DOLAR 17,9336 0.18%
EURO 18,3382 0.17%
ALTIN 1.031,66-0,16
BITCOIN 409577-3,90%
Afyonkarahisar
26°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hayvan pazarına giden milyarlar – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
18 Şubat 2010 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 18 Şubat 2010 Perşembe 02:00:00
  Şehrimizin atıl yatırımlarla dolu olduğuna işaret edi-yoruz sık sık.
Geçmişten bugünlere kalan atıl yatırımların yanı sıra bugünlerden geleceği miras kalacak atıl yatırımlar da olacak gibi bu gidişle…
Örnek derseniz Çayırbağ’a yapılan hayvan Pazar yerini gösterebiliriz. Bilindiği gibi Kasaplar Odası’nın yönetimi göreve gelmeden önce ve geldikten sonra yeni hayvan pazarı yatırımına girişeceğine dair sözler verdi. Şimdi Organize Sanayi Bölgesi’nin arkasında, Susuz ve Beyyazı yollarının kesiştiği bölgede yeni hayvan pazarı kurulması için çalışmalar yapıldığı belirtiliyor.
İşin aslı ilimizin hayvan pazarı hikayesi oldukça uzun. Yaklaşık 8 yıl önce Sahipata Mahallesi’ndeki hayvan pazarının kentin içinde kalması nedeniyle Ticaret Borsası ve Belediye yetkilileri birbirlerini harekete geçirmişlerdi. Yeni hayvan pazarı yapılması için Belediye Borsa’yı zorlamış, Borsa bunun için çaba göstermiş ama bu çabalar sonuç vermemişti. Afyonkarahisar Belediyesi Borsa’nın hayvan pazarı için yatırdığı harçları da kasasına gelir olarak kaydetmişti. Havyan Pazarı macerasının ilk harcamaları böylelikle Borsa’nın kasasından çıkmıştı.
Sonrasında Belediye yönetimi “bu işi biz yapacağız” diyerek kolları sıvamış, orası, burası derken şimdi Organize Sanayi Bölgesi ile Çevreyolu arasında kalan arsasını hayvan pazarı yeri olarak belirlemişti. OSB yönetiminin itirazlarına rağmen Belediye şimdi şekerci dükkanlarının arkasında kalan arsada çalışmalara başlamış, buraya milyarlarca lira yatırım yapmıştı. OSB yönetimi konuyu mahkemeye taşımış, Mahkeme bu arsada hayvan pazarı yapılamayacağına hükmetmişti. Gerekçe ise Organize Sanayi Bölgesi’nin koruma bandına muhalefet olarak gösterilmiş, OSB içinde insan sağlığına yönelik üretim yapan tesislerin yakınında, ayrıca çevreyolu kenarında şekerleme satan tesislerin yakınında insan sağlığına zarar verebilecek bir hayvan pazarının yapılamayacağı gösterilmişti. Hayvan Pazarı macerasının ikinci kayıp milyarları burada oluştu.
Sonrasında Borsa yönetimi değişti ve bu konuya köklü bir çözüm bulmak istedi. Öyle ki Borsa yöneticileri kendi ceplerinden masraf ederek yurt dışı gezilerinde bulundular ve örnek projeler oluşturdular. İl yöneticilerinin de mutabakatı ile önce Mandacılık Araştırma Enstitüsü, sonra Karaaslan Çayırı ve en sonunda da Çıkrık köyü yakınındaki bölge hayvan pazarı yapılması için uygun bulundu. Çıkrık köyü yakınındaki 250 bin metrekare bölgede havyan pazarı yapımı için çalışmalara başlanacaktı ki; itirazlar yükseldi. Bu bölgeye ulaşımın zor olacağı, şehirden çok uzakta kalacağı savunularak Kasaplar Odası yönetimi tarafından Çıkrık’a itiraz edildi. Tartışmalar sürerken Çayırbağ Belediyesi projeye talip oldu ve kendi arazilerini Hayvan Pazarı yapımı için hizmete açtı. Borsa yönetimi “iki yere birden masraf etmek yanlış, biz bu işte yokuz” diyerek projesini geri çekti. Hayvan Pazarı için yapılan masraflar bir kez daha boşa gitti.
Kasaplar Odası ve Çayırbağ Belediyesi el ele vererek kısa sürede bugünkü hayvan pazarını tamamladı. Herkes memnun gibi görünürken, aralarında anlaşmazlık çıktı ve yeni pazarın açılışı gecikti. Güç bela yeni Pazar açıldıktan sonra bugüne kadar hizmet veregeldi.
Şimdi Kasaplar odasının yeni yönetimi ile Borsa yöneticileri Pazar yerine itiraz ediyorlar. Yeni proje ile meşguller. Bilemiyoruz kaçıncı defa milyarlar boşa gitmek üzere.
Şimdi kafalardaki soru işaretlerinden bazılarını aktaracak olursak:
“Çayırbağ Hayvan Pazarı ile OSB arkasında yeni belirlenen yer arasında yaklaşık ne kadar mesafe vardır? Bu mesafe yeniden milyarlar harcamaya değen bir uzaklık mıdır? Daha önce ulaşımın zor olacağı belirtilerek vaz geçilen Çıkrık bölgesi ile yeni belirlenen yer arasındaki uzaklık ne kadardır? OSB Koruma bandı gereğince mahkemenin yapımını durdurduğu hayvan Pazar yeri ile yeni belirlenen alan arası uzaklık ne kadardır? OSB’nin hemen yanı başında olan bu yeni alan koruma bandı engeline takılmayacak mıdır? Yeni hayvan pazarı yapılırsa Çayırbağ’da milyarlarca liraya mal olan Pazar yeri ne olacak? Çayırbağ’daki hayvan pazarına yapılacak yeni yatırımlarla ihtiyaç karşılanamaz mı?” bu soruları artırmak mümkün…
OSB’de gıda ihracatına yönelik olarak çalışan firmalar var. Yumurta üreticileri OSB’den milyarlarca dolarlık ihracat yapıyorlar. Et kombineleri ve sucukhaneler ona keza… Yıllardır oradaki tesislerine yatırım yapan bu işletmeciler burunlarının dibine bir gün hayvan pazarı geleceğini, olabilecek şap, veba tifo gibi hastalıklarla kapatılan Pazar nedeniyle üretimlerine, ihracatlarına zarar geleceğini bilseler bu yatırımları girişirler miydi dersiniz?
Bugünlerden geleceği “atıl yatırımlar” bırakmamak için planları bir kez daha gözden geçirmekte fayda var.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.