DOLAR 16,6554 0.76%
EURO 17,6246 0.51%
ALTIN 976,120,76
BITCOIN 350257-1,83%
Afyonkarahisar
21°

HAFİF YAĞMUR

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Demokrasi türleri – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
15 Haziran 2011 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Murat Arısoy 15 Haziran 2011 Çarşamba 03:00:00
  2002’den bu yana oy kullanıyorum. 2002’deki seçim Eylül ayında olsaydı oy kullanamayacaktım, Kasım ayında olunca oy kullanabildim. 9 yıllık oy verme dönemimde kimseyi yargılamadan seçmen hareketlerini izlemeye çalıştım. Kendimce yorumlar yaptım. Genelde sohbet anketleri, sandıktan çıkan sonuçla bir olmadı. Ama insan nefsi, siyaset konuşmaya eğilimli, bundan sonra da sohbet anketleri yapacağım.
Bir seçmen olarak ilk oy kullandığım 3 Kasım 2002’den son oy kullandığım 12 Haziran 2011 seçimle-rine kadar gözlemlediğim “demokrasi” türlerini paylaşmak istedim.
Oylar Bölünmesin Demokrasisi: Bu daha çok, “Büyük balık, küçük balığı yutar” atasözüyle özdeşleşen Meclis’e girmesine kesin gözüyle bakılan partilerin propagandalarıdır. Yüzde 10’luk baraj sistemi dolayısıyla, seçmen kitlesi çok olmayan partilere yönelik bu propagandanın esası, Türkiye’de belli başlı 4-5 siyasi akımın olduğu ve her seçmenin bu akımlardan birini tercih etmesi gerektiği inanışına dayanır. Bu demokrasi yaklaşımının bir diğer adı da “Boşa Gitmesin Demokrasisi”dir. Oylar Bölünmesin Demokrasisi, yüzde 10’luk baraj sistemi kaldıkça iktidarın ve Meclis’teki muhalefet partilerinin ses çıkarmayacağı, bununla birlikte güçlü olan kimse ona yarayacak demokrasi türüdür.
Sürü Demokrasisi: Dini ağırlıklı grupların, aşiretlerin, büyük ailelerin, ağalıkların, dernek çatısı altında birleşen vatandaşların oy kullanma şeklidir. Bağlı bulunan grupta bir önder vardır. O önder, toplantılarda, sohbetlerde, konuşmalarda yol gösterir, ya da aşiret mantığında olduğu gibi doğrudan talimat verir. Askeri vesayet rejiminin “sivil” yansımasıdır. “Şu partiye oy verilecek, ver!” veya “Şu parti, müspettir, ehven-i şerdir” cümleleriyle tezahür eder. Tek tük itirazlar çıksa da sandığa yansıyan sonuç, grup önderinin çizdiği çerçevede kalır.
Zengin Demokrasisi: Seçilebilecek yerlerden milletve-kili adayı olanların yıllık gelirlerinin 20-30 bin lirayı bulduğu demokrasi çeşididir. Milletvekili adayı olmak için partilere, Yüksek Seçim Kurulu’na para verilir. Aday olunması hâlinde de propaganda çalışmaları kapsamında ilçelere gitmek için, seçim kampanyasıyla ilgili gelişmeleri kamuoyuna duyurmak için, ilanlar için, reklamlar için 20-30 bin lira para ayrılır. Asgari ücretlilerin yüzde 10’luk barajı 3 kez aşacak potansiyel gücü olmasına rağmen, seçilen 550 milletvekili arasında aday olmadan önce asgari ücret alan kimse bulunmaz.
Orta Yaş Demokrasisi: Seçilme yaşının 25’e indirildiği, bununla birlikte temsil yaşının ortalamasının 40 ilâ 50 yaş arasında kaldığı demokrasi türüdür. 25 yaşındaki genç aday olmaya heveslendiğinde “Sen daha çok tecrübesizsin, şu kişi varken sana oy verilmez evladım” diye önü kesilen bu demokrasi çeşidinde, 25 yaşını tamamlamış gençlerin çoğunun milletvekili adayı olmak için harcayacağı para birikimi yoktur.
Süpürme Demokrasisi: Bu demokrasi türünde, herhangi bir siyasi partinin yetkilileri, kendilerine en ciddi rakip parti olarak gördükleri parti için “Tarihin çöplüğüne süpürülecekler” cümlesini kurar. Bu cümle, seçim meydanlarında da “Sandığa gömülecekler” şeklinde kullanılır. Meydanları dolduranlar ise “Süpürme” ve “gömme” kelimelerinin olumsuz çağrışımlar yaptığına bakmadan bu cümleleri kuranları alkışlar. İktidar partileri de kurar bu cümleleri, muhalefet partileri de. Bazen tuhaflıklar da olur. Süpürme Demokrasisi’ni uygulayan partiler, seçimden sonra koalisyon ortağı olurlar.
Taşıma Demokrasi: Seçim veya referandum için ülke genelinde çıkılan açıkhava toplantıları gezintileri, partiler ve adaylar için gövde gösterisi olarak kabul edilir. Bu nedenle gerektiğinde devlet dairelerinden, fabrikalardan, öğrenci yurtlarından, gerektiğinde çevre belde ve köylerden vatandaşlar, meydanlara taşınır. Hatta açıkhava gezintisini yapacak parti, o kentte biraz zayıfsa çevredeki iller de devreye girer. Böylece taşıma su ile gövde gösterisi yapılır.
Balkon Demokrasisi: Bu demokrasi türünün ilk örneği 2007 seçimlerinde sergilendi. Seçimden açık ara birincilikle çıkan partinin lideri parti genel merkezinden halka hitap etti, birlik ve beraberlik mesajı verdi. 2010 Referandumu ve 2011 Seçimleri’nde de balkon demokrasisi devam etti. Ancak ne yazık ki Balkon Demokrasisi’nde verilen mesajlar, çok geçmeden unutuldu, gereği yerine getirilmedi. Kimilerinin 2012, kimilerinin 2014’te yapılacağını düşündüğü Cumhurbaşkanlığı seçiminde de bu Balkon Demokrasisi’nin işleyeceği düşünülüyor. Mesajların gereği yapılır mı, orada büyük bir soru işareti hasıl olmuş durumda.
Ataerkil Demokrasi: Bu demokrasi türü, “Kadınlara Pozitif Ayrımcılık” propagandasının kâğıt üzerinde kaldığı, 550 milletvekilinin en fazla 100’ünün kadın olduğu demokrasi türüdür. Kalan 450 kişi erkektir. Toplumun yüzde 50 kadın yüzde 50 erkek olarak şekillendiği ön kabulüne karşılık temsil terazisinde ağırlık erkektedir, ama erkeğin de kadının da duruma pek sesi çıkmaz.
Kaset Demokrasisi: Her fikirden ve her eğilimden siyasilerin, grup önderlerinin, kanaat önderlerinin piyasaya sürülmeye hazır bekletilen kasetlerinin olduğu, ya da bu çerçevede bir görünümün meydana geldiği demokrasi türüdür. Hatta o kadar ki bu kasetlerden mağdur olanlar ya da mağdur olanları sevenlerin, başka kişileri yine aynı kaset yöntemiyle mağdur ettiği görülür. Bu kasetler sonucunda mağdur olanlar, ya görevlerinden ayrılır, ya ülkelerinden… Daha da ilginci, bu kasetler, kaseti piyasaya sürenlerin yanına kâr kalır. Hangi yönetim iktidardaysa, mutlaka karşıt görüşü mağdur olmuştur bu kasetlerden, her nedense.
Hülle Demokrasisi: Partileri baraj altında kalması beklenenlerin, haksızca tutuklandığını düşünenlerin başvurduğu demokrasi türüdür. Barajın altından girip üstünden çıkıp Meclis’e girme yöntemidir. Başka parti şemsiyesi altında ya da bağımsız olarak Meclis’e girenlerin seçimlerin ardından kendi gruplarını kurması, haksız yere tutuklananların ise tutukluluk durumundan kurtulduğu demokrasi türüdür.
İleri Demokrasi: Tüm bu demokrasi türlerinin yaşandığı ülkeler, İleri Demokrasi için model oluşturur. İleri Demokrasi’nin ölçüsü, yukarıda saydığım demokrasi türlerinin benimsenmesine bağlıdır. Bu demokrasi türlerinden biri-ikisinin uygulandığı demokrasiler de İleri’nin Gerisi Demokrasi olarak adlandırılabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.