerimizin elleriyle yaptığı salçalar demeyeceğim, annelerin elleriyle yaptığı ekmeklerin olmayışı canımı acıtan. Bereket ekmek, şifa ekmek, paylaşılan ekmek… Ne tadı kaldı ne tuzu. O da bezgin ve yorgun her şey gibi.
Dostluklar, arkadaşlıklar samimiyetsiz sırıtışlarda boğuldu. Adını, “idare edilen” çıkarlara sebep mecburiyetlere bıraktı. Hatta artık yarenlik yerine “manipülasyon” dediğimiz süslü yalanlarla devam ettirilen ilişkiler “dostluk” zannedilir oldu. Yalan dünya intikamını alıyor yavaş yavaş. Her fırsatta yüzüne yüzüne vurduğumuz yalan oluşunu bizleri de değiştirerek alıyor intikamını tek yalan dönen ben değilim der gibi.
Yaratılan her şeyin içinde bir enerji var, denir. Yaratılan her şeyin kalbi –neresindeyse- bir pozitif, iyi enerji saklar içinde. O enerji etrafa yayıldıkça güzellik, nur, iyilik artık adına ne dersen de. Etraftaki iyiliği, güzeli hissedebilmek için kendi kalbindekini önce hissetmen gerekli. Hissetmen için ise yapay olan her şeyden koruman gerekli kendini: yalan dolan, sahte, samimiyetsiz her şeyden; çıkarına da olsa, rahatın için de olsa… Duvarlar ördükçe, gerilettikçe kendini hissedebilecek kalbin üzerine yığıldıkça taşlar. Anlamak, algılayabilmek ne mümkün hayatı yaşamayı yaratılan bir dünyanın etrafındaki güzelliği anlayabilmek kendinle yüzleşmek demek aslında. Duvarları yık ve hisset senin gibi yaratılmışların kalbindeki nuru. Bir kedinin gözlerinde, bir çiçeğin yaprağında, bir kuşun cıvıltısında gizli hayatı, belki de aradığın kalbinin tüm sorularının cevaplarını. Öyle gerçek, öyle yalın ve sade samimi… Arzuladığın gibi!
Kilim kokusuna sinmiş sevgi, ekmeğe saklanan bereket, evlerimizde bir köşede saklanmış huzurun önündeki engeller, yapay ve yapma olan her şeyle perdeli. Ve bu perdeyi aralayacak olan tek şey ise yaratılmışların birbirlerine verdikleri, adına sevgi denilen enerji! Kalplerde saklı olan iyilik, güzellik sırrı…
Belki samimi bir gülüş diğerinin kalbinde olan solan solmaya yüz tutmuş, bitip tükenmişliğin ilacı. Dünya daha güzel dönecek ve güneş daha güzel doğacak üzerimize. Sevgi sardıkça her yeri, çiçekler eskisi gibi açılacak, kokacak belki hasret kaldığımız gibi.
Çocuk annesinin kalbinde merhamet olacak, doğacak yeniden çocuk gibi…
Ve bu kez anneler çocukları değil çocuklar anneleri, doğuracak belki.
Belki özlediğimiz her şey eskisinden de güzel konacak kalplerimize.
Sevgi değiştirecek dünyayı her zamanki gibi.
Kim bilir; istersek olur sanki…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.