DOLAR 18,6327 -0.02%
EURO 19,5429 0.67%
ALTIN 1.055,060,32
BITCOIN 302410-1,82%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KA’DE-İ ÂHİRE

ABONE OL
5 Aralık 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Namazın son rekâtında, secdelerden sonra oturmak demektir. Namaz kılarken ikinci ve dördüncü rekâttan sonra oturmaya ka’de denir. Üç rekâtlı olan akşam ve vitir namazlarında ise, ikinci ve üçüncü rekâtlardan sonra oturulur. İkinci rekâttan sonraki oturuşa ka’de-i ûlâ (ilk oturuş), üçüncü veya dördüncü rekâttan sonraki oturuşa da ka’de-i âhire (son oturuş) denir.
İlk oturuş vâcib, son oturuş ise farzdır. İki rekâtlı namazlarda ise, ikinci rekâtın sonundaki oturma, son oturuştur. Bunlarda ilk oturuş yoktur.
A-Ne miktar oturulur?
Oturuşun farz olan miktarı, teşehhüd miktarı oturmaktır. Teşehhüd miktarından kasıt ise, namazın sonunda tehıyyâtı okuyacak kadarki müddettir.
B- Oturuş Şekli Nasıldır?
İlk veya son oturuşlarda, sol ayak yan yatırılıp üstüne oturulur. Sağ ayak ise, parmakları üzerine dikilerek, parmaklar kıbleye doğru yöneltilir. Ellerin parmakları tabiî şekilde uyluklar üzerine konur. Dizler tutulmaz. Vücut dik tutularak kucağa doğru bakılır. Kadınlar ise, her iki ayağını da sağa doğru yatırarak otururlar.
C-Tehıyyât Nedir?
Tehıyyât, Mi’rac gecesinde, Cenâb-ı Hak ile Sevgili Habîbi, son Peygamberi Hz. Muhammed (asm) arasında geçen konuşmayı ifade eden; senâ, duâ, selâm ve şehâdet mânalarını içine alan bir cümledir. Sözleri ve kısaca meâli şudur:
“Ettahıyyâtü lillâhi ve’s-salâvâtü ve’t-tayyibât. Esselâmü aleyke eyyühe’n-nebiyyü ve rahmetullahi ve berekâtüh. Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhi’s-sâlihıyn. Eşhedü en lâ ilâhe illâllah ve eşhedü enne muhammeden abdühû ve resûlüh. “Mal, beden, lisan ile olan bütün ibâdetler Allah’a mahsustur. Ey Nebî! Allah’ın rahmet ve bereketi üzerine olsun. Allah’ın selâmı üzerimize ve sâlih kulların üzerine olsun. Şehâdet ederim ki, Allah’dan başka ilah yoktur. Ve yine şehâdet ederim ki, Muhammed (asm) Allah’ın kulu ve resûlüdür.”
Üç veya dört rekâtlı namazlarda ikinci rekâttan sonra ilk oturuşu yapmak vacip; İki, üç ve dört rekatlı namazların son oturuşu ise farzdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.