en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,1863 0.08%
EURO 20,8541 -0.43%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN 5459240,74%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BİR MÜSLÜMAN BİR MÜSLÜMANA KÜSERSE ALLAH’TA ONA KÜSER

ABONE OL
12 Nisan 2017 13:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 12 Nisan 2017 Çarşamba 13:01:07
 

Müslüman herkesle barışık olan ve iyi geçinen insandır. Allah’ın en güzel isimlerinden birisi, dinimizin ve bizim adımız olan   “Selam, İslam ve Müslüman” kelimeleri barışa ve esenliğe girmek manalarına gelir.
Cenâb-ı Hakk Yüce kitabımızda şöyle buyuruyor:
İnnemel mû’minûne ihvetun fe aslihû beyne ehaveykum vettekûllâhe leallekum turhamûn(turhamûne).(Hucurat 10)
“Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin”.
“Bir müminin din kardeşiyle üç günden çok dargın durması caiz değildir. Üç gün geçtikten sonra, onunla karşılaşırsa, ona selam verip hatırını sormalıdır. O kimse selamını alırsa, birlikte, sevaba ortak olurlar. Selamını almazsa günaha girer. Selam veren de küs durma mesuliyetinden kurtulmuş olur.” [Ebu Davud]
“İki kişi, birbirine dargın olarak ölürse, Cehennemi görmeden Cennete giremez. Cennete girseler de birbiriyle karşılaşamazlar.” [İbni Hibban]
“Din kardeşiyle bir yıl dargın duran, onu öldürmüş gibi günaha girer.” [Beyheki]
“İnsanların amelleri, pazartesi ve perşembe günleri Hak Teâlâya arz olunur. Hak Teâlâ da, kendisine şirk koşmayan herkesi affeder. Ancak bu mağfiretten birbirine kin tutan iki kişi istifade edemez. Cenab-ı Hakk, “O iki kişi barışıncaya kadar amellerini getirmeyin” buyurur.” [İ.Malik]
“Birbirine dargın iki kimseden, hangisi önce selam verirse, günahları affolur. Verilen selamı öteki almazsa, bu selamı melekler alır. Selam almayan kimseye de şeytan, sevinerek iltifatta bulunur.” [İbni Ebi Şeybe]
Ara Bulmak İçin Yalan Söylemek
Müslümanların birbirine olan haklarından birisi de iki kişinin arasını bulmak, küsleri barıştırmaktır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
“Nafile namaz, oruç ve sadakadan daha faziletli amel iki kişi arasını bulmak ve düzeltmektir. Çünkü ara bozukluğu dini kökünden yıkar.” [Tirmizi]
Yüce dinimize göre yalan söylemek, büyük günahların başında olup, münafıklarda bulunan büyük alâmetlerdendir. Fakat, söz konusu olan iki müslümanın arasını bulmak ve onları barıştırmaksa yalan söylemenin bir vebali yoktur. Din buna izin vermiştir.
“İnsanların arasını düzeltmek için, aslı olmasa bile hayır konuşan, güzel söz söyleyen ve bu sözleri birinden diğerine taşıyan kimse yalan söylemiş olmaz. (EBU Davud, Edep, 58)
“İki kişinin arasını bulmak için hayırlı söz söyleyen yalancı değildir.” [Müslim]
Mesafeli Durmak
Bir insanın size zararı dokunuyorsa onunla küs olmadan aramıza mesafe koymakta bir sakınca yoktur. Selam alır veririz, bir şey sorarsa cevap veririz.
 Allah’ın Resûlü Hz. Muhammed’in ifadesiyle, “Birbirinize dargın olmayınız. Allah’ın rahmeti bir birine dargın olanların üzerine inmez.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.