DOLAR 16,6187 0.34%
EURO 17,5782 0.09%
ALTIN 972,970,45
BITCOIN 344341-0,18%
Afyonkarahisar
17°

HAFİF YAĞMUR

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YATSI NAMAZININ VAKTİ VE GECİKTİRİLMESİNİN FAZİLETİ

ABONE OL
7 Eylül 2019 14:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hz. Aişe (r.a.)’den yapılan rivayette, demiştir ki:
“Bir gece Resûlüllah (a.s.) Efendimiz, (yatsı namazını) geciktirdi, o kadar ki, gecenin önemli bir kısmı geçmiş bulunuyor, mescid ehli de uyumuş idi. Sonra çıkıp namaz kıldı ve şöyle buyurdu:
“Şüphesiz ki bu, yatsının vaktidir, ama ümmetime meşakkat vermemiş olsaydım (Hep bu vakte geciktirirdim) (Müslim, Mesacid: 218, 225, Nesâî, salat: 19, Mevakıyt: 20–21.)
Ebû Hüreyre (r.a.)den yapılan rivayette, Resûlüllah (a.s.) Efendimiz şöyle buyurmuştur:
“Ümmetime meşakkat vermemiş olsaydım, yatsı namazını gecenin üçte birine veya yarısına geciktirmelerini emrederdim.” (Ahmet b. Hanbel, İbn Mace, Tirmizi Ebu Hüreyre (r.a.)’den)
Ebû Saîd (r.a.)’den yapılan rivayette demiştir ki:
“Bir gece yatsı namazı için Resûlüllah (a.s.) Efendimizi bekledik, o kadar ki gecenin yarısı geçmiş oldu. Sonra gelip bize namaz kıldırdı ve şöyle buyurdu:
“Oturacak yerlerinizi alın, çünkü insanlar yatacak yerlerini almış bulunuyor ve siz (yatsı) namazını beklediğiniz sürece hep namazda oldunuz. Eğer zayıf kimsenin zayıflığından, hastanın hastalığından olmasaydı, hacet sahibinin ihtiyacından olmasaydı ben bu namazı gecenin yarısına (veya bir parçasına) geciktirirdim.”(Ahmed: 3/5.)
• Yatsı namazı, günlük hayatımızın muhasebesini yapıp onu duâ, niyaz ve Cenâb-ı Hakk’a yaklaşma arzu ve isteğiyle noktalamanın en uygun ölçüsüdür. O bakımdan gece kalkmayı alışkanlık haline getiremeyenlerin bu namazı kılmadan uyumaları mekruh sayılmıştır. Çünkü uyanmayabilir de farz namazı kaçırmış olabilirler.
• Yatsı namazının vakti girince, cami ve cemaat söz konusu ise, onu geciktirmeden kılmak müstehabdır. Çünkü cemaatin faziletine ermek isteyen mü’minleri bekletmek doğru değildir. İçlerinde iş sahibi olanlar bulunmakla beraber, yaşlı ve rahatsızlar da olabilir. O bakımdan imamın yatsı namazını geciktirmesi mekruhtur.
İş durumu müsait olup da evinde kılmak isteyenlerin onu gecenin ilk üçte biri geçinceye kadar geciktirmesi tavsiye edilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.