DOLAR 17,8778 -0.08%
EURO 18,4427 -0.17%
ALTIN 1.026,47-0,30
BITCOIN 4343536,12%
Afyonkarahisar
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

2900 yıllık bayram mesajı – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
15 Kasım 2010 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 15 Kasım 2010 Pazartesi 02:00:00
  Yarın Kurban Bayramı’nı idrak edeceğiz hep birlikte… Günlük telaşeden, zihinleri meşgul eden gündemin patırtısından biraz olsun sıyrılacak insanlar. Daha çok birbirine, kendine, ailesine ve ibadete yönelecek insanlar.
Seneler önce bir dergide okumuş, ve kesip saklamıştık. Milattan 900 yıl önce Anadolu’nun bir köşesinde yaşayan insanlar tapınaklarına astıkları bir yazıyı birbirlerine okuyarak bayramlarını kutlarlarmış. Binlerce yıl geçse de insanlığın ortak doğrularının değişmediğini ispatlarcasına bu yazı bugünlere ulaşmış. Biz de bayram arefesini bu yazıya ayırarak, hayırlı, mutlu bayramlar dilemek istedik sizlere.
İşte milattan 900 yıl önce insanların birbirine okuyarak bayramlarını kutladıkları yazı:
“Gürültü patırtının ortasında sükûnetle dolaş! Sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma! Başka türlü davranmak açıkça lüzumlu olmadıkça herkesle dost olmaya çalış! Sana bir kötülük yapıldığında, unut ve bağışla! Ama kimseye teslim olma! İçten ol! Telaşsız, kısa ve açık seçik konuş! Başkalarına da kulak ver! Aptal ve câhil oldukları zaman bile dinle onları! Çünkü, dünyada herkesin bir hikâyesi vardır. Yalnız planlarının değil, ne kadar küçük olursa olsun başarılarının da tadını çıkar! İşinle ilgilen! Seveceğin bir iş seçersen, ha-yatında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini çok seveceksin! Olduğun gibi görün! Ve göründüğün gibi ol! Sevmediğin zaman, sever gibi yapma! Çevrene nasihatlerde bulun ama, hükmetme! İnsanların kusurlarını bulmaya çalışırsan, onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki, insanlığın yüz yıllardır öğrendikleri bir kumsaldaki kum tanecikleri değildir. Kaybetmeyi, ahlâksız bir kazanca tercih et! Birincisinin acısı bir an, ötekinin vicdan azâbı bir ömür boyu sürer. Bâzı idealler o kadar değerlidir ki o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür. Yılların geçmesine öfkelenme! Rüzgârın yönünü değiştiremiyorsan yelkenlerini rüzgâra göre ayarla! Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir. Ara sıra isyana yö-nelecek olsan da, hatırla ki yaratıkları yargılamak imkânsızdır. Doğduğun zamanları hatırlar mısın? Sen ağlarken herkes sevinçle gülüyordu. Öyle bir ömür geçir ki, sen öldüğünde herkes ağlasın! Sabırlı, sevimli ve vefâkâr ol! Önünde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalış ki bütün pisliğine ve kötülüğüne rağmen, dünya yine de insanoğlunun biricik güzel mekânıdır…”
(Xsenos M. Ö 9. y.y.)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.