DOLAR 18,6380 0%
EURO 19,6355 0%
ALTIN 1.076,39-0,36
BITCOIN 316244-1,15%
Afyonkarahisar

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BİLE BİLE NAMAZI TERK EDENİN, CEZASI CEHENNEMDE SEKSEN HUKBE YANMAKTIR.”

ABONE OL
15 Ocak 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 15 Ocak 2014 Çarşamba 02:00:00
  Cüneyd-i Bağdâdi buyurdu ki:
“Dünyanın bir saati, kıyâmetin bin senesinden daha iyidir. Çünkü bu bir saatte sâlih amel işlenebilir ve o bin senede bir şey yapılamaz.” (Vesiletü’n Necat-Saadet Yolu, Namaz ve Fazileti, sayfa: 144)
O halde vaktimizi boşa geçirmemek, zamanın kıymetini bilmek ve namazlarımızı vaktinde kılmamız, kazaya kalmış namazlarımız varsa bir an önce kılmamız gerekir.
Namaz o kadar önemli bir ibadettir ki savaş hali dâhil hiçbir zaman terk edilemez, kazaya bırakılamaz. Bu hususta Kur’an-ı kerim’de Nisa suresinde şöyle buyrulur:
“Sen onların aralarında bulunup da onlara namaz kıldırdığında içlerinden bir kısmı seninle beraber namaza dursun. Silahlarını da yanlarına alsınlar. Bunlar secdeye vardıklarında diğer bir kısmı arkanızda beklesin. Sonra o namaz kılmamış olan diğer kısım gelsin seninle beraber kılsınlar ve ihtiyatlı bulunsunlar, silahlarını yanlarına alsınlar. Kâfirler arzu ederler ki, silahlarınızdan ve eşyanızdan bir gafil olsanız da size ani bir baskın yapsalar. Eğer size yağmur gibi bir eziyet erişir veya hasta olursanız silahlarınızı bırakmanızda bir vebal yoktur. Bununla beraber ihtiyatı elden bırakmayın. Kuşkusuz Allah kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamıştır.” (Nisa: 102)
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki:
“Bir kimse bir namazı bile bile terk ederse, cezası Cehennemde seksen hukbe yanmaktır.” Bir kavle göre bir hukbe yanmaktır diye bildirildi. Bir hukbe seksen ahiret yılıdır. Ahret yılının bir günü bin dünya senesidir. (Vesiletü’n Necat-Saadet Yolu, Namaz ve Fazileti, s: 145)
Peygamberimiz buyuruyor ki:
“(Mazeretsiz olarak ) namaz kılmaktan kaçınan kimse, Tevrat’ da, İncil’de, Zebur’da da, Kuran’da da lanetlenmiştir. Cemaatle namaz kılmayı terk eden kişiye üzerinde gezdiği yeryüzü lânet okur ve bu kişiye Allah, melekler, tüm canlılar, hatta denizdeki balıklar bile gazap eder.”
Yine Sevgili Peygamberimiz bir başka hadislerinde şöyle buyuruyor:
“Bana Cebrail ile Mikail gelerek şöyle dediler: “Ey Muhammed! … Ulu Allah sana selam ederek diyor ki. Ümmetimden (mazeretsiz) olarak cemaatle birlikte namaz kılmaktan kaçınan kimseler, yeryüzündeki tüm müminler kadar iyi ameller işlese de, cennete girmek şöyle dursun, onun kokusunu bile duyamazlar.”
Namaz Kılmayan Bir Mümin Bütün Müslümanlara Zulmetmiş Sayılır
Esseyyid Abdülhâkim-i Arvâsi Sefer-i Ahiret risalesinde buyurur ki:
“Namaz kılmayan, namaz kılmamakla bütün mü’minlere zulmetmiş bulunuyor. Zira her namazda “Esselâmü aleynâ ve alâ ıbâdillâhissâlhîn” demekle bütün mü’minlere dua ediliyor. Her gün beş vakit namazda yirmi defa tekrar olunan bu duadan Müslümanları mahrum bırakıyor. Yani hakları olan bu duayı terk ediyor. Kıyamet gününde bütün mü’minler bu haklarını namaz kılmayanlardan alsa gerektir.” (Vesiletü’n Necat-Saadet Yolu, Namaz ve Fazileti, sayfa: 146, A. Fâruk Meyân İst. 1977)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.