DOLAR 18,7306 0.31%
EURO 19,3680 0.24%
ALTIN 1.043,080,09
BITCOIN 301696-1,23%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

HİKMETİN BAŞI ALLAH KORKUSUDUR TEFEKKÜR

ABONE OL
19 Haziran 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 19 Haziran 2013 Çarşamba 03:00:00
  Tefekkür, “düşünmek” demektir. Tefekkür mâna alemine açılan öyle bir penceredir ki; enbiyalar ve Allah’ın veli kuları hep bu pencereden ilahi sırları seyre dalmışlar ve mana aleminde büyük mesafe almışlardır.
Hz.Aişe validemiz anlatıyor:
– Resulullah (S.A.V.) namaz kılıyor ve ağlıyordu. Namazdan sonra:
– Niçin ağlıyorsun ya Resulallah? Dedim. Buyurdular ki:
– Hakikat göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelmesinde (ve uzayıp kısalmasında) temiz akıl sahipleri için elbette ibret verici deliller vardır” (Ali imran 189) Bundan sonra:
– Bu ayeti kerimeyi okuyup tefekkür etmeyene yazıklar olsun” buyurdular.
Bir hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)
“ Ağız tadını bozan ölümü çok hatırlayın “(et- Tacterc. Cilt:1/582 Tirmizi ve Nesai’den) İşte tasavvufun temel taşlarından birisini oluşturan “Tefekkürül mevt- Rabıta-ı mevt” yani ölümü düşünmek, yıkandığını, teneşir üzerine koyulduğunu, cenaze namazının kılındığını, kabire konulduğunu düşünmek insanı Allah ve Resulüne yakıştırır. Hayatımıza bambaşka bir anlam ve tad katar.
Cenâb-ı Hak Kur’an’da sıs sık bizi tefekküre yani düşünmeye davet eder, dinin emirleri zaten akıl sahiplerinedir. Deliler, akıl sahipleri ve mecnunlar dini emir ve yasaklardan ve hesap gününden muaftırlar. İşte Kur’an’dan bazı ayetler:
“(Allah) onunla (su ile) sizin için ekin (ler), zeytin(ler), hurma ağaçları, üzümler ve meyve ağaçları, üzümler ve meyvelerin her birinden (nice rızıklar) bitiriyor. Bunların her birinde tefekkür edecek bir zümre için elbette birer ayet vardır.” (Nahl 11)
“Geceyi, gündüzü, güneşi ayı siz(in hizmetiniz)e O raam etti. Yıldızlar da O’nun emrine boyun eğmişlerdir. Bunların her birinde aklını kullanacak bir zümre için elbette ayetler vardır.”(Nanl 12)
“O gökleri, o yeri yaratması, dillerinizin ve renklerinizin birbirine uymaması da O’nun (Yani Allah’ın) ayetlerindendir. (varlığını, gücünü, kudretini gösteren delillerindendir.) Hakikat bunlarda düşünenler için ibretler vardır.”(Er Rum/ 22)
Sevgili Peygamberimiz:
“Gözlerinize ibadetten pay ayırınız” buyuruyor. Bunu nasıl yapalım dediklerinde:
“Kur’an-ı Kerim sayfalarını okumakla, onu tefekkür etmekle ve ondaki akıllara durgunluk veren hallerden ibret almakla” buyurdular.
Bakmakla, görmek arasındaki farkı idrak etmemiz ve aleme bakmakla yetinmeyip onu görmek lazımdır. Okumak bir bakıma görmek, görmek ise bilmeyi ve anlamayı gerektirir. Onun için “okumak” tan mana kitab-ı ekber (en büyük kitap) olan kainatı okumak, görmek, anlamak ve tefekkür etmek, oradan Allah’a varmak ve ulaşmak demektir.Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle: “Bir dakikalık tefekkür, bir gecelik ibadetten hayırlıdır.” Onun için bu gecede ve her gün ve gecede mutlaka tefekkür edelim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.