DOLAR 18,5676 -0.05%
EURO 18,5553 -0.07%
ALTIN 1.030,580,03
BITCOIN 3766863,94%
Afyonkarahisar
15°

AZ BULUTLU

05:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

“CAZ”A CEZA MI? – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
18 Haziran 2016 11:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Murat Arısoy 18 Haziran 2016 Cumartesi 11:22:22
 

16’ncı Afyonkarahisar Caz Festivali hakkında dünkü sayımızda “Okul söyleşileri engellendi mi” diye sormuştuk. 1 Haziran’da başlayacağı duyurulan Festival’in, okul söyleşileri ile ilgili izin belgesinin, 31 Mayıs’ta gönderilmesi, en basit tabirle “tembellik” olsa gerek. Fakat geçen yıl yapılan “telkinlere” bakıldığında, insanoğlunun aklına binbir soru geliyor.
Bu soruları herkes kendine sormalı ve cevabını almalı.
Caz Festivali hakkında başka bir gelişme ise şu: Festival için Özel İdare ve Belediye destekleri isteniyor. İl Özel İdaresi, Caz Festivali’ne 10 bin lira destekte bulunuyor. Bu para İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü üzerinden Festival için aktarılıyor.
Afyonkarahisar Belediyesi de İl Özel İdaresi kadar destekte bulunmayı taahhüt ediyor. Şunu belirteyim: Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Sosyal ve Kültür İşleri Müdürü Emel Sarlık mevzuata çok hâkim. Gerekli işlemleri hemen başlatıyorlar. Fakat Belediye, mevzuat ölçülerinde doğrudan bir yardım yapamıyor. Taahhüt edilen paranın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne aktarılması, oradan da Festival için açılan hesaba yatırılması gerekiyor. Belediye yetkilileri durumu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne aktarmasına rağmen, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bu konuda harekete geçmiyor.
Festival bitiyor. Hesap kitap yapılırken, Belediye’den gelmesi beklenen meblağın hesaba yatmadığı görülüyor. “Nedir, ne değildir” denirken İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Belediye ile yapması gereken protokolü imzalamadığı ortaya çıkıyor. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Özge Öztürk Demirayak’ın “Ben geçmişe yönelik imza atmam” dediği iddia ediliyor. Oysa protokol yapılması için müracaat Mayıs ayının başında. Yani ortada “geçmişe yönelik” bir imza talebi yok.
Durumu bu şekilde öğrendim. Ertesi gün İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne gidecektim. Tevafuk oldu, Merkez’e atanan Vali Hakan Yusuf Güner’in uğurlanmasının ardından Özge Öztürk Demirayak’ı gördüm.
Özge Öztürk Demirayak’a sordum:
-Murat Arısoy: Neden imzalanmıyor protokol?
-Özge Öztürk Demirayak: Ben geçmişe yönelik imza atmam. Eğer sen bunu yazarsan, ben de Hüseyin Başkadem’in neler yaptığını anlatırım.
-Murat Arısoy: Fakat başvuru daha önce yapılmış…
-Özge Öztürk Demirayak: Festival duyurulmuyor, katılım sağlanmıyor. Ben bir opera getirdim, salona sığmadı seyirci.
-Murat Arısoy: Doğru, ilan tahtalarına da çıkılmıyor, Üniversite ile de işbirliği yapılmıyor.
-Özge Öztürk Demirayak: Hüseyin Bey, bir program hazırlıyor; bize de emrivaki şeklinde bunu sunuyor. Ben geçmişe yönelik niye imza atayım, benim arkamda kim duracak?
-Murat Arısoy: Yani bu durum, Hüseyin Başkadem’in şizofrenisinden mi kaynaklanıyor?
-Özge Öztürk Demirayak: (Cevap vermedi).
Ben bu sohbeti yaparken İl Özel İdaresi Yazı İşleri Müdürü İbrahim Okumuş da oradaydı. O da “Festival, tam randımanlı gitmiyor. 40 sanatçı çağrıldığı gözüküyor, sanatçıların hepsi gelmiyor. Devlet işleyişinde olmuş bir projeye ödeme yapılmaz. Olacak bir projeye ödeme yapılır. Ama biz tabii şehrimiz için böyle bir katkıyı her zaman veririz” dedi.
Bu sefer “Klasik Müzik’te nasıl ödeme yaptınız” dedim.
“O zaman prosedürlere tam olarak uyuldu” dedi.
Hüseyin Başkadem cephesi de haklı olabilir, Özge Öztürk Demirayak-İbrahim Okumuş cephesi de.
Ama meselâ İhsan Akar’ın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü döneminde işleyiş aksamıyor; 2 ay önce yapılan Klasik Müzik Festivali’nde işleyiş aksamıyor da; neden şimdi aksıyor?
Vali değişimi mi sorun oldu?
Kültür Bakanlığı’ndaki değişiklik mi sorun oldu?
Afyonkarahisar Belediyesi’nde mi yanlışlık var? Ki buna şerh koyarım. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın araştırmadan, incelemeden adım attığını görmedim.
Eğer işleyiş sıkıntılıysa, Festival emrivaki olarak yapılıyorsa; İl Özel İdaresi’nin 10 bin lirası neden yatırılıyor?
İşleyiş sıkıntılı değilse, Belediye’nin 10 bin lirası neden yatırılmıyor?
“Sen bunu yazarsan, Hüseyin Başkadem’in neler yaptığını anlatırım” demek, doğru bir yaklaşım mı?
Sütunlarımız açık, buyurun anlatın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.