DOLAR 18,6327 -0.02%
EURO 19,5429 0.67%
ALTIN 1.055,060,32
BITCOIN 302410-1,82%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

EĞER DOĞRU SÖYLEDİYSE KURTULUŞA ERDİ VEYA CENNET’E GİRDİ

ABONE OL
30 Ocak 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 30 Ocak 2014 Perşembe 02:00:00
  Talha b. Ubeydullah (r.a.)’den yapılan rivayette, demiştir ki:
“Bir bedevi, saçları dağınık bir halde Peygamber (a.s.) Efendimize geldi ve aralarında şu konuşma geçti:
“Ey Allah’ın Resûlü! Allah’ın benim üzerime namazdan neyi farz kıldığını haber ver?”
“Beş vakit namaz, meğerki tetavvu (nâfile) olarak bir şey kılasın…”
“Allah’ın benim üzerime oruçtan ne kadar farz kıldığını haber ver?”
“Ramazan ayı… Meğerki tetavvu (nâfile) olarak bir şey (oruç tutasın.)”
“Bana Allah’ın üzerime zekâttan neyi farz kıldığını haber ver?”
Böylece Resûlüllah (a.s.) Efendimiz ona İslâm şeriatının hepsini haber verdi. Bunun üzerine bedevî şöyle dedi:
“Sana ikramda bulunan Allah’a yemin ederim ki, bundan ne fazlasını yaparım, ne de Allah’ın üzerime farz kıldığından bir şey eksiltebilirim!..”
Onun bu sözü üzerine Peygamber (a.s.) Efendimiz şöyle buyurdu:
“Eğer doğru söylediyse kurtuluşa erdi veya cennet’e girdi.” (Buhari, iman: 34, Savm: 1, şahadet: 26, hiyel: 3, Müslim, îman: 8, 9, Ebû DavuD, salât: 1, Tirmizî, mevakıyt: 4, siyam: 1, Nesaî, siyam: 1, iman: 23, Taberanî, sefer: 94, Dâremi, salât: 208.)
Bu hadisi şerif aynı şeyleri yapan her müminin Allahîn izniyle cennete gireceğine delildir. Fakat ibadette asıl olan; İbadeti cennet ümidi ve cehennem korkusu ile değil Allah rızasını kazanmak için yapmaktır. Farz ve vacip olan ibadetlerin dışında kalan nafile ibadetlerde de asıl hedef Allah’ın rızasını kazanmak ve O’na yakınlaşmak ve peygamberimizin şefaatine nâil olmaktır.
— Resûlullah (s.a.v.) buyuruyor ki
-“Kim akşam ile yatsı arasında dört rekâtlı sünnet namazı (başka rivayetlerde 6 rekât)kılarsa, kendisine büyük sevaplar yazılır. Çünkü bu namaz (Allah’ın en yakın dostu olan) Evvabin adlı kimselerin namazıdır.” (İbnü Nesrin. İmam Suyuti, Camiu’s-sağir, Aydın Yayınevi: 1/742)
—Resûlullah (s.a.v.) buyuruyor ki:
“İnsanların görmediği bir yerde kişinin kılacağı sünnet namazı, insanların göreceği bir yerde kılman sünnet namazından yirmi beş kat daha üstündür.” (Süheyl. İmam Suyuti, Camiu’s-sağir, Aydın yayınevi: 1/738) Bu durum gösterişten ve riyadan uzak kalındığı içindir.
Sünnet Namaz İle Nafile Namazlar Arasında Bir Fark Var Mıdır?
Sünnet namaz ile nafile namaz arasında bir fark yoktur. Farz ve vacip namazların dışında kılınan namazların hepsi nafile namazdır. Ancak; halk arasında sünnet(namaz tabiri), daha ziyade, beş vakit farz namazların evvelinde veya sonunda olan namazlarda kullanılmaktadır. Nafile tabiri ise, bu namazların dışında kullanılmaktadır. İşrak, Duha namazı ve Evvabin namazı gibi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.