DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3556981,84%
Afyonkarahisar
18°

PARÇALI BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bürokrasi

ABONE OL
20 Ekim 2012 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde “Bürokrasideki Afyonlu eksikliği”nden bahsetmiştik. Afyonkarahisar bürokrasisinde de, ülke bürokrasisinde de yönetici kademesinde bulunan Afyonkarahisarlı sayısının azlığına dikkat çekerek, ilimizden yetişenlerin desteklenmediğini, tam aksine önlerinin kesilmeye çalışıldığını anlatmaya çalışmıştık. Bu düşüncelerimizi yazıya dökmemizin ardından öğrendik ki, Afyonkarahisar’ın Sağlık Genel Sekreterliği makamına da Afyonkarahisar dışından bir isim atanmış. Tuzla Devlet Hastanesi’nde başhekim yardımcısı olarak görev yapan Dr. Ayhan Erenoğlu Afyonkarahisar sağlık teşkilatının tepe noktasına görevlendirilmiş. Erenoğlu önümüzdeki günlerde görevine başlayacakmış. Bu karar ile Afyonkarahisar Sağlık Genel Sekreterliği görevi için Afyonkarahisar’dan kulis yapan tüm isimlerin çabaları boşa çıkmış oldu. Bürokrasideki Afyonlu eksiği de bir fazlasıyla devam etmiş oldu.
Bürokrasideki görev değişimleri her zaman oldu, bundan sonra da olacak. Hatta önümüzdeki günlerde teşviklerle, desteklerle ilgili işlerden sorumlu bir makamda da ardı ardına git-gellerin yaşanacağı söyleniyor şimdiden. Bürokraside görev yapanların hepsi de birbirinden değerli isimler. Ama ne var bu değerli isimlerin arasında Afyonkarahisarlılar da olsa… Fena mı olur?
Emir Kır’la hemşehri
onuru yaşadık
Afyonluların bir yerlere gelmesi tüm hemşehrilerimiz gibi bizi de memnun ediyor. Örnek mi? İşte Brüksel’de Belediye Başkanı seçilen Emirdağlı hemşehrimiz Emir Kır. Daha önce defalarca Afyonkarahisar’a gelip giden, memleketiyle bağını hiç koparmayan Emirdağlı Emir Kır Belçika’da Türkiye dışındaki ilk Türk asıllı Devlet Bakanı olmayı başarmış ve bu görevini yıllarca sürdürmüştü. Kır, son yerel seçimlerde Brüksel’in Saint Josse ilçesi Belediye Başkanlığını kazanarak yeni bir ilke daha imza attı. Belediye meclis üyeliği için üçüncü sıradan aday gösterilen Brüksel Bölge Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, belediye başkanı olabilmek için devlet bakanlığı görevinden istifa etti. Emir Kır, 1 Aralık 2012 itibari ile Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Brüksel’in merkez belediyelerinden Saint Josse Noode’nin belediye başkanlığı koltuğunda oturacak. Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinden Belçika’ya göçmüş bir işçi ailesi çocuğu olan Emir Kır, Belçika’da seçildiği yeni görevi ile birlikte bir ilke daha imza atmış oldu.
Afyonlularla gurur duymakta haksız mıyız?
Doğu arabalarına saldırı yanlış
Ardı ardına gelen şehit haberlerini “kanıksadık” diye kendi kendimizi eleştirirken Afyonkarahisar’ın ilçelerinden yükselen bir dalgaya dikkat çekmek istiyoruz. Pek çok Afyonkarahisarlı bu haberleri “kanıksamadıklarını” gösterircesine yollara dökülüyorlar. Işıklar, Çobanlar gibi Konya yolu üzerinde bulunan yerleşim birimlerinin sakinleri öfkelerini “doğu”ya giden otobüslerden alıyorlar. Hemen hemen her şehit haberi sonrasında doğu otobüslerinin Konya yolu üzerinde taşlanması ya da Konya yolunun trafiğe kapatılması rutin olaylardan biri haline geldi.
Çobanlarlı, Işıklarlı duyarlı hemşehrilerimizin ardı ardına toprağa verdiğimiz şehitlerimizle ilgili hassasiyetlerini anlıyoruz. Onların bu hassasiyetlerine biz de katılıyor ve duygularını, düşüncelerini destekliyoruz. Ancak bu duyguların saldırgan bir hale dönüşmesini benimseyemiyoruz. Pek çok hemşehrimizin de böyle düşündüğünün farkındayız. Doğu otobüslerine yapılan saldırılar, şehirlerarası yolların trafiğe kapanması tasvip edilemeyecek olaylardır. Bu tür davranışlarla bu milleti bölmek, kardeş kavgasını körüklemek isteyenlerin ekmeğine yağ sürülmektedir. Afyonkarahisarlı hemşehrilerimizin niyetinin bu olmadığını herkes bilmektedir. Hal böyle iken milliyetçi duyguların, tepkilerin bölücülüğün hanesine artı yazmasına müsaade edilmemelidir. Hassasiyetler buna göre yönlendirilmelidir. Bu konuda da en çok o yörenin sözü geçen insanlarına görev düşmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.