DOLAR 18,6472 0.06%
EURO 19,5830 -0.06%
ALTIN 1.068,83-0,17
BITCOIN 313484-0,06%
Afyonkarahisar

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

AFYONKARAHİSAR BUNU HAK ETMİYOR. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN AYIBI

ABONE OL
13 Ağustos 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kocatepe Gazetesi 13 Ağustos 2013 Salı 03:00:00
  Kaymağı, Sucuğu, Mermeri, en önemlisi de Termaliyle ve yetiştirdiği Cumhurbaşkanlarıyla Türkiye’ye damgasını vuran Afyonkarahisar, maalesef eğitimde aynı performansı gösteremiyor.
İki Cumhurbaşkanı, onlarca bakan çıkarttı. Hemen her hükümette, mutlaka Afyonlu bakanlar oldu. Ama eğitimde, sona yaklaştılar. Garip olan ise bunun farkında bile olmamaları!..
Haftalardır Kocatepe Gazetesi’nin bu köşesinden sürekli uyarı yazıları yazıyor, ilin ileri gelenlerinin dikkatine sunuyorum. Afyonkarahisar’ın sayın bakanına, ilin valisine, Siyasetçilerine seslendim…
İl Milli Eğitim’in malum Şube müdürü; kimse okumaz bu yazılanları, biz istediğimizi yapacak ve bundan da bizi kimse alıkoyamayacak. Yönetmelik de biziz, mevzuatta biziz diyebilecek kadar da ileri gidebiliyor.
Gazetelere bakın, yapılan toplantılara bakın, yerel sorunlara, anayasa değişikliğinden tarıma kadar hemen her konu dile getirilir. Ama eğitim hariç. Biz her zaman olduğu gibi ille de eğitim diyen ve çarpık tabloları ortaya koyan benim gibi birileri çıkmasa, eğitim belki de hiç konuşulmayacak. Sanki diğer kentlerde olduğu gibi Afyonkarahisar’da da, eğitimin tüm sorunları çözülmüş ve artık bu konuda konuşulacak hiçbir şey kalmamış gibi eğitime ucundan kıyısından bile dokunulmuyor.
Oysa üniversite giriş sınavlarında YGS de 52’inci, SBS’de ise 50’inci sıradayız. Bir Milli Eğitim Müdürü atadılar, “Allah’tan ülke genelinde yaptılar, yerimizi koruruz dedik, şube müdürleri görevlendirdiler; evlere şenlik… Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ağırlığı kalmadı… “Çocuk bahçesine döndü” diyenler var… Resmi terbiye ve nezaket yok, kayboldu, Milli Eğitim’in ağırlığı yok oldu…
Bu günlerde de, kendileri gibi düşünmeyenlerin üzerinde baskı kurma politikaları başlattılar. Bunların işi eğitimle uğraşmak değil, insanlarla uğraşmak… Derdiniz nedir? Milli Eğitim Müdürü kontrolü kaybetmiş, odasına inzivaya çekilmiş, şube müdürleri yönetmelikmiş, mevzuatmış, hukukmuş hak getire; istedikleri gibi hareket ediyorlar…
Afyonkarahisar da pek çok kentimiz gibi her şeyin çok daha iyisini hak ediyor. Yıllardır bu kentte yaşayan birisi olarak kat ettiği yolu görmemek insafsızlık olur. Sürekli gelişiyor, zenginleşiyor ama eğitime ve topyekun kalkınmaya yönelik olarak bu gidişle, bu kadroyla kat edilecek bir yol da görünmüyor…
Afyonkarahisar’da eğitimde işi ciddiye alacak iyi bir kadroya ihtiyaç var. Bu kadro eğitim adına kalıcı politikalar üretemez. Zira bu yeterlilikte değil ve eğitimi yeterince ciddiye almadıkları belli değil mi ?
Yazık etmeyin, ilgili ve yetkililere sesleniyorum. Hiç olmazsa bir denetleyin, inceleyin…
(Bir eğitimci)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.