DOLAR 18,6480 0.07%
EURO 19,6300 0.17%
ALTIN 1.068,82-0,17
BITCOIN 3140800,19%
Afyonkarahisar

AÇIK

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ÖĞLE VE YATSI NAMAZININ SON SÜNNETLERİ DÖRT REKÂT OLARAK KILINABİLİR

ABONE OL
3 Şubat 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 3 Şubat 2014 Pazartesi 02:00:00
  Peygamberimiz, öğle ve yatsı namazlarının ikişer rek’at olan son sünnetlerini bazan dört, akşam namazının sünnetini de altı rek’at olarak kılmıştır. Bu sebeple Hanefî mezhebine göre, öğle ve yatsının son sünnetlerine iki rek’at daha ilâve edilerek dörder rek’at kılmak ve akşam namazının sünnetini altı rek’at olarak (evvâbîn) kılmak mendup sayılmıştır.
Hz. Peygamber (s.a.s.)’in öğle ve yatsı namazlarının son sünnetlerini dört rekât kıldığı ve tavsiye ettiğine dair rivayetler bulunduğu gibi (Ebu Davud, Tatavvu, 7; Tirmizi, Salat, 200), iki rekat kıldığı ve tavsiye ettiğine dair rivayetler de mevcuttur (Buhari, Teheccüd, 29, 34; Ebu Davud, Tatavvu, 1). Ancak söz konusu namazların ikişer rekât kılındığına yönelik rivayetler daha kuvvetli ve meşhur olduğundan tercih edilmiş ve genel olarak uygulama bu yönde yerleşmiştir. Bu itibarla, öğle ve yatsı namazlarının son sünnetleri, iki rekât olarak kılınabileceği gibi dört rekât olarak da kılınabilir. Dileyen bunları, iki rek atta bir selam vermek suretiyle de kılabilir (Merginani, el-Hidaye, I, 67).
Peygamberimiz (s.av.)’in eşi Ümmü Habibe anamız (r.anha)’dan rivayete göre Peygamberimiz (s.a.v.):
“Her kim öğlen(in farzın)dan önce ve sonra da dört rekât namaz kılmaya devam ederse (o kimseye Allah) cehennem ateşini haram kılar” buyurmuştur. (Ebû Davud, Tatavvu:7; Tirmizi, Mevakit: 198, 200; Nesâi, Kıyamü’l-Leyl: 56, 57; İbn-i Mace İkame: 105, 108; A. b. Hanbel: 5/418, 420, 6/63, 148, 326)
Öğlenin son sünnetini dört rekât kılmanın mükâfatı ise kadir gecesini ihyâ etmek gibidir. (Miftâhu’l-İrşâd)
Akşamın Sünneti İki Rekâttan
Altı Rekâta Kadar Kılınabilir
Akşam namazını sünneti iki rekâttır. Fakat bu sünneti dileyenler iki rekâttan altı rekâta kadar artırarak kılabilirler. Akşamın sünneti bu şekilde kılındığı zaman aynı zamanda Evvabin namazı da kılınmış olur.
Evvâb “tövbe eden, sığınan” anlamına geldiğine göre evvâbîn namazı, tövbe eden ve Allah’a sığınanların namazı demektir.
Ebu Hureyre (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Her kim akşam(ın farzın)dan sonra altı rekat kılar ve arasında kötü söz konuşmazsa, o altı rekat namaz kılan kimse için 12 senenin ibadetine muadil (denk) kılınır.(Tirmizi, Salât: 321, No: 435) Diğer bir rivayette ise “Günahı denizlerin köpüğü kadar olsa affolunur” denilmiştir.
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:
“Her kim akşamdan sonra iki rekât (diğer bir rivayete göre dört rekât) kılarsa ( o kimsenin) namazı illiyyin’e (Allahü Teâlâ’ya en yakın meleklerin gördüğü mühürlü bir kitabın olduğu makama) yükselir.” (Terğib ve Terhib: 2/10 (835); Adem Şener, Dini Bilgiler:94)
Ömer Nasuhi Bilmen’e göre de akşam namazının sünnetini altı rekât olarak kılmak müstehaptır. Bu halde her iki rekâtta bir selam vermeli ve aynı şekilde her iki rekâtı kılmalıdır. Bununla beraber dört rekâtında bir selam verilip ikindi namazının sünneti gibi de kılınabilir. Bu ziyâde olan dört rekât namaza “Salât-ı Evvabin” (Evvâbin namazı) denir. Bunun çok sevabı vardır. (Ö.Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Namaz Kitabı, sayfa, 159)
“ Öğle namazının son iki rekât sünnetini dört rekât olarak kılmak müstehaptır. Her iki rekâtta bir selam verilerek kılınabileği gibi dört rekâtta bir selam verilerek ikindi namazının sünneti gibi de kılınabilir. Dört rekât sonunda selam vererek kılınacak olursa ilk oturuşta tahıyyattan sonra salli ve barik duaları okunur, rabbenâ duası okunmaz. Üçüncü rekât için tekbir alınıp ayağa kalkınca yine “Sübhaneke” okunur. Yatsı namazının son iki rekât sünneti de dört rekât olarak yatsının ilk dört sünnetinin kılınışı gibi kılınabilir. Geceleyin kılınan nafile namazlarda daha faziletli olan iki rekâtta bir selam vermektir.” (Ö.Nasuhi Bilmen, a.g.e. sayfa, 158, 160)
İbni ömer (radıyallahu anhuma) den rivayet edildiğine göre, Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:
“Her kim, yatsıyı cemaatle kılarda mescidden çıkmadan dört rekât kılarsa, kadir gecesi (nin ihyası) na denk gibi olur!” (Taberani, Terğib ve Terhib: 2/ 11)
Peygamber Efendimiz (a.s.) buyuruyor ki:
“Öğle(nin farzın)dan evvel dört rekat (sünnet) kılan onları geceleyin teheccüdde kılmış gibidir, yatsı(nın farzın)dan sonra dört rekat (sünnet) kılan da onları Kadir gecesinde kılmış gibidir.” (Taberâni, Terğib ve Terhib: 2/7 (821)
Hz.Aişe (r.a.)’den:
“Peygamber Efendimiz (a.s.) yatsıdan sonra dört rekât kılar da öyle uyurdu.” (Buhari İle Müslim. Hz. Ömerden)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.