DOLAR 18,5461 0.13%
EURO 17,9254 -0.56%
ALTIN 981,31-0,61
BITCOIN 3583833,22%
Afyonkarahisar
20°

AZ BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YATSI NAMAZININ KILINIŞI – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
14 Mart 2015 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 14 Mart 2015 Cumartesi 02:00:00
  Yatsı namazının ilk dört rekat sünneti, tamamen ikindi namazının dört rekat sünneti gibi kılınır. Dört rekat farzı da, tamamen öğle ve ikindi namazlarının farzları gibi kılınır. İki rekat son sünnetine gelince, bu da tamamen sabah ve akşam namazlarının iki rekat sünnetleri gibi kılınır. Yalnız niyetler değişir, yatsı namazının farzına ve sünnetine niyet edilir.
Not: yatsı namazının son sünneti de, dört rekat olarak kılınabilir. Bu halde tamamen ilk dört rekat gibi kılınır. Bununla beraber iki rekatta bir selam vermek sureti ile de kılınabilir. Bu takdirde her iki rekatın ka’desinde “tahiyyat ile salavatlar” ve “rabbena atina” duası okunur. Geceleyin kılınan nafile namazlarda daha faziletli olan, böyle iki rekatta bir selam vermektir.
Tek başına namaz kılan kimse, yatsı namazının farzını sabah namazının farzı gibi namaz surelerini sesli okuyarak da kılabilir.
vitir namazıüç rekattan ibaret olan vitir namazı da şöyle kılınır: önce o günün vitir namazını kılmaya niyet edilir. “Allahu ekber” denilerek namaza başlanır. Sübhaneke okunduktan sonra “eûzü besmele” çekilerek fatiha okunur. Arkasından bir mikdar daha kur’an-ı kerîm okunur. Açıklandığı şekilde rükû ve secdelere gidilir. Sonra ikinci rekata kalkılır ve yalnız besmele ile fatiha suresi ve bir mikdar daha kur’an-ı kerîm okunarak yine rükû ve secdelere varılır. Ondan sonra oturulur. Bu oturuş birinci ka’dedir. Bunda yalnız “tahiyyat” okunur. Ondan sonra “allahu ekber” denilerek üçüncü rekata kalkılır. Bunda da yalnız besmele ile fatiha ve bir mikdar daha kur’an-ı kerîm okunarak daha ayakta iken eller kaldırılıp “allahu ekber” diye tekbir alınır. Tekrar eller bağlanıp ayakta “kunut” duası okunur. (kunut dualarını bilmeyenler her hangi bir dua, sözgelimi rabbena duasını okuyabilirler) sonra “allahu ekber” diye rükû ve secdelere gidilir. Ondan sonra oturulur. Bu da son oturuştur. Bunda da bildiğimiz gibi “tahiyyat ile salavatlar” ve “rabbenâ âtinâ” duası okunarak iki tarafa selam verilir.
Seferilik halinde 4 rekatlı namazlar iki, akşam yine 3, vitir 3 rekat olarak kılınır. İmama uyan yolcu ve misafir namazları olduğu gibi yani dörtse dört, üçse üç rekat olarak kılar. Hanafi mezhebine göre seferi ve misafirle kesinlikle 4 rekatlı farzları iki rekat olarak kılarlar. Bu durum Allah’ın bir ruhsatı, yani kolaylığı ve ikramıdır, bu yüzden ruhsata uymak gerekir. Ruhsatın reddi uygun değildir. Seferi olarak kazaya kalan farz namazlar seferi halde iken nasıl kılınması gerekiyorsa o şekilde kaza edilirler. Yolcu ve misafirler sünnet namazları ister kılar, ister terk ederler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.