DOLAR 18,6535 0.02%
EURO 19,3183 0.07%
ALTIN 1.043,690,15
BITCOIN 301355-1,80%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tarife demokrasisi – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
11 Temmuz 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Murat Arısoy 11 Temmuz 2013 Perşembe 03:00:00
  Zaman zaman tartışılır: Türkiye demokratik bir ülke mi, değil mi? Çevre ülkelere göre durumumuz iyi mi, kötü mü?
Demokrasi adı altındaki dizge bize uyar mı, bizim toplumumuzun genleri ile Batı toplumunun genleri uyuşur mu, ayrı tartışma konusu. Ancak günümüzde “demokrasi” kavramı genel bir kabul görmüş gibi duruyor.
İyi de bize öğretilen “demokrasi”, herkesin seçme ve seçilme hakkının bulunduğu, herkesin yönetimin her kademesine aday olabileceği bir yönetim anlayışı gerektiriyordu.
Oysa günümüzde öyle mi?
ÇEK ORADAN BİR BÜYÜKŞEHİR
Doğan Haber Ajansı’nın servis ettiği bir habere göre Cumhuriyet Halk Partisi’nin “aday tarifeleri” belirlenmiş. Dikkatinizi çekerim, “aday tarifesi”. “Çek oradan bir Büyükşehir belediyesi” derseniz ayrı, “Bana belde yeter” derseniz ayrı “tarife.”
Gelin haberden okuyalım:
“Büyükşehir belediye başkanlığı için 9 bin, nüfusu 100 bin ve üzeri il ve ilçe belediye başkanlığı için 5 bin, nüfusu 50-100 bin olan il ve ilçe başkanlığı için 3 bin 500 lira, nüfusu 15-50 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 2 bin 500 lira, nüfusu 15 binin altında olan ilçe ve belde belediye başkanlığı için bin lira, nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerde belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için 2 bin lira başvurucu ücreti alınması kararlaştırıldı. Genelgede aday adaylığı başvurusu yapacak kadın, genç ve engellilerden ödenti alınmayacağı belirtildi. Ancak istisnasız tüm aday adaylığı başvurularından, belediye başkanlığı aday adaylığı için 250 lira, belediye ve il genel meclisi üyeliği aday adaylığı başvuruları için 100 lira dosya ücreti alınacak. Başvuru ücretlerinin, belirtilen banka hesaplarına yatırılması istendi.”
AYRIMCILIK: POZİTİF Mİ, NEGATİF Mİ?
Cumhuriyet Halk Partisi, yine de genç, kadın ve engelli adaylar için bir ayrıcalık düşünmüş. Gerçi bu ayrıcalığı “Ne güzel, toplumun bazı kesimlerini siyasete ısındırıyorlar” diye yorumlayacağımız gibi “Bu ayrıcalık, yetişkin erkeğin para kazanmak zorunda olduğunu, dolayısıyla hem belediyenin hem ailenin reisi olabileceğini baştan kabul eden bir düzenleme” diye de yorumlayabiliriz.
Tabii “tarife” meselesi, sadece CHP’yi ilgilendirmiyor. Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin tarifeleri de yakında açıklanır. Aday adaylığı için yatırılan para, daha başlangıç. Eğer bir de siyasetçinin adaylığı kesinleşirse, harcanan paranın haddi hesabı yok.
PARAN YOKSA SADECE OY VER
Oy verdiğimiz, partiler için kavgaya tutuştuğumuz bu dönem, aslında “tarife demokrasisi” hâline geldi. Türkiye şartlarında, önceliği geçim olan kimse siyasete soyunamıyor. Siyaset, belirli düzeyde bir geliri olanların eline mahkûm bırakılıyor. Seçilme yaşını 25’e indirseniz de, geçinme yaşının 30’dan başladığı bir ülkede siyasete getirilen “zımni” yasak, “Paran yoksa, adaylıkta gözün olmasın” sloganıyla özetlenebilir.
HAZİNE YARDIMI, YÜZDE 10 BARAJI
“Tarife demokrasisi”nin diğer tezahürü ise, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan partilerin Hazine’den yardım almaları. Devlet eliyle beslenen partilerin dışındaki hiçbir partiye temsil hakkı tanımayan, yüzde 10 barajı nedeniyle seçmende “Oyum boşa gitmesin” fikrini yerleştiren dizgenin ismi demokrasi midir?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.