DOLAR 18,6283 -0.05%
EURO 19,3266 -0.57%
ALTIN 1.048,08-0,34
BITCOIN 301937-1,93%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

NEZAKET:

NEZAKET:

ABONE OL
20 Mayıs 2014 03:00
NEZAKET:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Yumuşaklık ve nezaket hangi şeyde bulunursa, mutlaka onu süsler; hangi şeyden de çekilip alınırsa onu eksik ve kusurlu yapar.” Hz.Muhammed (s.a.v.)
Mutlu yaşamamızın bir yolu da “nezaket” kurallarına uyaraktan geçer. Nezaket: fikir ve ahlak kültürünün simgesidir, düşüncelerin ve işlerin kıyafetidir, acıların sızısını alır, insanı rahatlatır. Unutmamamız gereken hakikatlerden biri de, hayat kısa bir yolculuktur.
Nezaketi, bir çok yollarla öğrenir insan. Nezaketin ayrılmaz parçaları, temiz ve güzel giyim, dinlemeyi ve anlamayı bilme, iyimser olmaktır. Bu iyimser ruh da insanlara hayatı boyunca kimseyi kırmamayı, üzmemeyi, incitmemeyi öğretir.
İnsanın kırmamaya, üzmemeye dikkat edeceği insanların başında ana-babaları olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Çünkü ana-babalar çocuklarını en çok seven varlıklardır. Nezaket kurallarına göre, sevgi ve saygı kişilere göre değil herkese aynı olmalıdır.
Değerli Dostlarım; nezaket sahibi olan insanlar, hiç kimseyi gücendirmemeye, tatlı dil ile kandırmamaya, kibar sözlerle baskı yapmamaya, net, süssüz ve açık konuşmaya özen gösterirler. Mutlu oldukları için dostlarını da mutlu ederler. Bu kurallar, insanı yumuşak huylu yapar, kendini önce, karşısındakini daha önce sevmeyi öğretir. Nezaketin kökleştiği yerde yaşamak bir zevk haline gelir. Çünkü; burada gösterişe değer verilmez, ahlak kıymeti üzerine, şahsi servet üzerine değil, şahsi değere kıymet verilir.
Düşünerek yapılan hayırlar ve işler de nezaket değildir; hesaplı övmeler, iltifatlar da nezaket değildir. Nezaket, sadece düşünmeden, içinden gelerek yapılırsa güzellikler olur, yapana kıymet kazandırır.
Nezaketsizlik, insan hatalarının en can sıkıcı ve en bayağı olanıdır. Sahte davranışlar bile sergilerler ve böyle olanlar, daima mutsuzdur. Affetmeyi düşünmez, intikam alma hesabı ile ateşi ateşle söndürmek ister bu da zayıf ruhluların işidir.
Nezaketli davranışlar zannedilmesin ki bir yaradılış meselesi değil, bir kendini terbiye ve yetiştirme meselesidir.
Nezaket: kendinizi ne kadar çok; başkalarını da, ne kadar az düşündüğümüzü belli etmek sanatıdır.
Nezaket dolu bir çevre ve nezaket dolu günler diliyorum.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.