en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,1900 0.11%
EURO 20,8980 -0.24%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN 5467840,75%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

100 YIL ÖNCE – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
13 Ekim 2018 10:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Hayriye Caner 13 Ekim 2018 Cumartesi 10:52:18
 

Bugün 13 Ekim 2018… Bundan tam 100 yıl önce, 30 Ekim 1918’de Türk Hükümeti Mondros Mütarekesi’ni imzalayarak Osmanlı Devleti için I. Dünya Savaşı’nı bitirdi ve istifa etti.
Mondros Ateşkes Antlaşması, İttihat ve Terakki Partisi iktidarı yıkıldıktan sonra imzalanmıştır. Devrin Bahariye Nazırı Rauf (Orbay) Bey, Mondros Mütarekesi’ni Osmanlı adına imzalayan temsilcimizdir. İtilaflar adına görüşmeleri İngiltere yürütmüştür.
Mondros Ateşkes Antlaşmasının Maddeleri kısaca şöyleydi:
Osmanlı Ordusu terhis edilecek silahları Anlaşma Devletlerine teslim edilecektir. Güvenliği sağlamak için küçük bir jandarma birliği bırakılacaktır.
Boğazlar Anlaşma Devletlerine açılacak, donanma Anlaşma Devletlerinin denetimine bırakılacak.
Osmanlı Devleti’nin ulaşım ve haberleşme araçlarına İtilaf Devletleri el koyacak. (Bundaki temel hedef, Türklerin olası bir direnişine engel olmak)
(7. Madde) Anlaşma Devletleri güvenliklerini tehlikede gördüklerinde istedikleri herhangi bir stratejik noktayı işgal edebileceklerdir.
Bu maddeyle Osmanlı ülkesinde yapılacak işgalde hukuki dayanak sağlanmıştır. Osmanlı Devleti’nin elinde kalan Türk toprakları da her an işgale uğrayabilirdi.
(24. Madde) İtilaf Devletleri doğudaki altı vilayette (Vilayet-i Sitte denilen bu şehirler Erzurum, Van, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Sivas) kargaşa çıkması durumunda burayı işgal edebileceklerdi.
Bu maddenin altında Doğu Anadolu’da bir Ermeni devleti kurma düşüncesi vardır.
Mondros Ateşkes Antlaşması ile Osmanlı Devleti’nin egemenlik hakları elinden alınmıştır. Kayıtsız koşulsuz teslimiyet içeren bu anlaşma ile Osmanlı Devleti fiilen sona ermiştir. Ve ardından Türk Milleti’nin ateşten gömlek giydiği günler başlamıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.