DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3613670,32%
Afyonkarahisar
20°

KAPALI

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

PATENTLE KAZANMAK – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
6 Mayıs 2011 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kocatepe Gazetesi 6 Mayıs 2011 Cuma 03:00:00
  Kocatepe Gazetesi’ni yakından takip eden, yazılarımızı okuyan Avukat Ali ÇAVUŞOĞLU lütfedip bize de bir kitabını göndermiş. Av. Çavuşoğlu; marka, patent, endüstriyel tasarım ve coğrafi işaretler konularında uzmanlaşmış Adres-Patent firmasının sahibi, marka ve patent vekili bir hukukçu. Bir çok sivil toplum kuruluşunda üyeliği ve aktif görevi olan, konu ile ilgili kitaplar yazan , konferans ve seminerler veren duyarlı bir avukat. PATENTLE KAZANMAK isimli kitabını dikkatle inceledim ve bazı önemli notlar aldım. Bu bilgileri ve notları sizlerle paylaşmak istedim. Yazar; kitabın giriş bölümünde PATENT-LE KAZANMAK kitabını yayınlamaktaki amacını şöyle açıklıyor. “ Yapılan bir araştırmaya göre Amerikalılar 1.000.000 patente 1911 yılında ulaşmışlar. 2009 yılı itibarıyla ise 8.000.000 adet patent tescili vermişler. 2022 yılında ise 10.000.000 patente ulaşmayı hedefliyorlar. Ülkemizde ise 1.000.000 patente ne zaman ulaşmamız gerektiği ile ilgili hiçbir hedef bulunmuyor. Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, 2023 yılında 50.000 adet patente ulaşacak alt yapı çalışmalarının yapılacağından bahsetmiş ve “ Cumhuriyet tarihinde ilk kez patent başvurusu 10.000 in üzerine çıktı. Türkiye’de potansiyel var, hedefimize rahatlıkla ulaşabiliriz. Her mühendisin yılda en az bir buluş, geliştirme yapmasını sağlayacak şekilde çalışmalar yapması gerekiyor” demişti. Buluş ve patentin tanımına da genişçe yer verilen çalışmada patentlerin önemi aşağıdaki gibi özetlenmiş.
Patentlerin öneminin başında buluş sahiplerine verdiği tekel hakkıyla sanayinin ve teknolojinin önünü açması gelmektedir.
Patentler şirketler için fuar görevi görür.
Patentler teknolojik bir istihbarat aracıdır.
Patentler, bilimin ve sanayinin gelişmesi için bilgi sağlar.
Bilimin ve teknolojilerin gelişmesinin teşvik edilmesi patent sisteminin ana hedefidir.
Patentler kişisel değil, toplumsal fayda için verilirler.
Patentlerin amacı yeni keşif ve icatları tahrik ederek ve cesaretlendirerek toplumun refahını artırırlar.
Kitapta en çok ilgimi çeken bölüm ise ÜNİVERSİTELERİMİZ PATENT FAKİRİ başlığını taşıyan araştırma oldu. Söz konusu sahifeyi noktasına virgülüne dokunmadan köşeme taşıyor ve yorumunu sizlere bırakıyorum.
ÜNİVERSİTELERİMİZ PATENT FAKİRİ
Ülkemizde Temmuz 2009 tarihi itibarıyla üniversite sayısı 139 oldu. Peki hiç merak edeniniz oldu mu? Ülkemizde üniversite başına düşen patent sayısı kaç adet? Biz araştırdık. Üniversite başına düşen patent sayısı 0,2 adet, bir başka deyişle Türkiye’de Üniversitelerin yaptığı patent başvuru sayısı sadece 28 adet, yanlış okumadınız sadece “28”. Yabancı üniversitelerin Türkiye’deki patent sayısı ise 337 adet. Tam 12 katı. Yabancı üniversitelerin Türkiye’deki patent sayısına bakarak ne kadar çok patent almışlar demeyin. Şimdi sıkı durun, yabancı üniversitelerin Avrupa’da aldığı patent sayısı ise 100.000 adedin üzerinde. Avrupa ve Amerika’da bazı üniversitelerin aldığı patent sayısı 750 adedin üzerinde.
Bu durumu düzeltmek için neler yapılmalı?
Teknik öğretim yapılan mühendislik ve fen edebiyat fakültelerinde her yıl patent- faydalı model hedefi konmalı. Üniversite öğretim üyeleri buluş yapması için teşvik edilmeli, öğretim üyesinin buluşun gelirinden alacağı gelir oranı yükseltilmeli en az %50 olmalı. Buluş yapan öğretim üyesinin akademik kariyerinde yükselmesi daha kolay olmalı. Üniversitelerin mühendislik ve fen edebiyat bölümlerinde zorunlu patent dersi olmalı. Üniversitelerden patent başvuru ve diğer araştırma –inceleme ücretleri ve yıllık sicil ücretleri alınmamalı. Üniversite sanayi işbirliği geliştirilmeli, üniversitelerin sanayi için yaptığı buluşların patent başvuruları, üniversite ve sanayi şirketleri adına ortak tescil edilmeli. Dünyanın en çok patent alan üniversitelerini incelediğimizde yüzlerce patentin sanayi şirketleriyle ortak alındığını görüyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.