DOLAR 18,6527 0.08%
EURO 19,7036 0.52%
ALTIN 1.072,620,18
BITCOIN 3186291,61%
Afyonkarahisar

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖZÜRSÜZ CEMAATİ TERK EDENLER CENNETİN KOKUSUNU BİLE DUYAMAZLAR

ABONE OL
5 Haziran 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 5 Haziran 2014 Perşembe 03:00:00
  Peygamberimiz buyuruyor ki:
“(Mazeretsiz olarak ) namaz kılmaktan kaçınan kimse, Tevrat’ da, İncil’de, Zebur’da da, Kur’an’da da lanetlenmiştir. Cemaatle namaz kılmayı terk eden kişiye üzerinde gezdiği yeryüzü lânet okur ve bu kişiye Allah, melekler, tüm canlılar, hatta denizdeki balıklar bile gazap eder.”
Yine Sevgili Peygamberimiz bir başka hadislerinde şöyle buyuruyor:
“Cennetin kokusunu bile alamazlar”
“Bana Cebrail ile Mikail gelerek şöyle dediler: “ Ey Muhammed! … Ulu Allah sana selam ederek diyor ki. Ümmetimden (mazeretsiz) olarak cemaatle birlikte namaz kılmaktan kaçınan kimseler, yeryüzündeki tüm müminler kadar iyi ameller işlese de, cennete girmek şöyle dursun, onun kokusunu bile duyamazlar.” Yine peygamber efendimiz şöyle devam ediyor:
“Camiye cemaatle birlikte namaz kılmaya devam eden kimselerin iman sahibi olduklarına şahitlik edin; çünkü Ulu Allah buyuruyor ki: ‘ Allah’ın camileri, ancak Allah’a ve âhiret gününe iman eden, namazı ikame edsen, zekâtı veren kimseler imar eder (Tevbe: 18) (hem yapar, hem tamirine katkıda bulunur, hem maddi yardımda bulunur hem de cemaatle namaza devam ederek, içinin dolmasına ziynetleşmesine, süslenmesine vesile olur) Allah’ın adının anıldığı, Allah’ın camilerinin yapımına engel olan ve onların harabeye dönmesine çalışan (cemaatle namaz kılmaya gelmeyerek, camileri namaz kılarak süsleyip şenlendirmeyen ) kimselerden daha zalim kim olabilir? İşte onlar camilere, ancak korkarak girenlerdir. Onları bu dünyada çirkin rezillikler, öbür dünyada da büyük azap beklemektedir.” (Dürretül vaizin cilt, 1/496 )
İbni Abbas’tan gündüzleri oruç tutup, gecelerini ibadetle geçiren ve fakat namazı cemaat ile kılmayanın ve cemaatleşmeyenin hali sorulduğunda ibni Abbas:
—Bu hal üzere ölürse cehennemdedir, buyurmuştur. (Tirmizi, Büyük Günahlar-Kitab-ül kebair s: 32, İmam Zehebi, çeviren Sıtkı Gülle)
Ebû Hureyre:
“Âdemoğlunun kulağının eritilmiş kurşunla doldurulması, ezanı işitip icabet etmemesinden daha ehvendir (hayırlıdır)” demiştir. (Şeyh ibni Kayyım”Kitab’üs – salâtında, Büyük Günahlar-Kitab-ül kebair s: 32, İmam zehebi, çeviren Sıtkı Gülle)
İbni Abbas’ın Peygamberimiz şöyle buyurdu” dediği rivayet edilmiştir:
“- Her kim ki namaza çağıranı işitip de icabetine (şer’an makbul) bir özür engel olmazsa.
Ashab: Yâ Resûlallah özür ne olabilir? Rasûl-i ekrem:
“Korku ve hastalık (engel olmazsa) evinde kıldığı namaz kabul edilmez” (Ebu Davud, ibni Hıbban ve ibni Mace’den Büyük Günahlar-Kitab-ül Kebair s: 32, 33, İmam Zehebi, çeviren Sıtkı Gülle)
Hâkim müstedrek’inde İbni Abbas’tan peygamberimizin şöyle buyurduğunu belirtmiştir:
“Allah Teâlâ şu üç küsmeye lânet eder:
1. Kendisini sevmeyen bir cemaatin önüne geçip imam olana (sevilmeyen imamın arkasında namaz kılmak ancak keraheten caizdir.)
2. Kocası kendisine kızgın olduğu halde geceleyen, kadına,
3. “Haydin namaza, yönelin kurtuluşa” çağrısını işittiği halde icabet etmeyen adama.” İbn-i Hacer El – Heytemi, Ez – zevacir: 1/116) (Büyük Günahlar-Kitab-ül kebair s: 33, İmam Zehebi, çeviren Sıtkı Gülle)
Hz. Ali:“Mescide komşu olanın, mescitten başka yerde kıldığı (farz namaz) makbul değildir.” Kendisine:
– Kimler mescide komşu sayılır? Hz. Ali:
“- Ezanı işiten herkes” cevabını verdi. (İmam Ahmed Müsnedinde Veki’den o da Süfyan’dan rivayet etmiştir. (Büyük Günahlar-Kitab-ül Kebair s: 33)
Niçin Namaza Çıktın?
Hâris b. Hassan (ra) evlenmişti. (Hâris sahabelerdendir) o zamanlar evlenen erkeğin günlerce eve çekilip sabah namazına çıkmaması adetti. Arkadaşları kendisine:
“-Daha bir gecelik evlisin, niçin namaza çıktın?” Diye sordular. Hâris b. Hassan (ra) şöyle cevap verdi:
“-Vallahi beni cemaate gitmekten alıkoyan kadın, ne kötü bir kadındır.” (Taberânî, Mecmeu’z-zevâid, Hayatü’s-sahâbe)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.