DOLAR 16,6303 0.61%
EURO 17,5183 -0.14%
ALTIN 971,410,28
BITCOIN 3466000,57%
Afyonkarahisar
18°

KAPALI

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ZENGİNLİĞİN BAŞI TOK GÖZLÜ OLMAKTIR

ABONE OL
27 Aralık 2012 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 27 Aralık 2012 Perşembe 02:00:00
  Yusuf Has Hacip Kutadgu Bilig adlı eserinde şöyle der:
“Zenginliğin başı tok gözlü olmaktır.” (Kutadgu Bilig 5385. Beyit) “Gözü aç olan bütün dünyayı elde etse bile, ona zengin denilmez, denilemez” (5386. B.) “Fakir derler, fakir olan kimdir; fakir istediği kadar zengin olsun, aç gözlü olan kimsedir.” (K.B. 5387.B.)
“Başkasının malını alma ve kan dökme; ölüm döşeğinde insan bu iki günah yüzünden inler.” (Kutadgu Bilig 1395. Beyit) Eski Türklerde başkasının malına el uzatmak, hırsızlık yapmak, zina etmek çok az görülen şeylerdi; cezası ise ölümdü. Eski
Türkler helal lokma, helal kazanç ve alın terine büyük önem verirler, haksız kazançtan, haramdan şiddetle kaçınırlardı. İnsanın kazancı “ananın ak sütü gibi helal ve temiz ” olmalıydı. Çocuk anne rahmine besmele ile düşmeli ve helal lokma ile beslenmeliydi.
Haram lokma ile beslenmek kötülüğün başlıca sebebi olarak görülürdü. Kutadgu
Bilig’de haram konusunda şöyle denilmektedir:” “Harama el uzatma, kendini gözet; ey
hükümdar, iyi bil ki, haram gönülü karartır.” (5347. B.) “Ey şöhretli insan, takva sahibi olmak istersen, helal ye, nasibini helalden al.” (5348. B.) Türk töresi aç gözlü olmayı hoş karşılamaz. “Aç gözlü kimseye zenginliğin bir faydası yoktur; Ey gönlü tok olan aç gözlüye acı.” (5388. B.) “Aç gözlüye bütün dünya malı az gelir; olana kanaat eden kimsenin ömrü saadet içinde geçer.” (5389. B.)
“Gözü aç olan insan kara toprağın tozu gözüne doluncaya kadar mala doymaz.” (5390. B.)
Allah–ü Teâlâ, Kur’ân–ı kerim’de Mü’minûn suresi, elli ikinci ayetinde buyuruyor ki:
“Ey Peygamberlerim! Helâl ve temiz yiyiniz ve bana lâyık ibâdetler yapınız!”
İşte, Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem bunun için;
“Helâl kazanmak her müslümana farzdır” buyurdu ve yine buyurdu ki: “Bir kimse, hiç haram karıştırmadan, kırk gün helâl yerse, Allah–ü Teâlâ, O’nun kalbini nûr ile doldurur. Kalbine, nehirler gibi hikmet akıtır. Dünya muhabbetini, kalbinden giderir.”
“Bir insan ki, büyük bir iştiyâkla, (hacc veya umre için) yola çıkar. Birçok eziyetlere katlanır, toz toprak içinde kalır. Ellerini semâya doğru açıp Yâ Rabbî, Yâ
Rabbî diye yalvardığı halde, yediği haram, içtiği haram, giydiği haram ve her türlü gıdası haramdır. Böyle bir adamın duası nasıl kabul edilir?” (Müslim)
Nitekim Peygamberimiz(sav) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:
“Helaller bellidir, haramlar bellidir. İkisinin arasında müştebihat (yani haram olup olmadığı belli olmayanlar, şüpheliler) vardır. Bunları insanların çoğu bilmez. Kimşüpheli şeylerden kaçınırsa, ırzını ve dinini korumuş olur. Kim de şüpheli şeyleredalarsa, harama düşmüş olur…” (İmamı Nevevi, Kırk hadis, Muhtasaru’l-ehadis, hadisno:545)
haram yiyenin âzaları isyan eder
Abdullah bin Abbas (ra): “Midesinde haram lokma olan kimsenin ibadetlerini
Allah kabul etmez” buyurmuştur.
Ashabın büyüklerinden Sa’d bin ebi Vakkas (ra) hazretleri Peygamberimize (s.a.v.) gelerek: “Ya Rasülallah! Dua buyurunuz da ben duası makbul olanlardan olayım” der.
Peygamberimiz de O’na:
“Ya Sa’d! Helal ve güzel (olan, haramdan arınmış olanı) ye duan kabul olur buyurdular. (Gazali, ihya, c.2 s.114 Müesseset-ül Halebî 1967- Kahire)
Büyükler buyuruyor ki: “Kırk gün şüpheli lokma yiyenin kalbi kararır ve lekelenir.”
Abdullah ibni Mübârek buyuruyor ki: “Şüpheli olan bir kuruşu sahibine geri vermeği, bin lira sadaka vermekten daha çok severim.” Sehl bin Abdullah Tüsterî buyuruyor ki: “Haramyiyenlerin yedi azâsı, istese de, istemese de günah işler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.