DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 3166510,06%
Afyonkarahisar

KAPALI

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Galip Leblebicioğlu

Galip Leblebicioğlu

21 Şubat 2022 Pazartesi

YÜZÜNCÜ YILA HAZIRLANIRKEN

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araştırmacı yazar, Hasan Özpınar’ın İscehisar kitabı mermercilik tarihimize ışık tuttu. Arkadaşımız inceleyen ve tuttuğunu koparan bir kişiliğe sahiptir. Yıllar önce evime gelerek kitap resim ne varsa fotoğraflarını aldı. Sinanpaşa üzerine de çalışmaları var.
Kurtuluş savaşının Sinanpaşa’nın taşında toprağında izleri vardır.
Sayın İsmet İnönü ile bir özel konuşmamda; Afyon’un her toprağında şehit verdik. Ordumuz, Konya, Şuhut, Kocatepe, Afyon, Erkmen tepe, Sinanpaşa derken, zaman zaman dinlenmeye çekilen askerlerimiz kaçan Yunan askerlerinin geri gelerek baskınlarına uğradı. Sinanpaşa’nın köylerinde eski siperler duruyor olmalı.
Kurtuluş savaşı ve sonrası Kahraman Halil ağanın hikâyesini biliriz. Bir de Hüseyin Genelioğlu’ndan bahsederler. Lise dönem arkadaşım Sevinç’in babasıdır. Yunan uçaklarında o da bulunurmuş. Ne gibi yardımları oldu. Bilemiyorum o aileden Afyon’da kimse kalmadı. Dedem Duhanizade Mustafa, nerede şehit bilemiyorum. Araştırdım kesin bir cevap alamadım. Sinanpaşa’da yatıyor olabilir. Diğer Mahmut dedemi bir evden iki asker olmaz diye asker yapmamışlar. O da Balmahmut’a gitmiş Yunan casus diye onu, Ahmet amcamla bir hafta tavuk kümesine hapsedip “casussunuz” diyerek dövmüşler, Dedem yürüyemezdi. Yıllarca yatakta yaşadı. Kurtulunca köyde Yunanla baş edilmez deyip köye dönen askerleri, “KEMAL PAŞA yaklaştı. Zafer yakın, savaşa gidin” diye uyardığı bunlardan birisinin aldığı ZAFER madalyasını görmüştüm. Balmahmut köyünde araştırma yapılabilir. Mahmut dedem “Köye yiyecek almaya geldik. Yanımda yeğenim çocuk var” diye Yunan elinden kurtulmuş. Yine Yunan askeri Kütahya yolunda kaçarken çeşme başında bir köylü kadın elinde çapa ne bulduysa Yunan Askerini orada öldürdüğü anlatılır. ZAFER nice böyle kahramanlıklarla kazanılmıştır.

Devamını Oku

KALEDEN YILDIZLAR YÜKSELİYOR

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yapılan parti Genel başkanları toplantısında Demokrat Parti başkanı, Gültekin Uysal da yer aldı. Kendini vatan hizmetine adamış bir kişiliği var. Uğraşmaya gerek yok gibi bir saplantıya girmedi. Parti başkanlığını sürdürüyor. Memleket hayrına olan konular da rahatlıkla söz aldı. Haber kanallarında, görüşlerini takip ediyorum. Son konuşmasında; (keşke Cumhurbaşkanı, parti başkanlarını bir arada toplasaydı. Şu olumsuzluklardan kurtulalım) deseydi. Çok daha iyi olurdu. Demedi, diyemedi.
C.H.P. Başkanı, K. KILIÇDAROĞLU bizi bir araya getirdi. Kendisinde liderlik vasfı var. Karamollaoğlu’nun olgun bir kişiliği olduğunu gördüm. Akşener görüşleri sağlam, vatana hizmet için gayret yolunda, yeni parti gibi bir topluma sahip. Yanlışını görmedim diyor.
Birlik toplantısına katılan DEVA ve GELECEK parti başkanları da aynı görüşleri savunuyorlar. Bu iki partinin başkanları, Ak Parti’de çalıştılar görüş ayrılığı nedeniyle yeni parti kurmayı başardılar. Fikirlerini halka anlatıyorlar. Ne gariptir ki: Demokrat P., Deva P., Gelecek Parti başkanları Afyon merkezden eşleri var. Afyon’dan kopamazlar. Gelip giderler. Deva ve Gelecek parti başkanları nereden aday olur bilemem. Fakat UYSAL kesin Afyon’dan aday olacaktır. Afyon gerekeni yapar diye düşünüyorum. Bu üçlü yeni bir seçimde mutlaka yüksek konumda olacaklardır. Afyon bu başkanları her yönde desteklemelidir, diye düşünmek gerekir. Hakkımızda hayırlısı olsun. Önemli olan particilik değil VATAN’a hizmettir.

Devamını Oku

PEMBE GÜN

1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu sabah uyandım. gün ağarırken
Uyku mahmurluğu, kalkayım derken
Perdeyi araladım. Pencereden
Kuş sesleri geliyordu. Bahçeden
—————
Bir bülbül kondu. İnce gül dalına
Zıplıyor. Bir uçtan diğer ucuna
Dal yorulmuştu.. Sallana sallana
Gül pembe açmış bekliyor kucağına
————————-
Bülbül şakıyor. Şarkılar peş peşe
Sevinç. övünç, bitmiyor gülde neşe
—————–
Keklik yürür. Kapalı yem kafeste
Bazen hızlanıp kalır. Tık nefeste
Anlayan yok. Söyler kukukiri kafeste
O da uçar. Bırakılsa aheste
————————
İstemem . Ne kırmızı, ne pembe gül
Dilerim: Sevenler, görsün Pembe gün

Devamını Oku

BİR UYANIŞ VAR

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazetelerde geziniyorum, sesi soluğu çıkmayan CHP harekete geçtiği gibi. Bu güne kadar ince işlerle şöyle mi böyle mi diye uğraşan parti, Türkiye çapında Genel Merkezin talimatıyla Çarşamba günü toplantı yaptı, bildiriler sundu.
İnce taraftarlarının, Mısri mahallesinde yeni konutlaşma konusunda, eski konut sahiplerini koruyan bir konuşma sonrasında, o kadar elinde malzeme varken, bir harekette bulunamıyordu. Bir gazetede Musa Kelle ismi gördüm. Kelle eski particiydi öne çıksa, Milletvekili adayı olabilirdi.
AK Parti yönetimi vekiller harekete mi geçti bana mı öyle geldi. Bilemiyorum. Kızılay’ın üretim artırması, Cam Şişe üretimine geçilmesi gibi konuları ortaya koydu. Oysa cam şişe yıllar öncesinin Dernek yönetiminin ortaya koyduğu bir çalışma idi. Demek adım atılacak.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı, Afyon’a gelmiş. Beş adet ana trafo merkezi yapılacağı müjdesini vermiş. Gerçekten ihtiyaç var. Ele alınmazsa ve Isparta gibi karda kışta rezil oluruz.
Eskiden evlerde bacalar, sobalar vardı. Meşe odunu yakılırdı. İhtiyaç karışlanır. Bugün mümkün değil. Dün evimizde ziyarete gelen bir yakınım eviniz pek soğuk dedi. Meğer su kuyularına giden elektriğin bağlı olduğu direkler yıkılmış.
Neyse ki: Yüksek Jeoloji Mühendisi AFJET Müdürümüz konuya el atmış. Isınmayan şehir ısınır hale gelecekmiş, sevinmedik desek yalan olur.
Elektrik sobası alacaksın. Elektriğin zamları malûm. Gaz sobası alsan bir gaz tüpü zam olmadıysa 275 Lira, al birini vur birine,. Neyse ki Perşembe günü gazeteleri uyanışı anlatıda sevindik. Dileklerimize SICAK GÜNLERİ de ekleyelim.

Devamını Oku

KURTULUŞ ARINMADA

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ömür gelecek umuduyla geçip gitme de
Aptalca kavga gürültülerle durmadan bitmede
Ömrünü içinde bugünün say
Bir bak bakalım. Ne sevdayla geçmede
Kâh kese kavgasıyla, kâh kâse ümidiyle
Gidiyor ömrümüz,her solukta keseden eksilme de
Ölüm bir bir çekip alıyor.bizi, akıllıların beti benzi
O’nun heybetinden, sararıp soluyor
Ölüm yolda durmuş bekliyor
Ticarete dalan ise, seyre seyrana gitmede
Ölüm anış’tan da yakın bize
Fakat gaflete dalanların akılları nereye gitmede
Bedeni besleyip, geliştirmeye bakma
Sonucu, kurban olacak zaten
Gönlü geliştirmeye bak
Çünkü O’dur. Yücelere giden
Şu leşe yağlı ballı şeyleri az ver;
Kalıbını besleyen rezil rüsva oluyor
Öylece gülünç gidiyor
Cana, iyi güzel şeyler düşünüş
Anlayış buluş gıdaları ver de
Gideceği yere, kuvvetli gitsin
Düşünüş anlayış, buluş da
Kurtuluş da gelir sana
Çünkü O, Güneş gibi
Yapa yalnız, parlak didiyor

Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.