DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 323135-0,76%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kent – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
28 Haziran 2012 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 28 Haziran 2012 Perşembe 03:00:00
  Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (AKÜSAM) “Kentleşme Nedir?”, “Kentleşme Sorunları Nelerdir?”, “Kentlileşme Nedir?”, “Afyonkarahisar Örneğinde Kentleşme ve Kentlileşme Sorunları” başlıklarından oluşan bir araştırma raporu ile ilgili alıntılarımızı sürdürüyoruz.
Yöneticilerin “kent” profili
AKÜ Sosyoloji Bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından hazırlanan çalışma kapsamında Afyonkarahisar Valisi, Afyonkarahisar Belediye Başkanı, İmar Müdürü ve Fen İşleri Müdürü ile görüşmeler yapılarak, Afyonkarahisar’ın kentleşme ve kentlileşme sorununa ilişkin bilgiler alındığını aktarmış ve dün Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun tespitlerini alıntılamıştık. Bugün de Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Belediye İmar Müdürlüğü’nün görüşlerine göz atalım:
Özel sektör yatırımları engel
Belediye Başkanı Çoban Afyonkarahisar’ın özellikle çevre sorunlarına atıfta bulunmuş. Alt yapı çalışmalarının uzama sebepleri ve bir türlü sonuca ulaşamaması hakkında genel olarak özel sektörün sorumsuzluğunun etkili olduğunu söyleyen Başkan Çoban, Belediye’nin 2012 yılında yapacaklarının belirlendiğini, ancak özel sektör ile koordinasyon eksikliği nedeniyle bu çalışmaların aksadığını belirtmiş. Ayrıca özel sektörün yeterli ödeneği çıkartamamasından dolayı da işlerin zamanında yetiştirilemediğini ve özel sektöre verilen ihalelerin Belediye’nin çalışmalarının önüne geçtiğini, birçok projenin de gerçekleşemediğini belirtmiş. Alt yapıya yapılan harcamalardan dolayı kentin yollarının, parklarının tam anlamıyla geliştiremediklerini, önceliği alt yapıya verdiklerini belirterek, bu konuda da en kısa zamanda gerekli çalışmaları yürüteceklerini kaydetmiş.
Çöp sistemi yanlış
Afyonkarahisar’da çöp konteynırlarının olmaması hakkında AKÜ öğrenci ve hocalarının soruları üzerine Başkan Çoban şunları söylemiş: Çöp konteynırlarının hem sinek yuvaları haline gelmesi, hem de terör olaylarına alet olması ve kötü bir görüntü haline gelmesinden dolayı kaldırılması uygun görülmüştür. Şu anki sistemin ise artılarının yanında eksileri de azımsanmayacak kadar fazladır. Malum hayvanların çöpleri karıştırması ve ortalığa saçması ve halkın da uygun çöp poşetleri kullanmaması aynı zamanda geçimini çöpten sağlayan insanların da bulunmasından dolayı bu sistem de mükemmel değildir.
Hava kirliliği başlıca sorun
Başkan Çoban Afyonkarahisar’da kentleşme sorunlarından bir tanesinin de hava kirliliği olduğunun altını çizmiş. Hava kirliliği yoğun olarak yaşandığını ve bundan başta insan sağlığı olmak üzere, tüm çevrenin olumsuz yönde etkilendiğini, bilhassa kış aylarında herkesi rahatsız eden, görüş alanını daraltan, kokusu kolayca hissedilen, insanları öksürten, eşyaları kirleten boyutlara ulaşan bu kirliliğin aylarca sürdüğünü anlatmış. Hava kirliliği oluşumunda çok değişik faktörler rol oynamasına karşın kış aylarında yoğun bir şekilde hissedilen hava kirliliğinin asıl nedeninin, ısınma amacıyla tüketilen fosil yakıtlar ve kirlenmenin dağılımında etkili olan meteorolojik şartlar olduğuna değinmiş. Bu sorunun, Afjet ve doğal gaz kullanımıyla aşılmaya çalışıldığını vurgulamış.
Otopark için radikal önlem gerek
İmar Müdürlüğü yetkilileri ise, Belediye’nin imar konusunda sürekli çalışmaları olduğunu, düşüncelerini uygulamaya geçirmek için kentsel dönüşüm yasasını beklediklerini belirtmiş.
Trafik ve otopark sorunu konusunda 2007 yılında çıkarılan yönetmeliğin yolların ve otoparkların mevcut durumunu düzeltmede etkisiz olduğu, sebeplerinin ise dizilmiş bina planlarının ve ruhsatlı yapıların bulunması ve belediyelerin bütçelerinin yetersiz olması olarak açıklanmış. Öncelikle otopark yönetmeliğinin düzeltilmesi gerektiği belirtilirken, bazı binalarda bulunan tüm ailelerde araba bulunmasına rağmen, bazı binalarda hiç araba bulunmamasının sıkıntıya yol açtığı, bu konuda radikal kararlar alınıp uygulanmaya geçilmesi gerektiği aktarılmış.
Şehir merkezi raylı sisteme uzak
Trafikte halk otobüsü ve dolmuşların çözülmesi gereken bir sorun oluşturduğu, raylı sistem konusunda ise özellikle şehrin merkezinin raylı sisteme elverişli olmadığı, şehrin gelişme istikametinin olan Uydukent bölgesi, üniversite taraflarında hızlı tren projesi sonrasında raylı sisteme geçilebileceği aktarılmı��.
***
Afyonkarahisar’ın (ya da Afyon mu demeliyiz?) “kent” kimliğine bürünebilmesi için yapılması gerekenler az çok belli. Şehri yönetenler de, şehirde yaşayanlar da bunların farkında. Doğrusuyla, yanlışıyla elimizde bir reçete var. Kısa sürede tedaviye başlamamızı ve şifamızı bulmamızı dileyelim hep birlikte…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.