en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,0489 0.04%
EURO 20,7923 0.55%
ALTIN 1.210,860,46
BITCOIN 531087-1,57%
Afyonkarahisar

HAFİF YAĞMUR

13:17

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MÜNAZARA LİGİ DEVAM ETSİN – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
3 Haziran 2017 13:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Murat Arısoy 3 Haziran 2017 Cumartesi 13:43:02
 

Afyonkarahisar Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Osman Tezgiden ve okul öğretmenlerinin girişimiyle, Ahi Evran Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Abdullah Cemal Tola ve öğretmenlerinin destekleriyle geçen yıl az katılımlı olarak gerçekleştirilen Münazara Ligi Turnuvası, bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından genişletildi.
2017’nin Nisan ayında başlanan Münazara Ligi, 31 Mayıs’ta sona erdi. Münazara Ligi Turnuvası’na bu yıl katılan okullar şöyle:
Emir Murat Özdilek Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, İbrahim Evren Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Kocatepe Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Fatih Anadolu Lisesi, Anafartalar Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ali Çağlar Anadolu Lisesi, Afyon Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Süleyman Demirel Fen Lisesi, Afyonkarahisar Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi, Susuz Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Gazi Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Uydukent Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Yusuf Öser Mezlekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi, TOKİ Sosyal Bilimler Lisesi, Kamil Miras Anadolu Lisesi, Zübeyde Hanım Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Afyonkarahisar Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi.
Münazara Ligi Turnuvası’nı Nisan ayından bu yana takip etmek istiyordum, ancak final müsabakasını izlemek nasipmiş. Finalde Kocatepe Anadolu Lisesi ve Afyon Lisesi öğrencileri karşılaştı. Öğrencilerin salonu ve jüri üyelerini ikna etmeye çalışmaları, birbirilerini tatlı sert sözlerle eleştirmeleri ve en önemlisi “kazanma” isteğinin heyecana dönüşmesi görülmeye değerdi.
“Keşke daha önceki müsabakaları da izleseydim” diye düşündüm.
***
Peki ne yapılıyor Münazara Ligi’nde?
Katılımcı okullara bir konu başlığı veriliyor. Bu konu başlığı, “Bütün kamu kurumlarında F Klavye kullanılmalı mı, kullanılmamalı mı” şeklinde bir soru cümlesi oluyor. Müsabakadaki öğrenciler, bir hafta boyunca bu konu başlığını araştırıyor, tezler ve antitezler üretiyor. Ancak tez kısmını mı, antitez kısmını mı savunacakları, müsabakadan yarım saat önce belli oluyor. Soru cümlesine “Evet” diye yaklaşan öğrenciler, yarım saatte “Hayır” için düşüncelerini yoğunlaştırıyor; bunun tam tersi de geçerli.
***
Münazara eğitmenleri Gürkan Yakıt ve Cengizhan Terzi’nin anlattığı münazara usulü şöyle:
Tez üretecek grup, sorunu bulur; sorunun nasıl çözülebileceğini açıklar, sorunun çözümünün yararları üzerinde durur.
Antitez üretecek grup, sorun kabul edilirse sorunun hakiki çözümünü ortaya koyar.
Tez grubunun birinci üyesinin konuşmasını antitez grubunun birinci üyesi çürütmeye çalışır.
Tez grubunun ikinci üyesi, antitez grubunun birinci üyesini çürütür ve yeni bilgiler sunar.
Antitez grubunun ikinci üyesi, bu bilgilerin üzerine gider.
Tez grubunun üçüncü üyesi, antitez grubunun ikinci üyesinin söylediklerindeki eksiklikleri saptar ve dile getirir.
Antitez grubunun üçüncü üyesi de tez grubunun üçüncü üyesinin söylediklerin çürütmeye çalışır.
Bu aşamadan sonra her 2 gruptaki “Özetçi”ler tek tek sahneye çıkarak münazarayı neden kazandıklarını anlatır.
Münazaranın yarışmacılar kadar önemli bir grubu da jüriler. Her jüri üyesinin 1 puanı var. Her jüri üyesi, puanını verirken kılı kırk yarıyor.
***
Münazara Ligi Turnuvası, izleyenler için de katılımcılar için de büyük bir deneyim vadediyor. Münazara Ligi���nin geliştirilmesi ve diğer illere yayılması hâlinde, Afyonkarahisar eğitim-öğretim yılı boyunca farklı şehirlerden birçok öğrenci, öğretmen ve veli ağırlayabilir. Münazara Ligi üzerinde durulursa, bu proje öğrencilerin kendine güveninin sağlanacağı, okuma ve araştırmanın özendirileceği bir platform olduğu kadar, şehrin tanıtımına da katkı sağlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.