DOLAR 18,6418 -0.01%
EURO 19,2803 -0.72%
ALTIN 1.042,72-0,85
BITCOIN 302646-1,76%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

KUL NE İÇİN İBADET EDER?

ABONE OL
6 Aralık 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İbadetin dince en makbulü ve güzeli cehennem korkusu ve cennet ümidi ile yapılan ibadet olmayıp, sırf Allah rızasını ve hoşnutluğunu kazanmak amacıyla ve O’na olan sevgiden dolayı yapılan ibadettir. Bu tür ibadetlere dinimizde “SALİH AMEL“ denilmektedir.
Hangi amellerin “salih amel” olduğu hususunda Kuran’a baktığımızda, Allah rızasına uygun olan her türlü söz, fiil, ibadet ve davranışların “salih amel” olduğunu görmekteyiz. Namaz, oruç, zekât ve hac gibi temel ibadetlerin yapılması “salih amel” olduğu gibi iyiliği emretmek, kötülüğe engel olmak; Soyal yardımlaşma ve benzeri Kur’an’a ve sünnete uygun olan her türlü iş ve davaranış salih ameldir.
Bir ibadetin kabul olması için kurallarına/şartlarına göre yapılması bir de Allah rızası için yapılması yani salih olması gerekir. Kuralına uygun yapılmış olsa da Allah rızasını amaç edinmeyen, gösteriş ve riya içeren ibadetler kabul olunmaz.
Bir amelin salih amel olabilmesi için;
a) Salih ameli yapan kişinin müslüman olması,
b) Salih ameli imanın gereği olarak yapması,
c) Kur’an’a ve Sünnete uygun olması,
d) Tam bir ihlâs ve iyi bir niyetle yapılması gerekir. (“Kur’an’da Salih Amel Kavramı, Salih ve Muhlis İnsanların Özellikleri” Diyanet İlmi Dergi, s.60. XXXII, I/2. Ankara, 1997)
Allah varken, O’nu bırakıp gerek başkalarından yardım ummak, gerek Allah’ın emirlerine aykırı emir verenlere bağlanıp itaat etmek, amellere şirk karıştırmaktır. Rabbe kavuşma yolunda imandan sonra ilk adım, O’na ibadet ve emirlerine itaat, son mertebe de O’na tevekkül ve teslimiyettir. Allah’ın rızasına kavuşmak sâlih amelle olur. Kul namazı, cennet kazanma, Allah’tan korkma veya bir borç olarak kılmaktan ziyade; O’nun rızasına kavuşmak için kılmalıdır. Namaz, aynı zamanda nefsin veya içinde bulunulan her türlü ortamın köleliğinden kurtulduğunun ve Allah ile hür olduğunun göstergesidir. Mü’minin birinci görevi de bu hürlüğü şirksiz elde etmektir.
“De ki: De kî: Ben de ancak sizin gibi bir beşerim. Yalnız bana tanrınızın tek bir ilah olduğu vahyediliyor. Artık kim, Rabbına kavuşmayı arzu ediyorsa; sâlih bir amel işlesin. Ve Rabbına ibâdette hiç kimseyi ortak koşmasın.(Kehf:110)
Ayetlere Göre Salih Amel:
Bu ayeti kerime’de (Kehf: 110) Salih amelin tanımı yapılmakta ve “Kim Rabbine rızasına erişmiş bir mü’min olarak kavuşmayı arzu ediyorsa sâlih amel işlesin ve Rabbine ‘ibadet ve itaatte’ hiçbir şekilde şirk/ortaklık karıştırmasın” denilerek; Bir amelin Salih amel olabilmesi için o amele asla şirk, gösteriş ve ortaklık karışmamasının gereğine ve sırf Allah rızası için yapılmış olmasına dikkat çekilmektedir. Kul başta namaz olmak üzere bütün ibadetlerini cehennemden kurtulma, cennet kazanma ve borç ödemek düşüncesinden ziyade Allah’a kavuşma, O’nun rızasını ve sevgisini kazanma amacı ile yerine getirmelidir.
Bir amelin Salih olması, Allah katında kabul edilip karşılık bulması için o ameli işleyenin iman etmiş ve Müslüman olmuş olması gerekir. Kâfirler dünyada iken ne kadar iyilik yaparsa yasınlar, iman etmemiş olmaları yüzünden bütün amelleri boşa gider ve ahirette bir karşılığını bulamazlar:
“Şüphe yok ki kâfir olanlar, yeryüzündeki her şey ve bunun yanında da bir o kadarı kendilerinin olsa da kıyamet gününün azabından kurtulmak için onu fidye verseler onlardan asla kabul edilmez; onlar için acı bir azap vardır.” (Maide 5/36)
Yüce Allah Sebe suresinde inanların Salih amel işlemelerini emretmiş; ”Salih ameller işleyin” (Sebe, 34/11) pek çok ayette ise salih ameller işleyenlerin felâha erdiklerini kurtulduklarını belirtmiştir.
“İman edip sâlih (makbul ve ecir kazandıran) iş yapanların, namazı dosdoğru kılıp, zekâtı verenlerin, Rableri katında mükâfatları vardır. Onlar için hiçbir korku yoktur. Onlar üzgün de olmayacaklardır. (Bakara 2/277)
“ Asra yemin olsun ki muhakkak insan bir ziyan içindedir. Ancak iman edip de sâlih (sevaplı) amel (ve hareket)lerde bulunanlar, hem de birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler hariçtir (onlar ziyandan kurtulmuşlardır). (Asr 103: 1-2-3)
“İman edip sâlih amel işleyenler için Rahmân, (yer ve göktekiler nezdinde, gönüllerde) bir sevgi yaratacaktır. “ Meryem 19/ 96
”Hakikaten iman edip de sâlih ameller işleyenler(e gelince), onlara da konak olarak Firdevs cennetleri vardır. Orada sürekli kalacaklardır. Oradan başka yere gitmek istemezler.” (Kehf 18/107-108)
“Şüphesiz ki Allah, iman edip de sâlih ameller işleyenleri, alt tarafından ırmaklar akan cennetlere koyacaktır. Elbette Allah istediğini yapar.” (Hac 22/14)
“ — De kî: Ben de ancak sizin gibi bir beşerim. Yalnız bana tanrınızın tek bir ilah olduğu vahyediliyor. Artık kim, Rabbına kavuşmayı arzu ediyorsa; sâlih bir amel işlesin. Ve Rabbına ibâdette hiç kimseyi ortak koşmasın. (Kehf:18/110)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.