DOLAR 23,4178 1.28%
EURO 25,3174 0.64%
ALTIN 1.474,040,90
BITCOIN 620869-0,31%
Afyonkarahisar
16°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

NAMAZ KILMAYANA ON BEŞ TÜRLÜ CEZA VERİLİR

ABONE OL
2 Nisan 2019 13:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 2 Nisan 2019 Salı 13:28:32
 

“Kim ki namaza aldırış etmez, kılmazsa Allah celle celalühü ona altısı dünyada, üçü ölüm zamanında, üçü kabirden kalkıp çıkacağı zaman üçü de Kıyamet günü uğruyacağı musibet olmak üzere 15 türlü ceza verir.
Dünyada Uğrayacağı Altı Ceza
1- Ömrünün bereketi gider
2- Yüzünden Cenâb-ı Hak, salih kullarının simasını siler (güzelliğini, nurunu) yok eder.
3- Diğer amellerine de ecir, sevap verilmez.
4- Cenâb-ı Hak, duasını kabul etmez.
5- İyi kulların duasında onun nasibi olmaz.
6- Mahlûkat ona saygı ve itibar etmez.
Öleceği Zaman Üç Musibet
1- O kişi zelil-perişan olarak
2- Aç kalarak,
3- Susuz olarak ölür. Ne kadar su içerse içsin kanmaz ve yine susuz olarak ölür.
Kabirde Uğrayacağı Üç Musibet
1- Allah c.c. Onun kabrini daraltır ve kaburgaları bir birine geçinceye kadar kabir onu sıkar.
2- Allah c.c. Onun kabrinde ateş yakar.
3- Cenâb-ı Hak, ona kabirde bir ejderha musallat eder, sabah namazını terk ettiğinden dolayı ona sabahtan akşama kadar işkence eder. Öğle namazından dolayı da ona öğlen vaktinden ikindiye kadar ve böylece her namaz için o namazın vakti çıkıncaya kadar işkence edilir.
Kıyamet Günü Uğrayacağı Musibet
1- Cenâb-ı Hak, onu cehenneme sürükleyerek götürecek birisini musallat eder yüzüstü onu cehennem ateşine atar.
2- Cenâb-ı Hak, hesap zamanı gazap, (öfke ile hoşnutsuzluk ile) nazar eder ve bir bakışı ile yüzündeki etleri dökülür.
3- Allah (c.c.)  Onu pek şiddetli bir hesap ile hesaba çeker ve sonunda cehenneme atılmasını emreder ki,  ne kötü bir yerdir orası. (Hadis olduğu şüphelidir, fakat İslâm şeriatına uygundur)
Yüce Allah, Kuran’da, namazı üşene üşene kılmayı ve terk etmeyi münafıklığın alâmeti olarak zikretmiştir:
“Münafıklar, Allah’ı aldatmaya çalışırlar. Hâlbuki Allah, onların oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah’ı pek az anarlar.”(Nisa: 142); “infakların onlardan kabul olunmamasına sebep, gerçekte Allah’a ve Resulüne inanmamaları, namaza ancak üşene üşene gelmeleri, verdiklerini de ancak istemeye istemeye vermeleridir.”(Tövbe: 54);  “ (Cehenneme giren) suçlular der ki: “Biz namaz kılanlardan değildik.”(Müddessir: 43)
Allah’ın Resûlü Buhârî ve Müslim’in birlikte rivâyet ettikleri bir hadislerinde bu hususu anlatırken şöyle buyurur: “İşte bu münafığın namazıdır! Diye üç defa tekrar eder ve sonra buyurur ki: İkindi vaktinde oturarak güneşin batışını seyreder. Güneş şeytanın iki boynuzu arasına girene kadar durup seyretmeyi sürdürür. Bu vakitten sonra kalkıp horozun yerden yem devşirdiği gibi dört defa eğilip kalkar. Allah’ı da çok az zikreder.”
Vesiletü’n Necat-Saadet Yolu adlı eserin Namaz ve Fazileti bölümünde:
“Namazı terk eden mel’undur. Hangi şehir, köy, mahalle ve evde bulunursa, ona buğz etmezlerse cümlesine zarar gelir. Bunlara Hak Teâlâ’dan rahmet gelmez. İnâyet olmaz. İbadetleri ve duaları kabul olmaz. Ancak namaz kılmayana ne şekilde mümkün ise buğz edilirse, şerlerinden kurtulunur. Namaz kılmayana kız vermek, namaz kılmayan kız veya kadın almak, namaz kılmayanların işlerini görmek, hasta olsa hâlini sormak, cenâzesine gitmek, taşımak, komşuluk etmek ve sevişmek câiz değildir.” Deniliyor. (Vesiletü’n Necat-Saadet Yolu, Namaz ve Fazileti, sayfa: 145,146)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.