en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,0405 0.09%
EURO 20,5845 0.11%
ALTIN 1.186,42-0,04
BITCOIN 535917-0,40%
Afyonkarahisar

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AFYONSPOR’U YÜZ ÜSTÜ BIRAKMAZLAR

ABONE OL
16 Ocak 2018 14:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AFJET Afyonspor’da yaşanan gelişmeleri endişeyle izliyoruz pek çok hemşehrimiz gibi. Kulüp Başkanı Ali Rıza Gürakar zor dönemde üstlendiği, gereğini yerine getirdiği görevini bıraktı ne yazık ki. Keşke böyle olmasaydı ama, perşembenin gelişi, çarşambadan belliydi aslında.
Bu köşede “kırmadan dökmeden” geçtiğimiz günlerde Kulüp’teki sıkıntılara işaret etmeye çalışmıştık. “Endişeliyiz” demiştik. “AFJET’in sporsorluğundaki kulüp”de “borçlar” konusu gündeme geliyor ve endişe buradan kaynaklanıyordu. Ne yazık ki endişelerimizde haklıymışız. “Haksız olmayı” can-ı gönülden dilerken…
Umuyoruz ki, Afyonkarahisar’da söz sahibi olanlar Afjet Afyonspor’u yüz üstü bırakmayacaklar, umutları boşa çıkartmayacaklardır. Afyonkarahisar’ın futboldaki başarısı artarak devam edecektir. İnşaAllah…

YERELDE “YENİ SİSTEM”E DOĞRU

Son günlerin konusu yine “Bütünşehir” meselesi…
Medyaya yansıyan haberlere göre 51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. O ilin belediye başkanı ilin mülki sınırlarının tamamından sorumlu olacak. Sınırlardakiler hariç, 51 ildeki tüm belde belediyeleri en yakın ilçe ile birleşecek ya da kapanacak. Köylerdeki yapıların iskân problemi çözülecek.
Bu konuyu biz de birkaç kez ele almıştık bu köşede. Son olarak Türkiye Gazetesi’nin bir haberi konuyu yeniden hararetlendirdi. Şu bilgiler aktarılıyordu Türkiye Gazetesi’nen haberinde:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce il belediyeleri ile ilçe belediyelerinin verdiği hizmetlerde yaşanan yetki karmaşası nedeniyle, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin ‘bütünşehir’ sayılmasına yönelik çalışma yapılması talimatını vermişti. İçişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının ortak yürüttüğü çalışmanın tamamlandığı ve Erdoğan’a ya yapılacak sunumdan sonra Meclis’e geleceği öğrenildi. Hazırlanan taslakta, yerel yönetimlerin ‘Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne uyumunu’ içerecek bazı yeni adımlar da atılacak.
AK Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, belediye başkanı aynı zamanda o ilin belediye meclisinin başkanı olamayacak. Meclis içinden başka biri başkan seçilecek. AK Parti kurmayları, düzenlemenin gerekçesini “Türkiye’de artık hükûmetler parlamentodan çıkmayacak. Ama belediyelerde hâlen belediye başkanı belediye meclisinin de başkanı. Bu yapısal bir sorun. Yeni sistemde, meclis başkanı meclis içinden seçilebilir. Belediye başkanı aynı zamanda meclis başkanı olmamalı. Buna karar vereceğiz. Bunu 2004’te de tartışmıştık. O gün yapılamadı. Doğru olan, kendini denetleyen bir yapının başında başkan olmamalı. Yine 2014’te merkez-yerel yetki paylaşımında da yerele yetki verildi. Ancak merkezin sahadan çekilmesi düzenlemesi o dönem Sezer tarafından veto edildi. Bunlar da yapısal sorun. Müzakere ediyoruz. Merkezin yetkileri ile ilgili de bir uyum düzenlemesi yapılabilir” şeklinde açıkladı.
51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. Yani o il belediyesinin sınırları mülki sınırları ile aynı olacak. İlin belediye başkanı mülki sınırın tamamından sorumlu olacak. AK Parti kaynakları, doğru olanın şehrin tek elden planlanması olduğunu belirterek, “Belediyelerde farklı sorumluluk alanları var. Bu sorumluluk alanlarının çerçevesi tam çizilmeli. Tek elden plan yapılmalı” görüşünü dile getirdi. İl özel idareleri de kapatılacağı için buralardaki tüm kaynaklar il belediyelerine devredilecek.
Yeni düzenleme ile sınırlardaki stratejik olan beldeler hariç, 51 ildeki tüm belde belediyeleri ya en yakın ilçe ile birleşecek, ya da kapatılacak. AK Parti kurmayları, daha önce de yüzde 90’ı belde belediyesi olmak üzere bin 800 civarında belediyenin kapatıldığını hatırlatarak “Bir belde belediyesinde en az 9 personel var. Başkan ve şoförü ile birlikte 11 oluyor. Yıllık gideri bir buçuk milyon lira. Bu parayı oraya hizmet için götürmek daha doğru olur” değerlendirmesini yaptı. Bütünşehir uygulamasına geçildikten sonra 51 ildeki binlerce köydeki yapılarda yaşanan ruhsat ve iskân problemi de çözülmüş olacak.”
Son haberler böyle. Bu konuda beklemeye ve izlemeye devam etmemiz gerekiyor. Son tarih Mart 2018. Bu tarihe kadar Belediyeler konusundaki yasal düzenlemenin tamamlanması gerekiyor ki, yasalar gereğince Mart 2019’daki yerel seçimlere yeni sistem yetişebilsin. Yetişmezse başka bahara…

İYİ PARTİ VE MERAL AKŞENER

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener geçtiğimiz hafta Afyonkarahisar’a gelerek partisinin Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nın açılışını gerçekleştirdi. Biraz gecikmiş olsak da İYİ Parti’nin Afyonkarahisar performansına ve Meral Akşener’e şehrimizde gösterilen ilgiye değinmek isteriz. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener geçtiğimiz Cuma günü Ambaryolu üzerindeki parti binasının açılışına katıldı ve orada bulunan kalabalığa hitap etti.
Aslında “açılış” adı altında düzenlenen küçük bir mitingdi. İyi Parti’nin Afyonkarahisar’daki teşkilatı kısa sürede oluşturulmuş, açılış töreni için kısa sürede hazırlık yapılmış olsa da bize göre gösterilen ilgi hiç de yabana atılacak cinsten değildi. Mitingi izleyenlerden daha çok kent gündeminde “Akşener gelmiş, ortam nasıl” gözlemi hakimdi. Açılış törenine yani miting alanına gelenler olduğu gibi, konuyu uzaktan takip edenler birbirlerinden Akşener’e ve İyi Parti’ye olan ilgiyi öğrenmeye çalışıyorlardı daha çok.
Türk siyasetindeki yeni hareketin bir kıpırdanma getirdiğini kabul etmek gerekiyor. Biz bu kıpırdanmanın “iktidar” olmaya yeteceğini sanmıyoruz ama, bu düşüncemiz siyasetin yeni aktöre İyi Parti’yi görmemezlikten gelmeyi gerektirmiyor. Katılım sayısına, açılış törenine göre yorum yapmak yanıltıcı sonuçlar doğurabilir. Siyasetin “merkez sağı”na talip olan İyi Parti’yi de, Afyonkarahisar Teşkilatı’nı da izlemeye devam etmek gerekiyor. Bu izleme kapsamına hemşehrimiz Gültekin Uysal’ın genel başkanlığındaki Demokrat Parti ile sağ siyasetin önemli ögelerinden Saadet Partisi’ni de almak gerekiyor. Çünkü DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ve SP kadrolarının İyi Parti’ye olan muhabbetleri herkesin malumu. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal aylar önce Kocatepe Gazetesi’ni ziyareti sırasında hem Akşener’e hem de kadrolarına sıcak baktığını, siyasette bir boşluğu dolduracağına inandıklarını açıklamıştı malum…
İzlemeye devam…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.