en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 5287380,29%
Afyonkarahisar
13°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÜÇ AYLARDA TEVBE VE DUANIN ÖNEMİ

ABONE OL
1 Nisan 2017 11:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 1 Nisan 2017 Cumartesi 11:45:36
 

Üç aylarda yapacağımız şeylerin başında bol bol tevbe ve dua etmek gelir. Çünkü tevbe insanı günahlardan temizler, Dua ise mü’minin silahı olup Allah’a yaklaşmamıza vesile olur.
Sevgili Peygamberimiz: “Ettâibi minezzenbi kemen lâ zembe leh” “Günahlarından tövbe eden, hiç günahı olmayan gibidir.” Buyuruyor. Her günahtan sonra tövbe etmek vaciptir. Bu bakımdan bu mübarek ay, gün ve gecelerde bol bol tevbe etmek gerekir.
Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle: “ Allah tevvâbürrahim” dir. Yüce Allah. “ Yokmu tövbe eden, affedeyim! “ buyuruyor.
Peygamber Efendimiz: “Dua Mü’minin silahıdır.” Buyuruyor. Dua mü’mini Allah’a yaklaştırır. Bu bakımdan içten, duyarak, hissederek Allah’a dua edersek, dualarımız mutlaka kabul olur.
Zümer suresi 53. ayette Ulu Allah şöyle buyuruyor:
“LA TEGNETÛ MİN RAHMETİLLÂHE” (Allah’ın rahmetinden sakın ümit kesmeyiniz) Allah’ın rahmetinden asla umut kesmeyeceğiz, O’na yöneleceğiz, O’ndan isteyeceğiz. Mümin, korku ve ümit arasında olacaktır. Yani hem Allah’tan korkacak, hem de O’nun Rahman ve Rahim olduğunun ve tövbeleri çokça kabul ettiğinin  bilincinde olacak. Ama nasıl olsa affeder diye de hata ve isyana devam etmeyecek…
Dua ederken Peygamberimizi vesile kılarsak “ Ya Rabbi duamızı ve ibadetimizi Peygamberimizin yüzü suyu hürmetine, onun hatırına dergâhı izzetinde kabul buyur “ dersek; dualarımız ve ibadetlerimiz daha çok kabul olur.
Duaya mutlaka Euzü besmele ile başlamalıyız. Ondan sonra Allah’a hamd etmeli ve Peygamberimize salatü selamda bulunmalıyız. Daha sonra dua etmeliyiz.
Cenâb-ı Hak,  Mü’minun suresi 60. ayette şöyle buyuruyor:
“Bana ibadet edin de sizi sevaplandırayım, (Bana dua edin de size icabet edeyim)…” buyurmaktadır.
Euzübillahimineşşeytanirracim. Bismillahirrahmanirrahim. El hamdülillah, Elhamdülillah, Elhamdülillahi Rabbil alemin, vessalatü vesselamü ala Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain… diyerek duaya başlamalıyız.
Gizli Dua
Meryem suresi 3. ayette şöyle buyruluyor: “Hani, Zekeriya Rabbi celle şâneye gizlice yalvarmış, niyaz etmişti” Yine A’raf suresi 55. ayette “Rabbinize, yalvarıp yakararak gizlice dua edin…” buyrulmaktadır.
Gizli dua, aşikar yani açık yapılan duaya nazaran daha hayırlıdır. Duanın gizli olmasından maksat, riyadan ve gösterişten uzak olmasıdır. nitekim “gizli dua ile aleni -açıktan yapılan– dua arasında 70 kat fark olduğu”na dair rivayetler vardır. (Feyzü’l Kadir 3/ 527)
Cenâb-ı Hak, farklı mekanlar yani mukaddes yerler ( Mekke, Medine, Arafat, müjdelife gibi ) yarattıysa mukaddes ve farklı zamanlar da yaratmıştır. Bu mukaddes yerlerden ve mukaddes zamanlardan yararlanmak ve farklı insanlar olmak lazım.
İşte bu farklı zamanlardan birisi de Regaib gecesidir. Yine  Beraat kandili, Kadir gecesi, Mevlit Kandili, Miraç kandili, Cuma günleri, Arafe günleri gibi mübarek günler bu farklı günlerdendir. Yine Hatip Cuma hutbesinde iken iki hutbe arası, ezan ve kamet okunurken bilhassa “ hayyaalessalah “ denen zaman yine kıymetli zamanlardandır.
Toplu Dualar
Yine cemaat halinde toplu yapılan dualar da kabule şayan dualardandır. Ola ki o cemiyet içinde Allah’ın sevdiği salih bir kulu vardır ve onun yüzü suyu hürmetine bütün cemaatin duası kabul edilir.
Allah’ı Bol Bol Zikredelim
Ahzap Suresi 41 ve 42. ayette Ulu Allah şöyle buyuruyor: “Yâ Eyyühellezîne âmenû zkirullâhe zikran kesîrâ * Ve sebbihûhu bükraten ve asîlâ *” “Ey iman edenler Allah’ı çok çok zikredin (41) O’nu sabah akşam noksan sıfatlardan tenzih edin (42)”
Estağfirullah, Ya Allah,Lailahe illallah, Sübhanellah, Allahü ekber, La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim, Hasbunallahi ve ni’mel vekil, Sübhanellahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber…. Yine Kur’an okumak zikirdir.
Furkan Suresi 77. ayette şöyle buyuruluyor:
“Habibim deki: Eğer duanız ve ibadetiniz olmasa, Rabbiniz size ne diye değer versin.”
İyilikte Ve İhsanda Bulunalım
Yine bu mübarek aylarda yoksullara, darda kalmışlara, borçlulara, kimsesizlere bol bol iyilikte,ihsanda ve yardımda bulunalım. Mallarımızın zekatını verelim. Sevgili Peygamberimiz: “Kim ki bir Müslümanın sıkıntısını giderirse Allah’(CC)ta onun sıkıntısını giderir”; “Sadaka ömrü uzatır, kaza ve belaları def eder” buyuruyor. Zekat ise zenginin malındaki fakirin hakkıdır. Kur’an’da sık sık, “Egimissalata ve etüzzekat” ibaresi geçer, yani “Namazı kılınız, zekatı veriniz”  Zekat sözlük olarak :” toplumsal temizlenme ve arınma, artma, çoğaltma ve bereket” manalarına gelir.
Kur’an’da müşriklerin özellikleri anlatılırken : “Yazıklar olsun o müşriklere ki, onlar zekat vermezler ve ahireti de inkar ederler” (Fussilet suresi 6-7)  denilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.