DOLAR 17,9879 0.25%
EURO 18,3826 0.56%
ALTIN 1.033,031,00
BITCOIN 4304484,10%
Afyonkarahisar
24°

HAFİF YAĞMUR

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

HAZIR MIYIZ?

ABONE OL
18 Eylül 2019 13:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Melhame-i Kübra… Ya da Armageddon…
Birçoğumuz bu kelimelerin anlamını biliyor olsak da, bu kelimeleri ilk kez duyanlar olabilir. Melhame-i Kübra İslam kaynaklarında geçen ve Amik Ovası’nda (bugünkü Hatay ve güneyinde) Kıyamet öncesinde Müslümanlarla diğerleri arasında yaşanacak olan büyük ve kanlı savaş demektir. Hadis-i Şeriflerde Melhame-i Kübra’dan bahsedilmektedir. Kıyamet alametlerinden birisi olarak bildirilmektedir.
***
Bazı hadislerin beyanına göre dünyanın sonu gelmeden önce Ortadoğu’da büyük bir savaş olacaktır. Bu savaşın içinde bütün din mensupları yer alacaktır. Bu savaşta beklenen davetçi olan Hz. Mehdi yer alacak. Ve bu savaşta İslam’a karşı olanlar büyük bozgun yaşayacak. Ne zaman olacağını, zamanının gelip gelmediğini de elbette Allah bilir.
Hz. Peygamber (s.a.v.) dünyanın son savaşı olan Melheme-i Kübra “Büyük kapışma”yı anlatırken ‘Şam’a dikkat çeker. “Şam’a bakın” buyurur.
“Batı tarafından gelen bir fitne, doğu tarafından gelen bir fitne ile karşılaşınca” sözüyle yine odak noktasının Ortadoğu olacağını belirtir. Büyük savaşta Şam civarından (o günkü Şam’ın sınırı isim itibariyle elbette daha yaygındır) gelen ve Arap olmayan süvarilerden bahsedilir.
Başka bir rivayette; Amik ovasına, Şam’a ve Kudüs’e dikkat çekilip bu üç merkezin odak olacağı anlatır. İstanbul’un yeniden fethi ve Mekke ve Medine’nin tahribinden bahsedilir. Daha sonra ise Deccal’in devreye gireceği anlatılır. Melheme-i Kübra kıyametten önce Ortadoğu’da gerçekleşecek, bütün dünyayı sarmalayacak Yahudi ve diğer unsurlarla olacak son büyük savaş anlamında kullanılmıştır.
***
Bu savaş, Yahudi ve Hıristiyan kaynaklarında ‘Armagedon’ ismiyle anılmıştır. Onlara göre Armagedon, Hz. İsa ve karşıtları arasında olacak büyük savaşın adıdır. İslam öncesi kaynaklar, bunu şöyle nitelendiriyor: “Yeryüzünün cennet olması için önce üzerindeki kötü insanlar ortadan kaldırılmalıdır.” (Mezmur, 37; 38) burada kullanılan şu ifade çarpıcıdır: Kötü insanları ortadan kaldırmak. Evanjeliklere ve hatta eski ABD Başkanı R. Reagan’a göre bu savaş çok yakındır. ABD yönetimini elinde bulunduran Evanjelikler, kendi inançlarına göre “Tanrı’yı kıyamete zorlamak için” Yahudilere büyük destek vermektedirler. Onlara göre kıyametin kopması için Ortadoğu’nun karışması, Armageddon’un bir an önce yaşanması gerekmektedir.
***
Bu savaşın ahir zamanda olacak savaş olması muhtemeldir. Bu savaşta İslami kaynaklara göre Hz. Mehdi yer alacaktır. Savaşın ne zaman olacağıyla iglili bir tarih belirtmek doğru değildir. Çünkü neticede ‘gaybi’ bir hadisedir ve tarihini ancak Yüce Rabbimiz bilir. Bu savaştan mecaz kastedilmiştir diyen alimler olmuştur.
Konunun uzmanlarına göre; oturup ‘melhemei Kübra’yı beklemek dini bir tavır değildir. Mümin, hayatın devamlılığını esas alır ve dine hizmete devam eder. Kıyamet veya kıyamet öncesi hadiselerin tarihi cetvelini -zaman açısından- tutmak bizim işimiz olmamalıdır. Hz. Peygamber’in ifade ettiği her husus nasıl olmuşsa bu husus da elbette olacaktır. Bu savaşın zamanının yakın veya uzak olduğunu sadece Yüce Allah bilir. Rabbim o dönemde bizi imandan ve doğru yerde olmaktan uzak tutmasın ve İslam’ı en yumuşak ve doğru metotla insanlara anlatmamızı nasip etsin.
Bu hususta kısa bilgi verdikten sonra şu hadise yer verelim; “Melahim (şiddetli ve kanlı savaşlar) meydana geldiği zaman Allah mevaliden (Arap olmayan Müslümanlardan) öyle bir ordu gönderecek ki, atların cinsi yönünden Arapların en kıymetlisi ve silah yönünden onların en iyisi olup, Allah İslam dinini onlarla güçlendirecektir.” Bu son ordunun içinde, Türklerin önemli bir yer tutacağı bilgileri de yer almıştır.
***
HAZIR OLUN !..
Son dönemin dünya gündemine baktığımızda “Melhame-i Kübra”ya doğru mu gidiyoruz?” demeden edemiyor insan…
İran ve Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki gerilim, Yemen’de Hussilerle patlak veriyor. ABD ve İsrail olaylara doğrudan müdahil. Türkiye bölgenin nabzını tutup, kendi sınırlarını güvenlik altına almaya çalışıyor.
Güneyimizde kapışma yakın. Diğerlerine hiç benzemeyecek ve uzun sürecek bir savaş kapımızda. Suriye ve Irak’ta düşündüklerini başardılar ya !.. Sırada İran var gibi görünüyor. ABD’nin yıllar önce BOP ile ilan ettiği plan doğrultusunda Türkiye’yi de halledeceklerini düşünüyorlar!..
En çok silahlarına, paralarına, teknolojilerine değil de, içimizdeki işbirlikçilerine, saçtıkları fitne tohumlarına, kışkırttıkları hain bölücü hainlere güveniyorlar.
Milletçe hazır olmalıyız. Kendi iç kavgalarımızı, çekişmelerimizi buna göre dengelemeliyiz. Yaşananların “melhame-i Kübra” olup olmadığına konunun uzmanları karar verecek olsalar da, gördüklerimiz büyük bir fırtınanın habercisidir. Her yönden hazır olmalıyız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.