DOLAR 18,6419 -0.01%
EURO 19,5185 -0.07%
ALTIN 1.062,010,07
BITCOIN 3177330,02%
Afyonkarahisar

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

KARA BAYRAK – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
11 Haziran 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Agah Bıyıkoğlu 11 Haziran 2014 Çarşamba 03:00:00
  Bayrağımızın gönderden indirilmesi yurt çapında büyük bir kızgınlık ve öfkeye yol açtı. Bayrağımızın yurt dışında buna benzer saldırılara uğradığını biliyoruz; fakat yurt içinde, Diyarbakır’ın göbeğinde ve hava kuvvetleri garnizonunda böyle bir olayın olması gerçekten çok üzücü… Şâirin, “Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü” dediği Türk Bayrağı, ulusumuzun onurunun ve bağımsızlığının kutsal simgesidir.
Bu olay yıllar önce okuduğum Kara Bayrak adlı bir yazıyı ve şiiri anımsattı.
15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunanlılar tarafından işgâli, yurdun her bucağında özellikle İstanbul’da büyük bir kızgınlık ve öfkeye yol açtı. Halk kitleleri, önce Fatih’te sonra da Sultanahmet Meydanı’nda ellerinde SİYAHA BOYANMIŞ BAYRAKLARLA işgali protesto etmişti. Dönemin Şâir ve yazarlarından Orhan Seyfi Orhun bu siyah bayrakları görünce duygularını şu satırlarla dile getirir:
“Geçmiş yüzyılların şeref ve haşmetini semalarda dalganarak bütün cihana yayan al Bayrağımız, Ertuğrul’un sevgili sancağı, bugün bütün Müslümanların başları üstünde siyah, derin bir mâtem içinde dalgalanıyor… Onun bu mâtemi karşısında ezilmeyen, titremeyen hiçbir Türk, hiçbir Müslüman kalmadı… Mezarını tarihe açan kahramanların ellerinde doğudan batıya zaferler ve şerefler içinde uçan kutsal bayrağım!
O kahramanlar, mezarlarından başlarını kaldırıp da seni bu siyah ve acı içinde görseler eminin ki ruhları isyan eder. Fakat sen hiç sıkılma, toprak üstünde senin mâtemini duyan ve seni kurtaracak evlâtların henüz göğüslerinden imânlarını çekip koparmadılar…
KARA BAYRAK
Bir kızıl alevdin, gökte bir zaman/Solardı renginden nuru güneşin
Şimdi bir dumansın, kara bir duman/Sinmiş gönüllere sanki ateşşin
Ağlıyor, uzaktan bakan rengine/Diyor: “Mâtemde mi öz vatanımız?”
Biz seni boyarız o al rengine/Var damarımızda hâlâ kanımız
Ey güzel sancağım, solmasın yüzün/Biz henüz yaşarken yasa bürünme!
Hicrâna tâkâti yok gönlümüzün/Bu mâtem yüzüyle bize görünme!
Ey güzel sancağım, o “Ayyıldız”ın/sana tarihinden kaldı hediye.
Üstünden eksilme vatanımızın/Dalgalan “bu iller benimdir” diye
1919-Büyük Mecmua-Orhan Seyfi
Hicrân: Ayrılık
Tâkât: Güç ,kuvvet
Mâtem: Yas
Haşmet:Büyüklük, heybet

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.