DOLAR 18,6327 -0.01%
EURO 19,5329 0.64%
ALTIN 1.055,870,39
BITCOIN 302140-1,92%
Afyonkarahisar

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

NİYETSİZ NAMAZ SPORDAN, NİYETSİZ HAC TURİSTİK GEZİDEN İBARETTİR

ABONE OL
17 Aralık 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 17 Aralık 2013 Salı 02:00:00
  Nitekim insan niyetsiz (Allah rızasını kazanmayı düşünmeden, ihlâssız) bin rekat namaz kılsa senelerce aç kalsa malının hepsini sarf etse, hacca farizasını eksiksiz yerine getirse niyet olmadığı müddetçe bu insan ne namaz kılmış, ne oruç tutmuş, ne zekat vermiş ne de hacca gitmiş sayılır.. Demek ki bütün bu hareket ve davranışları ibadet haline getiren insanın niyetidir. Netice itibariyle niyetsiz (Allah’ın rızasını, İslamı yaymayı ve korumayı amaç edinmeden) yapılan cihâd azgınlık, haddi aşma, isyan ve zalimlik, niyetsiz hac turistik bir gezi, niyetsiz namaz spor yapmak ve niyetsiz oruç ta sadece perhizdir. Niyetsiz yapılan bu ibadetlerden insanın yanında yorgunluktan, açlıktan ve susuzluktan başka bir şey kalmaz. Nitekim hadisi şeriflerde:
“Nice oruç tutanlar vardır ki onların oruçtan nasipleri sadece aç (ve susuz) kalmalarıdır. Nice geceleri namaz kılanlar vardır ki onların namazdan nasipleri uykusuz kalmaktır.” (İbni Mace) “ buyrulmaktadır.
Riya, ihlâsın karşıtı olup yapılan bir ameli Allah rızası dışınsa gösteriş için yapmaktır. Riya ile amellerin sevabı kaybolur. Bakara 2/264. Ayette gösteriş için mal dağıtanların ellerine hiçbir şey geçmeyeceği belirtilmektedir:
“Ey iman edenler! Allah’a ve âhiret gününe inanmadığı halde, insanlara gösteriş için malını sarfeden adam gibi, siz de sadakalarınızı başa kakarak ve (verdiğiniz kimseyi) inciterek boşa çıkarmayın. İşte bu şekilde mal sarfeden kimsenin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan şu kayaya benzer ki ona şiddetli bir sağanak (yağmur) isabet edince onu sert (çıplak) bir kaya halinde bırakır. (Bunun gibi gösteriş yapan ve verdiğini başa kakanlar da) kazandıklarından bir şey elde edemezler. Zira Allah kâfirler/nankörler topluluğunu doğru yola eriştirmez.” (Bkara 2/264) [bk. 4/38; 8/47; 39/47; 107/6]
Gösteriş olsun diye mallarını sarf edenlerin ve ibadet edenlerin durumlarına aşağıdaki ayetlerde de dikkat çekilir:
“Üstelik onlar, Allah’a ve âhiret gününe inanmadıkları halde, insanlara gösteriş olsun diye mallarını sarf ederler (ki bunları Allah sevmez). Kime şeytan arkadaş olursa, artık onun ne kötü bir arkadaşı vardır! “ (Nisa 4/38)
“Yurtlarından çalım satarak, insanlara gösteriş yaparak çıkanlar ve (insanları çeşitli usullerle) Allah yolundan alıkoyanlar gibi olmayın. Allah, onların bütün yaptıklarını çepeçevre kuşatan (kötü niyetlerini başlarına geçiren)dir.” ( Enfal 8/47.)
“Eğer yeryüzündeki bütün şeyler ve onunla birlikte bir misli daha zulmedenlerin olsaydı, kıyamet gününde kötü azaptan (kurtulmak için) elbette onu fidye verirlerdi. Artık onlar için, o gün, hiç hesaba katmadıkları şeyler bile Allah tarafından ortaya çıkarılır.” (Zümer 39/47.)
“Küfre sapanlar var ya, dünyada olan her şey ve onun yanında bir o kadarı daha onların olsa ve kıyamet gününün azabından kurtulmak için onu fidye verseler, kendilerinden kabul edilmez. Onlar için çok acıklı bir azap vardır.” (Maide 5/36.)
“Vay haline! (Şöyle) namaz kılanların ki onlar, namazlarından (onun öneminden, gayesinden ve vaktinin geçtiğinden) gafildirler. Hem de onlar, gösterişçidirler. (İyi tanınmak veya çıkar sağlamak için namaz kılarlar.) “ (Maun 107/4-5-6)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.