DOLAR 18,6254 -0.09%
EURO 19,7224 -0.01%
ALTIN 1.075,35-0,14
BITCOIN 3183840,89%
Afyonkarahisar

AÇIK

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

SORUMLULUKTAN KURTULMA – Kocatepe Gazetesi

SORUMLULUKTAN KURTULMA – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
8 Nisan 2013 03:00
SORUMLULUKTAN KURTULMA – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Aziz Aslan 8 Nisan 2013 Pazartesi 03:00:00
  Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman’a “Kanuni” lakabının hak ve adalet konusundaki titizliği dolayısıyla verildiği malumdur.
Bu büyük hükümdarın ölümüne bağlı olarak yerine getirilmesini istediği bir vasiyeti vardır. Bu vasiyet, içinde ne olduğunu kendisinden başka kimsenin bilmediği 25 cm. küp büyüklüğünde küçük bir sandığın ölümü halinde mezarda yanına konmasıydı. Hayatı seferlerde geçen, seferdeyken ölen Kanuni’nin cenazesi İstanbul’a getirilince derhal defin işlemlerine başlandı ve bu vasiyette hatırlandı. Sandık meydana çıkarıldı ve hazır tutuldu.
Büyük hükümdarın cenaze töreninde şüphesiz Sadrazamından Şeyhülislamına bütün davetliler mevcuttu. Dönemin en büyük din bilgini ve Şeyhülislamı Ebüssuud Efendi’ye Kanuni’nin anıldığı şekilde bir vasiyeti bulunduğu, fikrini almak bakımından söylendi. Ebüssuud Efendi “Zinhar böyle bir vasiyeti yerine getirmeyesiz, dini mübine (İslam’a) uymaz” dedi.
Ebüssuud Efendi bir şey söylüyorsa orada durmak gerekirdi. Konunun en büyük otoritesiydi. Nihayet üzerinde diğer görüşler alındıktan sonra vasiyetin yerine getirilmemesi kararlaştırıldı. Küçük sandık mezara konulmadı ama içinde ne vardı, dünyanın en büyük hükümdarının mezara konmasını istediği şey neydi? Herkesi bunun merakı sardı.
Bu vasiyet yerine getirilmediğine göre sandık açılmalıydı. Nitekim öyle yapıldı. Kutu ehil bir el tarafından haşat edilmeden açıldı. Bir de ne görülsün, içi Kanuni’nin yapacağı işlerin, vereceği kararların dine uygun olup olmadığı hakkında Şeyhülislama sorduğu sorulara aldığı cevaplar demek olan fetvalarla dolu idi.
Kanuni Allah’ın huzuruna yüzlü çıkmak, O’nun rızasına aykırı bir iş yapmadığını belgelemek istiyordu. Devrin en büyük bilgini Ebüsuud Efendi bu olay karşısında:
-“Hey büyük sultan, sen Allah katında kendini temize çıkardın, mesuliyeti bize yıktın, biz nasıl bunun altından kalkacağız bakalım.” demekten kendini alamamıştır.
Değerli dostlarım; bir Kanuniye bakın, bir de zamanımız yöneticilerine. Bırakın yaptıklarının dine uygunluğunu düşünmek, dini alet etmekten başka bir şey değil.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.