DOLAR 18,6393 0.01%
EURO 19,2721 -0.01%
ALTIN 1.043,01-0,82
BITCOIN 302849-1,71%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

KIZ VE ERKEK ÇOCUK AYRIMI

ABONE OL
6 Eylül 2018 13:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 6 Eylül 2018 Perşembe 13:56:41
 

Kur’an-ı Kerimden öğrendiğimize göre Cenâb-ı Hakk, dilediğine erkek, dilediğine kız verir. Allah’tan erkek veya kız evlat istemekten ise hayırlısını istemek daha güzeldir. Başta Arap toplumu olmak üzere birçok toplumda, Türk toplumu da dâhil kız çocuklarına nazaran erkek çocukların daha üstün tutulduğu, kız çocuklarının hor ve hakir görüldüğü bilinmektedir. Bu anlayış son derece yanlış bir anlayış olup aynı zamanda Allah’ın iradesine karşı gelmektir.
Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor:
“Her kim iki kız çocuğunu yetişkinlik çağına kadar büyütüp terbiye ederse kıyamet gününde gelir ki ben ve o, şöylece (beraber)iz. Peygamberimiz “ şöyleceyiz “ derken parmaklarını birbirine bitiştirdi.” (Müslim 1437, Buhari 1177)
Hz. Aişe validemiz anlatıyor:
“Yanında iki kız olduğu halde yanıma bir kadın gelmişti. Bir şey istiyordu. Yanımda bir tek hurmadan başka bir şey yoktu. Onu ona verdim. Kadın o hurmayı iki kız arasında bölüştürdü. Kendisi ondan yemedi. Sonra kadın kalkıp çıktı (gitti). Arkasından Peygamberimiz (s.) yanımıza girdi. Durumu kendisine haber verdim. Buyurdu ki, “Her kim şu kız çocuklar yüzünden imtihan edilir de onlara iyi davranırsa onlar ona cehennem ateşinden bir perde olur.” (Buhari 1418, Müslim 2629)
Yine Hz.Aişe validemiz anlatıyor:
“(Bir gün) Bana sırtına iki kızını yüklenmiş, yoksul bir kadın gelmişti. (Bir şey istedi) Ben de ona üç tane hurma verdim. Çocuklarının her birine bir hurma verdi. O bir tek hurmayı da yemek için ağzına götürdü. Kızları onu da isteyince yemek istediği o hurmayı da aralarında bölüştürdü. Kadının bu hareketi çok hoşuma gitti ve onun yaptığı işi Rasululullah’a (s.) anlattım. Bunun üzerine şöyle buyurdu; “Allahü Teâlâ o hareketi sebebiyle kadına muhakkak cenneti vacip kılmıştır. Veya cehennem ateşinden azad etmiştir.” (Müslim 2630)
Kız çocuklarının fazileti, bakımı ve terbiyesi konusunda Sevgili Peygamberimizin birçok hadisleri vardır. İşte onlardan bazıları:
“Kız çocuğunu güzelce terbiye edip, Allahü Teâlânın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse, o kız çocuğu onun için bir bereket olur, Cehennemden kurtulup kolayca cennete girmesine vesile olur.” (Tabarani )
“İki kız evladına güzel muamele eden, mutlaka Cennete girer.”( İbni Mace)
“İki kızı veya iki kız kardeşi olup da, maişetlerini güzelce sağlayanla cennette beraber oluruz.” (Tirmizi)
“Çarşıdan aldığı şeyleri, erkek çocuklarından önce kız çocuklarına verene Allahü Teâlâ, rahmetle nazar eder. Allah Teâlâ rahmetle nazar ettiğine de azap etmez.” (Harâiti)
“Çarşıdan turfanda meyve alıp evine getiren, sadaka sevabı alır. Getirdiği meyveyi, erkek çocuklarından önce kız çocuklarına versin! Kadınları, kızları sevindiren, Allah korkusundan ağlayanlar gibi sevap kazanır. Allah korkusundan ağlayan bedene de cehennem haram olur.” (İbni Adiy )
“Üç kızına, ihtiyaçtan kurtulana kadar iyi bakan, yedirip giydiren, elbette Cenneti kazanır.”(Ebu Davud)
“ Üç kız veya kız kardeşinin geçim veya başka sıkıntılarına katlananı, Allahü Teâlâ Cennete koyar.” (Hâkim ve Haraiti)
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.” ( İ.Asakir)
Sevgili Peygamberimiz. “Kişinin harcamış olduğu paranın en sevaplı olanı ailesine harcamış olduğu dinar-paradır“ buyurmuştur. ( Müslim1994)
Kız çocuklarını hor ve hakir görmek bir cahiliye devri âdetidir. En doğrusu ve güzel olanı Allah’tan hayırlı evlat istemek ve onları Allah’ın emrettiği şekilde yetiştirmektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.