DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 440361-0,71%
Afyonkarahisar

KAPALI

06:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

HASTA ZİYARETİ -1 – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
25 Haziran 2018 14:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 25 Haziran 2018 Pazartesi 14:17:01
 

Cenâbı Hakk tarafından bize verilen emanetlerden birisi de bedenimiz ve ruhumuzdur. Beden ve ruh sağlığımızı korumak Allah’a ve nefsimize karşı olan görevlerimiz arasında yer alır. Bunu yanında insanoğlu hep sağlıklı bir ömür süremez. Bazen de hastalanır. Aslında hastalıkta sağlıkta, yoklukta zenginlikte bunların hepsi birer imtihan vesilesidir. Yüce kitabımızda yakalandığı hastalığa karşı sabreden Eyyüb Aleyhisselamın duasına dikkat çekilir:
“Eyyüb’u de hatırla. Hani o Rabbine, “Şüphesiz ki ben derde (hastalığa) uğradım, Sen merhametlilerin en merhametlisisin” diye niyaz etmişti.” (Enbiya/83)
Bakara suresinde ise:
“Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele” (Bakara 155)
 Birbirimizi sıhhatli, neşeli ve iyi günlerinde zi¬yaret ettiğimiz gibi, hastalandığımız, musibete uğradığımız, fela¬ketle karşı karşıya geldiğimiz; makam ve servetimizi kaybet¬tiğimiz zamanlarda da ziyaret etmek imanımızın, Mü’min ve Müslim oluşumuzun gereğidir.. Bilhassa hasta ziyareti dinimizce çok önem verilen bir konudur. Bu konuda Yunus Emre şöyle diyor:
“Bir hastaya vardın ise,
Bir içim su verdin ise
Yarın anda karşı gele
Hak şarabın içmiş gibi.“
Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz bu hususta da ümmetine birçok güzel misaller vermiş ve tavsiyelerde bulunmuştur.
HASTA OLDUM
 BENİ ZİYARET ETMEDİN
Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kıyamet günü aziz ve celil olan Allah soyle buyuracak:”Ey Âdemoğlu! Ben hasta oldum beni ziyaret etmedin!” Kul diyecek:”Ey Rabbim, Sen Rabbulalemin iken ben seni nasıl ziyaret ederim?” Rab Teala diyecek:”Bilmedin mi, falan kulum hastalandı, fakat sen onu ziyaret etmedin, bilmiyor musun? Eğer onu etseydin, yanında beni bulacaktın!”
Rab Teâlâ diyecek: “Ey Âdemoğlu ben senden yiyecek istedim ama sen beni doyurmadın?” Kul diyecek:
“Ey Rabbim, ben seni nasıl doyururum. Sen ki alemlerin Rabbisin?” Rab Teâlâ diyecek:
“Benim falan kulum senden yiyecek istedi. Sen onu doyurmadın. Bilmez misin ki, eğer sen ona yiyecek verseydin ben onu yanımda bulacaktım.” Rab Teâlâ diyecek:
“Ey Âdemoğlu! Ben senden su istedim bana su vermedin!” Kul diyecek:
“Ey Rabbim, ben sana nasıl su içirebilirim, sen ki Âlemlerin Rabbisin!” Rab Teâlâ diyecek:
“Kulum falan senden su istedi. Sen ona su vermedin. Bilmiyor musun, eğer ona su vermiş olsaydın, bunu benim yanımda bulacaktın!”(Muslim, Birr 43, (2569)
Konuyla İlgili Hadisler
Ebu Hüreyre (r.a.) den yapılan rivayete göre, Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur:
“Müslüman’ın müslüman üzerindeki hakkı beştir:
1- Verdiği selamı alıp cevaplamak,
2- Hastalandığı zaman ziyaret edip sormak,
3- Öldüğü zaman cenazesini teşyi’ etmek, (kabre kadar götürmek)
4- (Meşru sınırlar içindeki) davetine icabet etmek (gitmek)
5- Aksırıp “el-Hamdu lillah” dediğinde, “Yerhamuke’llah” (Allah sana rahmetini indirsin veya sana merhamet etsin) demek…” (Müslim, birr: 41, Tirmizi, cenaiz: 2, Ahmed: 1/81, 2/326, 354, 5/276, 279, 283, 284.)
HASTA ZİYARETİ İÇİN YÜRÜYEN
CENNETE YÜRÜMÜŞ OLUR
Sevban (r.a.) den yapılan rivayete göre, Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur:
“Şüphesiz ki müslüman kişi müslüman kardeşini (hastalandığı zaman) ziyaret edip so¬rarsa, oradan ayrılıp dönünceye kadar cennet bağ ve bahçesinde bulunur.”  Müslim, birr: 41, Tirmizi, cenaiz: 2, Ahmed: 1/81, 2/326, 283, 284
Ali (r.a.) den yapılan rivayete göre, Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur:
“Müslüman kişi hastalanan kardeşini ziyaret edip sormaya giderse, oturuncaya kadar cennet, bahçesinde yürümüş olur. Oturunca da rahmet her yandan onu kuşatıp, örter. Bu ziyaret sabahleyin yapılırsa, akşama kadar yetmiş bin melek onu rahmet ve gufranla; akşamleyin yapılırsa, sabaha kadar yetmiş bin melek onu rahmet ve gufranla anar, (Allah’tan onun için rahmet ve gufran diler).”  İbn Mace, cenaiz: 2, Ahmed: 1/81, 91, 138.
Enes (r.a.) den yapılan rivayete göre, “Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, hastayı ancak üç günden sonra ziyaret edip sorardı.”  İbn Mace
Buhari’nin Ebu Musa’dan yaptığı rivayette ise, şöyle buyrulmuştur:
“Hastayı ziyaret edip sorun; aç olanı yedirip doyurun; esirin bağını çözün.”
Ayrıca Ebu Davud bu konuda şu hadisi de rivayet etmiştir:
“Kim abdest alır da abdestini güzelleştirir ve müslüman kardeşini Allah için (hastalanmasından dolayı) ziyaret ederse, cehennemden yetmiş yıl mesafe uzak-laştırılır.”  (Ebu Davud, cenaiz: 3.)
Tirmizi ile İbn Mace bu konuda Ebu Hüreyre (r.a.) den şunu rivayet etmişlerdir:
            (Devamı Yarın)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.